• středa 02. září 2015
  • Redakce

Prohlášení Aloise Hadamczika k aktuálnímu stavu opavského hokeje

Stahují se nad opavským hokejem černá mračna? Napjatou situaci kolem tradičního klubu rozlouskne zasedání městského zastupitelstva, které je na programu 21. září. V tuto chvíli je tak nejisté, zda mužský tým odehraje nadcházející druholigovou sezónu, která startuje již za necelé dva týdny. Problematiku kolem hokeje objasňuje ve svém prohlášení Alois Hadamczik, předseda občanského sdružení HC Slezan Opava.

Zdravím všechny příznivce opavského hokeje. Hokej v Opavě se hraje na nejstarším zimním stadionu v republice, do kterého nebylo celá léta investováno. Na vlastní náklady jsme udělali vizualizaci stadionu, která oslnila řadu zastupitelů. Pan architekt Horák nakreslil mé nápady a návrhy, které jsem si odnesl z celého světa a zejména Kanady.

Je třeba se zamyslet nad tím, že pokud opravíme zimní stadion, jaký bude mít význam, když se v něm nebude hrát žádná soutěž a nebudou na něj chodit diváci. Dávám si také otázku, proč město vlastní basketbal a fotbal a říká, že dává peníze do svého. Jestli mají zastupitelé názor, že finance vkládají do rukou Hadamczika, může město vlastnit hokej, aniž bych v něm měl byť jen jediné procento.

Opavský klub má extraligu staršího a mladšího dorostu, muži hrají druhou národní hokejovou ligu a do mužského hokeje nedala radnice ani jednu korunu. Všechny peníze jsme si museli obstarat sami. Výtěžek z prodeje pozemku pod zimním stadionem dalo občanské sdružení na činnost mužů, a zřeklo se tak svých peněz.

Opavský hokej je na pokraji krachu. Je smutné, že se město s rozpočtem 800 milionů korun, nechce podílet na nákladech pro mužský tým, které činí zhruba tři miliony korun. Je třeba vzít na vědomí, že historie se má zachovat. Hokej v Opavě byl historicky nejlepším sportem, na který chodívalo sedm tisíc diváků. Teď na play-off druhé národní hokejové ligy přišlo 3 500 lidí. Je smutné nechat historii padnout kvůli tomu, že se radní nechtějí podílet na tom, aby mužský hokej přežil.

Opava vychovala řadu významných hráčů. V poslední době třeba brankáře Matěje Machovského, který je v širším kádru reprezentace, stejně jako liberecký zadák Ondřej Vitásek, jenž dokonce startoval na mistrovství světa. Dále obránce Jana Štencla hrajícího extraligu ve Vítkovicích, nebo draftovaného útočníka Radka Faksu, jenž hraje v Kanadě. Mužský tým je složený výhradně z místních kluků, srdcařů, kteří hrají hokej po práci.

Víc než půl roku město ví o možném převzetí hokeje, o kterém jsem s předstihem informoval. Po prvních kladných jednáních do dnešního dne stále nebylo rozhodnuto, co bude dál. Dodali jsme městu veškeré sportovní a ekonomické podklady. Teď je na zastupitelích, aby rozhodli.

Jsem rád, že skupiny ANO, ODS a Starostové jsou pro zachování hokeje a je mi líto, že náměstci Halátek a Stiborský jsou proti. Chtěl bych znát důvod proč. Vymazat opavský hokej z mapy je velmi nesoudné a vulgární.

Vyzývám proto KDU-ČSL, náměstka Halátka a jeho politickou stranu, aby změnila názor, jinak opavský hokej, který je založen na odchovancích, zkrachuje. I oni a jejich rodinní příslušníci jsou potencionálními voliči. Hokej pohřbít můžeme, ale nastartovat už ne.

Hokejový Slezan Opava tak netrpělivě čeká na zářijové zastupitelstvo, které rozhodne o osudu hokeje.

S pozdravem Alois Hadamczik
Předseda občanského sdružení HC Slezan Opava