• čtvrtek 23. února 2017
  • Soňa Molatová | FOTO: Lukáš Bajgar

Konec základní části. Který soupeř Opavě sedl a které tváře posílily kádr Slezanu?

Základní část sezóny 2016/2017 je minulostí. Výkony Slezanu jej vysadily na 5. příčku v tabulce východní skupiny a do vyřazovacích bojů tak Opava vyfasovala hodonínské Drtiče, u kterých série začíná. Za uplynulou pasáží letošní sezóny se pojďme naposledy ohlédnout…

Který soupeř Opavě sedl?

Hned na začátku sezóny se Slezan venku utkal s brněnskou Technikou, nad kterou zvítězil 5:2. Tehdy ještě nejspíš Sovy nevěděly, jak nešťastnou sezónu před sebou mají. Zahrozit sice občas dokázaly v utkáních s jinými rivaly, Opava ale po duelech s Technikou brala vždy plný počet bodů.

Produktivní byli Opavští také v zápasech s Novým Jičínem, se kterým vyhráli čtyři z pěti klání.

Se kterým rivalem Slezan neutržil ani bod?

Opavě naopak nesedly utkání s letošním horkým kandidátem na postup do WSM ligy. Se Vsetínem Slezan především doma dvakrát odehrál poměrně vyrovnaný zápas, který skončil rozdílem jediné branky, na vítězství ale Opavští v měření sil s Valachy letos nedosáhli.

Plný počet bodů neurvali Slezané ani v bojích s druhou Porubou. Na začátku sezóny sice schytali od Ostravanů dva debakly, v následujících kláních byly ale výkonnostní rozdíly mančaftů minimální. Například doma Opava padla s Porubou až po samostatných nájezdech. Při dalším utkání na domácí půdě Poruby to již vypadalo, že se budou Opavští moci radovat z plného bodového přídělu, ovšem sekundu před závěrečnou sirénou domácí vyrovnali a v prodloužení dokonali obrat a tak se Slezanům ani tentokrát nepoštěstilo. Ani v posledním společném utkání základní hrací doba nestačila a Poruba porazila Opavany až po prodloužení.

Nové tváře i loučení

Změny se opavského kádru dotýkaly ještě v průběhu sezóny. Před jejím startem byl opavský tým posilněn o útočníka Petra Grygara, který přišel z Karviné, stejně jako obránce Jiří Šindelář. Obranu posílil také Vladimír Holík, který měl předtím angažmá ve Francii. Sledovanou událostí byl též příchod Michala Waneckého z Vítkovic. Pár zápasů za Opavu odehrál i vítkovický útočník Ondřej Hartmann, který ale po zranění v utkání s Porubou již do žádného boje v dresu Slezanu nezasáhl.

Opava se rovněž před sezónou s několika hráči loučila. Ivo Kocián odešel do Nového Jičína, Filip Plánovský zamířil do Krnova a Josef Tichý posílil Porubu. Nejsledovanější událostí byl ale nepochybně odchod dlouholeté opory Slezanu, Dušana Šafránka, jenž je nově součástí havířovského mančaftu.

Prostor v bráně tak dostal Michal Wanecki, který Šafránkovi až do jeho odchodu dělal dvojku. O místo jedničky se pak svými výkony Wanecki rval spolu s nováčkem Jakubem Urbischem, jenž sice přišel z Olomouce, ale za Opavu již dříve chytal v mládežnických kategoriích. Současně s Ursbichem naskočili do zápasu za Slezan také odchovanci Vítkovic Aleš Kilnar a David Sysala.

(Foto: Lukáš Bajgar)

Kdo letos zářil?

Kanadskému bodování Opavy již dlouhou dobu kraluje Jakub Vítek se svými 41 body nasbíraných ve 40 utkáních. Druhým nejproduktivnějším hráčem je kapitán Pavel Selingr, který ve 37 utkáních utržil 33 bodů. Třetím nejlepším hráčem je pak Tomáš Polok se svými 27 body, ke kterým se dopracoval ve 39 utkáních. Zatímco první dvě místa ve statistikách byla téměř stabilně obsazená Vítkem a Selingrem, o třetí místo se Polok často přetahoval s Petrem Chalupou, jenž nastoupil do 33 utkání, ve kterých vybojoval na své konto 25 bodů. V letošní sezóně již ale žádný bod bohužel kvůli své zranění nepřidá. Pětici nejlepších hráčů uzavírá Petr Wolf, který nastoupil stejně jako Polok do 39 utkání, ve kterých si vybojoval 24 kanadských bodů.

Po odchodu Šafránka se nejen fanoušci Opavy zajímali o to, jak si Slezan bez dlouholetého držáka povede. Opavští se herně s odchodem vyrovnali možná lépe, než jak se očekávalo. Wanecki odchytal 630 minut, ve kterých za svá záda pustil 39 puků, což mu dělá průměr 3,71 inkasovaných gólů na zápas. Jakub Urbisch zasáhl sice pouze do čtyř duelů a aktivně v nich strávil 167 minut, ale inkasoval pouhých 8 branek a průměrně jej tak soupeř dokáže přelstít 2,87 góly na jedno utkání.

V poměru odehraných utkání a kanadského bodování si pak výborně vede Aleš Kilnar. Ten nastoupil do 8 utkání a připsal si v nich 6 bodů.

Jak si Opava vede se soupeřem pro PLAYOFF?

Už v sobotu čeká Slezan první zápas v Hodonínem, který nakonec bitvu o 4. místo v tabulce vyhrál a sérii tak bude začínat doma. Boje s Drtiči byly většinou poměrně vyrovnané, o čemž svědčí pohled do statistik.

Hodonín – Opava 4:3 po prodloužení
Opava – Hodonín 5:2