• úterý 17. ledna 2012
  • Redakce

Zemřel Zdeněk Halámek

Všem příznivcům opavského hokeje s bolestí v srdci oznamujeme, že dne 14.1.2012 odešel do hokejového nebe ve věku 79 let po krátké těžké nemoci Zdeněk Halámek. Pan Halámek působil u opavského hokeje téměř třicet let a byl dlouholetým trenérem mužů i mládežnických týmů. Kromě toho zastával také funkci sekretáře či ředitele zimního stadionu. Dá se tak bezesporu říci, že odešla jedna z ikon našeho týmu. Poslední rozloučení proběhne ve středu ve 13 hodin. Vedení klubu přeje rodině a pozůstalým upřímnou soustrast.

Na opavskou lavičku se Zdeněk Halámek poprvé postavil v roce 1962. Mužský tým vedl s vyjímkou jedné sezóny až do roku 1969. Tehdy se Opava pohybovala na špici druhé nejvyšší soutěže a hned dvakrát se zúčastnila kvalifikace o postup do celostátní soutěže. V obou případech byl soupeřem Chomutov a ačkoliv se Opavě ani jednou uspět nepodařilo, za zmínku rozhodně stojí jedenáctitisícová návštěva.

V roce 1969 musel z politických důvodů odejít, první mimoopavské angažmá pro něj bylo v Havířově. Následně působil také v klubu VTJ Hodonín. I v těchto dobách byl však nadále "Opavákem" a svému týmu pomáhal třeba tak, že si do Hodonína bral mladé opavské hráče, kteří tam hokejově rostli a vraceli se domů zkušenější.

Do Opavy se však vrátil i sám Halámek. V sezóně 76/77 se tým pod jeho taktovkou dostal až do kvalifikace o nejvyšší soutěž. Souboje s Trenčínem se však vedly spíše v zákulisí než na ledě, Opavě zkrátka nebylo přáno postoupit. Postupu byl náš tým blízko také v roce 1981, když v Gottwaldově vedl už 4:0, ale nakonec duel prohrál 4:6.

Po ukončení trenérské kariéry, kde mu pod rukou prošla jména jako bratři Galvasové, Uvíra, Lamich či Selingr, působil Zdeněk Halámek jako ředitel zimního stadionu. U této funkce zůstal do roku 1989. Ve spojení s naším hokejem byl však i nadále. Na hokej se rád chodil dívat i poté a byl v kontaktu se mnoha hráči, které v minulosti trénoval.

Nechť je mu zem lehká.