Derby přineslo jedenáct branek

• sobota 10. ledna 2004
  • Michal Berg, Jaroslav Šindelář

O p a v a - Poprvé v sezóně dokázala Opava otočit dvoubrankové vedení soupeře a v klíčovém derby s Havířovem zvítězila po gólové přestřelce 6:5. Po dobrém úvodu zápasu posadil výpadek ve střední části do sedla hosty z Havířova a teprve nesmírná bojovnost a touha po vítězství v poslední třetině přinesla Opavě body. Gólově se prosadily všechny tři posily ze Vsetína - Ambruz, Hruška i Vyrůbalík, zvláště Hruškův blafák na 3:5 byl vystavní. Vítěznou branku vstřelil v 54. minutě Tomáš Lhotský.

, sobota 10. 1. 2004

0:5

13. Ambruz (Mikšan, Přibyla), 15. Šebesta (Zdeněk), 29. Vyrůbalík (Šebesta), 49. Hruška (Vyrůbalík), 51. Harazim (Vosátko), 54. Lhotský (Harazim, Rozum) - 11. Staněk (Krenželok, Zdráhal), 24. Tvrzník (Machálek), 30. Luka (Piecha, Vavruša), 33. Tvrzník (Vavruša), 49. Krenželok (Karlíček, Kočara). Rozhodčí: Polák - Chocholouš, Poruba. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 450.

Zápas později kontumován v poměru 5:0 pro Havířov pro neoprávněný start Martina Ambruze.

Šlupina - Vosátko, Tůma, Přibyla, Vyrůbalík, Dresler, Kramný - Zdeněk, Šebesta, Sochorek - Mikšan, Hruška, Ambruz - T.Lhotský, Harazim, Rozum

Vrba - Vavruša, Prokop, Zavrtálek, Rimmel, Karlíček, Chmelíř, Machálek, Matějíček - Kacíř, Syřínek, Folta - Dibelka, Zdráhal, Volák - Kočara, Staněk, Krenželok - Luka, Piecha, Tvrzník

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Vyrůbalík, 2. Přibyla, 3. Lhotský

Lahůdka zápasu: Ve 49. minutě to už s Opavou nevypadalo dobře, protože Krenželok právě zvýšil skóre na 5:3, ale hned po vhazování našel Martin Vyrůbalík svého klubového kolegu ze Vsetína a účastníka nedávného MS juniorů Radima Hrušku, ten se ladně zbavil obránců a brankářovi Vrbovi nedal povedeným blafákem šanci.

Zajímavost zápasu: Proti Prostějovu i Havířovu nastoupila druhá pětka vedle Přibyly a Mikšana s Martiny Ambruzem, Vyrůbalíkem a Radimem Hruškou ze Vsetína, kteří už počtvrté v šesti dnech nastoupili stejně jako Dalibor Sochorek a Pavel Šebesta k mistrovskému zápasu a aby to nebylo málo čeká je už v neděli druhé derby, tentokrát se Zlínem, za který hraje i Lubomír Vosátko.

Co rozhodlo?: V Opavě už bylo pravidelností, že domácí tým ztratil několikrát slibné vedení, ale tentokrát se karta obrátila. Kromě již jmenované akce Radima Hrušky dokonala obrat třetí pětka, když v rozmezí dvou minut tečí nejdříve vyrovnal Harazim a ranou ze skrumáže Lhotský. Za čtyři minuty tak zasadili svému soupeři úder, ze kterého se už nevzpamatoval.

Opava nastoupila v brance se Šlupinou, protože Hamrla si plnil povinnosti v Porubě. Nastoupila s kmenovými hráči ze Vsetína, kteří tvořili téměř celou druhou pětku. Již ve 2. minutě si nabruslil před havířovského golmana Přibyla, ovšem bekendem přestřelil. O minutu později si dojel nastřelený puk Zdeněk, ale ani napodruhé Vrbu v brance hostí nepřekonal. Na druhé straně ujel Syřínek, ale Přibyla jeho pokus mezi betony vykryl. Ve 4. minutě se naskytla první přesilovka domácím, jedinou vážnou střelu si vypracoval Lhotský, ale i on střelou mezi betony neuspěl.

Lubomír Vosátko bojuje u mantinelu s dvojicí Dibelka - Vavruša.

V 6. minutě se Sochorek prosazoval před Vrbu, ale vleže přehodil i bránu. Poprvé si zahráli hosté přesilovku v 10. minutě, nejdříve našel Syřínek před brankou volného Kacíře, ale tomu stopku vystavil vykopnutými betony Šlupina, o chvíli později však ztratil hůl, když Zdráhal zblízka netrefil prázdnou bránu a Staněk měl po Krenželokově příhře dost času na zavěšení.

Hosté se radují po gólu Syřínka.

Hned z protiútoku odpověděl tvrdou ranou Dresler, ale neuspěl stejně jako Šebesta v nájezdu dva na jednoho. Ve 13. minutě však tvrdě z pravého křídla vypálil Mikšan a Ambruz byl u odraženého puku nejdřív. Navlas stejná situace se odehrála za necelou minutu, kdy po akci první pětky vystřelil od modré Zdeněk a od Šebestovy hole se puk odrazil za Vrbova záda a obrat byl dokonán. Vsetínská legie ještě zahrozila střelou Ambruze, kdy se puk odrazil nad Vrbu, ale ten včas puk vytěsnil.

Vsetínská posila Ambruz (č.22) sleduje boj kolegy Hrušky za brankou.

I ve druhé třetině se měl Vrba co ohánět, když vyrazil střely vytížených hráčů Sochorka a Šebesty, ve 22. minutě však jen koukal jak se za ním otřásla branka po Ambruzově střele do břevna. Havířov však odpověděl nejlepším způsoběm a po dorážce Tvrzníka se stav znovu srovnal. Hosté se však s remízou neuspokojili a ránu Kočary z kruhů na poslední chvíli Šlupina vykopl.

Ve 27. minutě došlo k dvojímu vyloučení u hostů a i když Opava hrála přesilovku pět na tři špatně, po ráně Vyrůbalíka z kruhů se znovu radovali z vedení. Havířov však po minutě odpověděl gólem Luky, který zužitkoval přesného pasu Piechy. To však nebylo vše a ve 33. minutě se radovali hosté znovu, po ideálním pasu Vavruši na modrou se dostal k nájezdu Tvrzník a kličkou do bekendu přetáhl vedení na svou stranu.

Radost domácích po gólu Radima Hrušky.

Ve 44. minutě pálil tvrdě od modré v přesilovce Volák, Šlupina však vyrazil a hned po návratu Ambruze z trestné lavice vypálil tvrdě od modré Mikšan, ale ani on, ani Ambruz golmana neprostřelili. Ve 49. však Šlupina kapituloval popáté, když nepříliš silnou střelu Karlíčka jen vyrazil a Krenželok okamžitě skóroval. Opava však také rychle odpověděla, když Hruška projel vším, co mu stálo v cestě a blafákem do bekendu snížil. O další minutu nahazoval od modré Vosátko a Harazim na brankovišti změnil traektorii letu za Vrbova záda.

Havířovský Patrik Rimmel po zásahu do obličeje.

Dokonalý obrat se povedl Opavanům v 53. minutě, se puk několikrát motal na brankovišti, ale když se odrazil k Lhotskému, skončil přesně pod břevnem. Od této chvíle Opava hrála velmi aktivně a při téměř dvouminutové hře bez brankaře Havířov k ničemu nepustila.

Josef Doboš: Bylo to derby, kluci se na něj pečlivě připravovali. První třetina vyzněla lépe pro nás jak golově, tak územní převahou. Poté jsme polevili, soupeř přidal na aktivitě, hrál dobře v útočném pásmu, což se promítlo na výsledku po dvou třetinách. Někteří hráči nehráli dobře, takže jsem o přestávce zvýšil hlas. Poté ukázal mančaft svou sílu, když z nepříznivého stavu 3:5 otočili výsledek a vyhráli jsme.