• neděle 21. listopadu 2004
  • David Novotný, Michal Berg, foto Markéta Pohlová

Štefan Žigardy vychytal výhru Slezanu ve svém rodném městě

B r n o - Jako ve snu si připadal brankář Slezanu Štefan Žigardy, který dostal v sobotu přednost v brance před Radkem Masným. Opava, které chybělo sedm hráčů základní sestavy, dokázala jako první tým v letošní sezóně vyhrát v brněnské hale Rondo. V něm se tísnilo pět a půl tisíce diváků! "Je to pro nás obrovský úspěch vyhrát v Brně před tolika diváky," řekl trenér Slezanu Pavel Hulva. "Je to asi to nejlepší, co jsem zažil," nechal se po sobotním vítězství slyšet Štefan Žigardy.

Domácí Kometa měla do zápasu opravdu hodně vlažný a laxní nástup. Slezané ji za to náležitě potrestali. Již v 6 minutě po hrubce obrany unikl Jakub Hulva a pohotově zavěsil na 0:2. „Už za stavu 0:2 bylo zřejmé, že se zápas bude těžko otáčet. Bylo nám jasné, že soupeř zorganizuje svou obranou hru tak, jak to samozřejmě předvedl. Myslím, že takových utkání tady bylo již hodně, ale má to pořád stejný scénář. I když se prohrávalo 0:2, tak šancí bylo tolik, že tam prostor na otočení zápasu určitě byl,“ uvedl trenér Komety Svatopluk Číhal.

To se domácím nepodařilo jako již několikrát při zápasech venku. „ A pak jsme zaplatili, což bylo také normální, že během takového tlaku soupeř ulítne. Bohužel se stalo, že oba brejky hosté proměnili a dotáhli utkání do konce.“ Opava v Brně předvedla hlavně výbornou disciplinovanost v obranné fázi. „Bylo to také o tom, že za stavu 3:3 jsme měli tři čtyři gólové šance. Místo branek přišel trest. Na druhé straně takových zápasů jsme už doma vyhráli hodně. Nechci snižovat soupeřovy kvality, ale určitě takové branky jsme tady ještě nedostali. Mrzí mě dvojnásob, že se to stalo před tak skvělou kulisou, za kterou divákům nesmírně děkuji a věřím, že přijdou i příště. Nic se neděje vlak jede dál, jednou to přijít muselo,“ dodal brněnský lodivod Svatopluk Číhal.

Slezané věděli, že je čeká velmi těžké utkání, navíc jim nepřála zdravotní situace v týmu, dokonce přijeli se čtyřmi juniorskými obránci v sestavě. „ Možná že nás domácí v úvodu zápasu trošku podcenili. Přijeli jsme bránit a překvapině šli do vedení 2:0 dost lehce střelou z křídla a druhou v oslabení. V ten moment nám narostla křídla, ale byla to otázka času, kdy nás domácí dotáhnou. Za stavu 2:2 se lámal celý zápas. Domácí nás jasně přehrávali v útočném pásmu, vytvářeli si jednu šanci za druhou. Naštěstí Štefan Žigárdy nás vynikajícím způsobem podržel, vykryl i nemožné. Za stavu 3:3 jsme to zabetonovali, dali čtvrtý gól z brejku a rozhodli celé utkání. Je to pro nás obrovský úspěch vyhrát v Brně před tolika diváky. Před zápasem bych byl za bod šťastný,“ dodal trenér Slezanů Pavel Hulva.

„Jeli jsme sem uhrát solidní výsledek. Dostat co nejméně branek, každý počítal s tím, že se dnes prohraje," svěřoval se opavský brankář Štefan Žigárdy. "Ale podařilo se nám vyhrát, je to pro mě fantazie, já jsem ještě jednou tolik šťastnější, že jsem vyhrál doma. Navíc před tolika diváky. Vždy jsem myslel, že nejlepší diváci jsou ve Znojmě a Vsetíně, ale tady když začalo řvát těch pět tisíc lidí, tak mě pořádně běhal mráz po zádech. To bylo super a před nimi vyhrát je asi nejlepší, co může být. Jsem šťastný, dnes to navíc vyšlo i klukům, škoda jen třetí branky, ta byla možná moje. Důležité bylo, že jsme nedostali čtvrtý gól, naopak jej dali a získali tři body.“

Čím si mladý gólman vysvětluje, že na opavský Zimní stadión chodí tak málo diváků? „V Opavě je hokej až čtvrtý nebo pátý sport v pořadí, takže o svého fanouška bojuje hodně těžko.“ A kdyby ti dala Kometa nabídku do play-off? „Už jsem nad tímto přemýšlel dva roky zpátky, že bych se vrátil do Brna. Jenže nejde, aby dali šanci mladému klukovi v mužstvu, které potřebuje sbírat body. Bylo by to krásné, kdyby mě Kometa povolala na play-off, ale tuto šanci vidím ještě menší, než kdyby mě povolali zpátky na Vsetín,“s úsměvem vypovídal Štefan Žigárdy.

Naplněné Rondo přichystalo mladíkům v opavském dresu opravdové peklo.

Až se museli chladit na střídačce.

Martiník a Plánovský sledují dění na ledě.

Marek Harazim se vrátil do sestavy a přinesl vítězství.

Svůj den měl Štefan Žigardy, před zápasem jej povzbuzoval i kolega Masný.

Štefan Žigardy při jednom ze svých zákroků.

Domácí se nakonec před Slezanem museli sklonit.