• úterý 24. března 2009
  • Michal Berg, Opavský a Hlučínský deník

Sezóna byla úspěšná, říká Karel Suchánek

Trenér opavských hokejistů Karel Suchánek neskrýval po posledním zápase sezóny zklamání. Přesto se v závěrečném hodnocení snažil hledat na uplynulé sezóně i bojích v play-off spíše pozitiva. "Myslím, že sezónu budeme určitě hodnotit jako úspěšnou. Těch opravdu špatných utkání bylo jen pár," říká Karel Suchánek.

Jak byste zhodnotil bohužel poslední zápas sezóny v Orlové?
Chtěl bych poděkovat hráčům za předvedené výkony v celém play-off. Odešli jsme z ledu určitě se vztyčenou hlavou, série byla vyrovnaná, rozhodoval jeden gól. Myslím že dnes jsme hráli velmi dobře, série se rozhodovala už dříve a ne dnes. Mám tím na mysli hlavně blamáž rozhodčího v prvním zápase v Orlové, kdy nás neustále vylučoval. O to víc musím ocenit, jak dneska pískal, rozhodčí Smeták byl vynikající. Nezbývá mi než pogratulovat Orlové k postupu. Každopádně se musíme ohlédnout za celou sezónou a najít v ní pozitiva.

Série byla velmi vyrovnaná, neuškodilo vám trochu, že se na rozdíl od loňského roku hrálo čtvrtfinále pouze na dva vítězné zápasy a nikoli na tři?
Vědeli jsme to, nechci spekulovat, zda to bylo lepší nebo ne. Systém byl takový, měli jsme ho využít a ty dva zápasy vyhrát. V Opavě jsme byli lepší, dnes jsme polovinu zápasu soupeře přehrávali a neměli jsme jej prohrát.

V posledním zápase měla Opava dvě třetiny převahu, ale skóre bylo po 40 minutách 1:1. Byl v tom největší problém?
Potýkáme se s tím celou sezónu, že máme moc technický tým. Hráči pořád chodí do kličky, hledají ještě další nahrávku a to rozhoduje, že nedáváme vynikající příležitosti. Třeba David Kovalovský měl dvě dobré šance, ale místo střely šel do kličky. Tam byl největší rozdíl, ve střelbě, domácí v tom byli více agresivní.

Chyběl tedy v týmu nějaký hráč, který by tu schopnost měl, nebo je to i v silách stávajících hráčů?
Trénoval jsem je většinu i v juniorce a tam jsem se s tím také potýkal. Je to výběr opavských hráčů, vsadili jsme na ně a jsem rád, že s nimi hrajem a dokážeme se v té soutěži prosadit. Druhá liga je kvalitní soutěž a my musíme ten tým vhodně doplnit. Dáme přiležitost dalším hráčům z opavské líhně a ten tým dobudujeme, aby byl vyvážený po všech stránkách.

Do zápasu naskočili do týmu mladí obránci, osmnáctiletý Vitásek, sedmnáctiletý Žídek, jak byste jejich účinkování zhodnotil?
Rozhodující je, že neudělali žádnou chybu v celém utkání. Vedl si statečně, v situaci, kdy jsme věděli, že Ondrušek je dlouhodobě mimo hru a zranil se i Čavrk, tak dostali příležitost a jsem rád, že se s tím tak dobře poprali.

Už během sezóny se do týmu zabudovali loňští junioři jako Chalupa nebo Grofek. Je tedy nadále z čeho v opavské mládeži brát?
Oba dva už v juniorce ukázali, že jsou kvalitní hokejisté a jsem rád, že to zvládli. Nyní příjdou další hráči jako Mlýnek, Herman nebo Vlašánek, takže se ten tým zase může posunout výš. Jsem přesvědčen, že v téhle soutěži by právě tito mladí hráči měli dostat co nejvíce prostoru.

Přesto, nechyběl v týmu nějaký zkušený hráč, hlavně v obraně?
Z toho pohledu je pro nás škoda, že pro zdravotní problémy nemohl hrát Luboš Ondrušek, který ten klid do rozehrávky uměl přinést. Když se podíváme na týmy jako Valmez, Vsetín, tam mají zkušené hráče jako Štraub, Šebesta, kteří v rozhodujících chvílích dokáží tu hru usměrnit. My si ty hráče musíme vychovat, jsem přesvědčen, že za rok či dva ty zkušenosti mít budou. Každopádně musím poděkovat panu Hadamczikovi, za to, jaké nám vytvoil podmínky a za jeho podporu opavskému hokeji, bez něj by ten hokej v Opavě nebyl, a věřím, že ta podpora bude pokračovat.

Budete tedy uplynulou sezónu hodnotit jako úspešnou?
Určitě byla z našeho pohledu úspěšná, i když jsme neprošli do semifinále. Hráli jsme na špici tabulky, těch opravdu špatných utkání bylo jen málo. Potýkali jsme se hlavně s tím, že jsme neměli jasnou brankářskou jedničku. Víme jak působil Radek Masný, který měl zdravotní problémy a netrénoval. Když odešel, chytal Adam Trencan, ktery byl ale velmi vytěžovaný tím, že chytal i v juniorce. Celkem se nám v soutěži vystřídalo pět gólmanů. Když to porovnám tak například brankář Orlové Šafránek chytal celou sezónu vyborně. Všechny ty týmy ze špicky, ať je to Šumperk nebo Vsetín, mají výborné brankářeské jedinčky a to nám chybělo. Nám to dělalo problém třeba i v tréninku, kdy jsme měli tréninky bez gólmanů, když měl masný zdravotní problémy a Trenčan odjel s juniorkou. Bojovali jsme s tím, a s přihlédntím k této stránce to beru jako dobrou sezónu.

Na závěr se vás nemohu nezeptat na diváckou podporu, která se vám ke konci sezóny dostala.
Beru to jako ocenění naší celoroční práce, že fanoušci viděli, jaký jsme měli k hokeji přístup a jsem rád, že jsme si je získali. Od dob extraligy, což je více než deset let, nepamatuju, že by s námi jel autobus fanoušků na utkání ven. Moc jim za to děkuju a doufám, že budou i v příští sezóně chodit v hojném počtu. Bez diváků nemůžem hrát, děláme to právě pro lidi v Opavě a budeme rádi, když si jejich přízeň udržíme dobrým hokejem i nadále.