• pátek 04. září 2015
  • Klub

Odpověď k vyjádření pana Ing. Libora Witasska – předsedy ZO politického hnutí Změna v Opavě

Účetní klubu HC Slezan Opava Ing. Janetta Gazdová reaguje na vyjádření pana Ing. Libora Witasska předsedy ZO politického hnutí Změna v Opavě.

Dobrý den, vzhledem k Vašemu článku si dovolím jako účetní klubu HC Slezan Opava reagovat. Z textu jsem pochopila, že Vám není jasné hospodaření klubu.

V každém hokejovém klubu a dovolím si říct, že i v jiných sportovních klubech, které kromě mládeže dělají i sport dospělých, existují dva subjekty – akciová společnost nebo s.r.o. a občanské sdružení. Občanské sdružení vlastní žákovské soutěže a dostává dotace z rozpočtu svazu na částečnou úhradu platu trenéra a dotaci Stat. Města Opava z hazardu. Obě tyto dotace byly vždy řádně a včas vyúčtovány a doloženy fakturami jak svazu, tak i Stat. Městu Opava přes ČUS v Opavě.

Co se týče dotace Města Opava, která je a byla poskytnuta akciové společnosti HC SLEZAN OPAVA, a.s. na úhradu nákladů souvisejících se zajištěním provozu SCM od žáků po juniory, byla taktéž vždy řádně a v termínu vyúčtována. Veškeré doklady týkající se poskytnutých dotací jsou připraveny ke kontrole na sekretariátu klubu. A mohu s jistotou říci, že se vyúčtované náklady týkají opravdu mládežnického hokeje.

Musím říci, že se mě velice dotýká vaše vyjádření o netransparentnosti financování a hospodaření klubu. Vaše vyjádření poškozuje dobré jméno klubu i mne samotné. Další postup ještě zvážím. Dlouhodobě se oháníte částkou, kterou město financuje provoz zimního stadionu. Dovolím si Vás upozornit, že tato částka by se asi stěží snížila v případě, že padne hokejový klub. Ano, financujete provoz zimního stadionu, ale ne celá částka padá na úkor hokejového klubu. Již nikde není uvedeno, že ten samý led, prodáváte soukromým subjektům a při ceně 1.800,- Kč za hodinu a spotřebě až 10 hodin týdně (např. 16. 2. – 22. 2. 2015) se městu vrací pěkná částka zpět do rozpočtu.

Dále zde není zohledněno veřejné bruslení, které také není zdarma a bruslení škol, školek a další. Tyto aktivity by jistě fungovaly dále, i v případě krachu hokeje. Tento náklad nemůže Slezan nijak ovlivnit, i kdybychom běhali a neustále po celém zimním stadionu zhasínali světla, či zavírali kohoutky, ušetřená suma by se stejně nevrátila do rozpočtu města, či se nějakým způsobem projevila na stavu zimního stadionu jako majetku města.

Stejně tak je zavádějící srovnávat hokej s ostatními sporty. Tento sport je ze všech sportů nejvíce materiálně náročný. Zatímco někde stačí dres, štulpny, chrániče, kopačky a míč, přijďte se přesvědčit, co všechno na sebe musí navléct hokejista, než vůbec vstoupí na led. Zatímco míč asi prokopne málokdo, hokejku zlomí skoro každý, ať malý, či velký. Pochybuji, že fotbalový klub lepí píchlé míče, stejně jako my dáváme repasovat zlomené hokejky.

Co se týče transparentnosti informací, na valných hromadách byly našim členům předkládány informace o hospodaření klubu. Tyto informace byly transparentnější, než informace uváděné na website, o kterou se opíráte. Z našich údajů bylo a lze vyčíst i náklady na trenéry, pořadatele, dopravu, rozhodčí, ubytování, stravování a jiné podrobné členění.

Možná to je ta chyba. Lépe je napsat ostatní služby a příjmy v milionových výších a nerozvádět. Pak je hospodaření zřejmě více transparentní. Stejně tak není důvod uvádět dělení dotace, neboť celá dotace na mládež tak, jak bylo určeno, byla vždy použita pouze na potřeby mládežnického hokeje.

Žádám Vás, neznevažujte naši práci. Máte právo kontroly, ale nemáte právo psát nepravdu.

Važte si lidí, kteří vychovávají naše děti – vaše voliče.

Ing. Gazdová Janetta
účetní klubu HC Slezan Opava

PS: Doufám, že se nebudu muset obracet k soudu s oznámením pro pomluvu.