Díky skvělému výkonu Slezané oplatili Spartě domácí prohru

• pátek 03. března 2006
  • Tomáš Kubánek

P r a h a - Ve 23. minutě vedli Opavští v T-Mobile Areně už 4:0 a hráli v naprosté pohodě. Poté se však podle očekávání ujali aktivity sparťané a dokázali snížit na rozdíl jediné branky. Dalšímu náporu se však již hosté i díky spolehlivým zákrokům Zdeňka Krejčího ubránili, a tak se o osudu série definitivně rozhodne až v sobotním střetnutí.

OSJ, pátek 3. 3. 2006

HC Sparta Praha

3:4 (0:1, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Handlovský (Procházka), 43. Voříšek (Handlovský, Cunik), 45. Hertl (Mrňa) - 6. Kříž (Herman), 22. Černý (Weiss), 22. Kocián (Polok), 23. Weiss (Kokavec, Černý). Rozhodčí: Pešina - Matějček, Dančišin. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:2. Diváci: 63.

Neurvirth - Procházka, Cunik, Drak, Sem, Ton M., Kanov, Jobb - Hertl, Handlovský, Voříšek, Krätzer, Bezouška, Kupec, Fišer, Meidl, Ton K., Rybecký, Burian, Mrňa.

Krejčí - Vrabel, Huska, Plachký, Kokavec, Tichý, Trefil, Plánovský, Koloničný - Macíček, Weiss, Kříž, Herman, Jurdič, Wolf, Polok, Tůma, Fuks, Kocián, Blaga, Černý.

Oba celky, vědomy si síly soupeře, začaly opatrně a první střelecké pokusy se objevily s úvodní přesilovkou Sparty, kdy ránu Kupce neúspěšně dorážel Voříšek. Uprostřed kluziště bylo přeplněno, a tak se hráči zkoušeli prosazovat podél mantinelu. V 6. minutě se právě touto cestou podařilo projet k Neuvirthovi Křížovi a nadvakrát puk protlačil za brankářova záda. Sparťané takový začátek mače nečekali a snažili se o co nejrychlejší návrat k plánovanému scénáři zápasu, jenže se neprosadili ani Fišer bekhendem, Mrňa před odkrytou brankou ani zblízka Kupec. První třetině sice vládli domácí, ale k jejímu konci mohli skórovat opět Opavští. Černý ve vlastním oslabení nacházel lobem na útočné modré Weisse, ten však tísněn dvěma obránci padající puk nezachytil.

Zkraje prostřední části nadešly zlomové chvíle utkání. Krátce po sobě putovali k časoměřičům Kupec s Drakem, a tak se hostům naskytla velmi dlouhá dvojnásobná přesilovka. Nejdříve jim nabízená příležitost trochu svazovala ruce, poté se však jedna ze střel od modré odrazila od mantinelu na hůl Weisse, který z úhlu Neuvirtha překonal. Za gólmana však na brankové čáře zaskočil Cunik, a tak se skóre pohnula až dorážka Černého. Odplatu za druhý faul zjednal ihned po rozehrávce a pěkné kombinaci v útočném pásmu Kocián. Po této omračující lekci si lavička domácích vzala oddechový čas, ale že by se sparťané výrazněji vzpamatovali, to říct nelze. Právě naopak. Opavský střelec Weiss zpracoval dlouhou přihrávku, rutinérským zaseknutím vyškolil stíhajícího obránce, který poté ještě tečoval Weissovu střelu tak nešťastně, že zamířila mimo dosah Neuvirtha do tyčky, od níž se došourala za brankovou čáru - 0:4.

Tragický stav po třiadvaceti minutách přinutil Pražany konečně zapnout na nejvyšší obrátky, což se promítlo do šance Kanova a brzkém snížení Handlovského, který z mezikruží proměnil Procházkovu přihrávku od mantinelu. V polovině utkání dostali možnost přesilovky pět na tři také domácí, ale jejich snaha vyznívala jalově. Až s končícími tresty se prosadila opět dvojice Procházka - Handlovský, ovšem střela druhého jmenovaného těsně minula levý růžek Krejčího svatyně. Hra se přelévá ze strany na stranu, ale šancí se tolik nerodí. Vyjímkou byla Weissova střela, která však postrádala razanci.

S jasným cílem vyrovnat nastoupili domácí do třetí třetiny. A tento plán hned začali naplňovat. V přesilovce přesně trefil skákavý puk Voříšek. Ve 45. minutě chybně vyjela opavská obrana ze své třetiny a nechala za zády volného Hetrla, který svůj únik zakončil přesnou střelou do růžku. Na zhoršující se situaci reagovali trenéři Slezanu time-outem. Do konce utkání zbývalo ještě patnáct minut a domácím mnoho k vyrovnání nescházelo. Opavští si až moc uvědomují, že případné srovnání by je poslalo do kolen, a tak sázejí na pečlivou defenzivu. I přesto se Sparta dostává do několika vážných příležitostí. Handlovského střela však mířila pouze do hrudi Krejčího a Mrňův bekhend opavský brankář už už hledal za svými zády, ale obrana včas kotouč odpálila. Slezan s vypětím všech sil uhájil těsné vedení a srovnal sérii na 1:1.

Zdeněk Pavliš (HC Sparta Praha): "Měli jsme obavy, aby hráči dnes nezačali tak, jak v Opavě skončili, ale přesně to se bohužel stalo. Pořádně jsme se rozehráli až v poslední třetině, což na výhru nestačilo."

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): "Bylo to náročné utkání. Závěr dost ovlivnilo Fuksovo vyloučení, díky němuž jsme se dostali pod velký tlak, ale nakonec jsme to zvládli."