Dlouhou šňůru juniorů přeťal až vedoucí celek soutěže

• neděle 29. ledna 2012

Dlouhotrvající série opavských juniorů je u konce. Slezan, který neprohrál soutěžní zápas od 20. listopadu loňského roku, se v neděli představil na ledě vedoucího Havířova. Oslabený mančaft se sice dostal na začátku druhé dvacetiminutovky do vedení, domácí tým ale přidal a dokázal stav otočit a převzít otěže zápasu. I přes konečný stav 6:3 pro Havířov se opavští hráči za svůj výkon stydět nemusí. V příštím kole by si navíc měli mladíci zpravit chuť, neboť hostí ve čtvrtek nevýrazný Rožnov.

31. kolo, neděle 29. 1. 2012

6:3 (0:0, 4:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 26. Pechanec (Brezani), 27. Kopún (Pastrňák, Kostelník), 27. Glos (Smuž, Čintala), 28. Brezani (Divoký, Pechanec), 44. Pechanec (Lešiga), 60. Mráz - 21. Otipka (Hájek), 39. Otipka, 57. Trčka (Vítek, Otipka). Rozhodčí: Kubičík - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 360. Průběh utkání: 0:1, 4:1,4:2, 5:2, 5:3, 6:3.

Matoušek - Barnošák, Čintala, Divoký, Glos, Jaroch, Kostelník, Lešiga, Matějek, Moržol, Mráz, Ovčaří, Putniorz, Přívara, Smuž, Szewieczek, Brezani, Kopún, Pechanec, Jonáš, Pastrňák

Novák (27. Kober) - Bendík, Trčka, Vaněk, Březina, Kysela, Hájek, Vítek, Havlíček, Spusta, Boubeníček, Džemla, Gulda, Otýpka, Lichý, Chvěja

Utkání zahájily oba týmy sice bruslařsky aktivně, nicméně s viditelnou snahou nedostat branku. Jako první výrazněji chybovali hosté, ale Kopún poslal na konci 6. minuty puk po zachycení jejich rozehrávky těsně mimo. AZet získával postupně převahu a Opavští se několikrát bránili jen zakázaným uvolněním. Výjimkou, při níž byla alespoň trochu v ohrožení domácí branka tvořily střely Vítka a Březiny.

Více se hosté dostali do hry až díky dvěma přesilovkám od 12. minuty. V čase 13:00 Vaněk už už zvedal ruce nad hlavu, ale puk po jeho pokusu zůstal u tyčky před brankovou čarou a o chvilku později pak projel puk Matouškovi brankovištěm. V oslabení ale zahrozili i domácí. Kopún jel v 16. minutě sám na Nováka v Opavské brance, ale jeho pokus o blafák skončil těsně mimo. Žádnou branku však 1. třetina nepřinesla.

To po přestávce se na gól čekalo jen 21 vteřin. Hájek vystřelil od modré, Matoušek puk jen vyrazil a Martin Otípka jej z blízka poslal prudce do sítě – 0:1. AZet se pokoušel ihned o vyrovnání, ale Pechanec ani Pastrňák proti Novákovi zatím neuspěli. Ve 26. minutě zafungovalo nedáš – dostaneš. Zatímco Vaňkova střela po teči Matouškovou lapačkou proskákala kolem tyčky, Antonín Pechanec se na druhé straně nemýlil a trefil se přesně mezi Novákovy betony.

Vyrovnání vlilo Havířovským další síly a ti spustili útočný uragán. Jeho výsledkem byly další tři rychlé góly opavské brance. Ve 27. minutě nejprve poslal AZet do vedení pěknou kličkou a střelou Marek Kopún a za půl minuty Pavel Glos bekhendem do růžku vyhnal Jiřího Nováka z opavské branky. Jeho nástupce Vítězslav Kober udržel čisté konto jen 80 vteřin. Pak si jej při samostatném úniku vychutnal Mario Brezani a s klidem zasunul puk po forhendové kličce do branky – 4:1.

Pak se však strážce opavského brankoviště rozchytal a všechny ostatní pokusy domácích lapil. Z mnoha takových situací vyberme šance Mráze či Pastrňáka, nebo mu pomohla tyčka - ve 31. minutě opět po šanci Mráze. Krásný hokejový moment byl k vidění ve 39. minutě, kdy David Pastrňák projel s pukem půl kluziště, udělal kličku obránci, položil si gólmana - ale puk pod brankářovým tělem do branky neprošel. Ve stejné minutě pak Opava snížila poté, co její rychlý brejk zakončil přesnou střelou k tyči Martin Otípka.

Závěrečnou třetinu začali náporem Havířovští a ve 44. minutě jej zúročil Antonín Pechanec. Byl zcela sám před hostujícím gólmanem a prodal své umění i zkušenosti. Položil si brankáře a podruhé v zápase skóroval. Pak už AZet zápas s přehledem kontroloval. Gólmani na obou stranách byli pozorní a tak další branka byla k vidění až 4 minuty před koncem.

Těsně po skončení přesilovky se napotřetí prosadil zblízka Marek Trčka a snížil na rozdíl dvou branek. Závěr tak přece jen přinesl kapku dramatu. Zejména poté co v 59. minutě Džemla trefil tyčku domácí branky a naopak Smuž netrefil při opavské power play prázdnou hostující branku. Definitivní tečku utkání tak udělal Tomáš Mráz, když půlminutku před koncem poslal puk přes celé hřiště do opuštěné opavské klece.

Dalibor Pasker (HC AZ Havířov):
Chválím mužstvo za přístup k utkání – zodpovědný a soustředěný. Soupeř byl sice oslaben, ale prokazoval kvalitu, zejména v 1. polovině utkání. Od stavu 4:1 už jsme však měli utkání pod kontrolou a dovedli ho do vítězného konce.

Karel Suchánek (HC Slezan Opava):
Chtěli jsme co nejdéle držet vyrovnaný výsledek. Paradoxně nám uškodilo vedení, protože po něm přišel náš výpadek a domácí skóre otočili. Výměnou brankáře jsme chtěli dát mužstvu nový impuls, ale už jsme neměli sílu na zvrat. Sice dneska skončila naše dlouhá série bez prohry, ale byli jsme hodně oslabeni o několik klíčových hráčů a navíc další sice hráli, ale nebyli úplně zdraví. Mužstvo musím pochválit za bojovnost, protože až na krátký výpadek ve druhé třetině, hrálo na hraně svých možností.