Dvoubodová sekunda

• pondělí 31. ledna 2005
  • Libor Gavlas, Milan Šebesta

Celé dvě třetiny trval bezbrankový stav v zápase Havířova s Opavou. Poté se hosté ujali vedení a to jim vydrželo až do 57. minuty. Srovnáním začal málokdy vídaný kolotoč. 38 sekund před závěrem strhl vedení na stranu Slezanu Jakub Langhammer. Sekundu před koncem však srovnal Štefanka a sebral tak Opavě dva důležité body. Z tohoto vyrovnání se již Opavané nevzpamatovali a podlehli v konečném součtu Havířovu v prodloužení 2:3.

46. kolo, pondělí 31. 1. 2005

3:2p (0:0, 0:0, 2:2 - 1:0)

Branky: 57. Köhler (Mikšan, Lipina), 60. Štefanka (Volák), 61. Prokop (Sedlák) - 44. Lhotský T. (Harazim), 60. Langhammer. Rozhodčí: Volf - Škach, Mana. Vyloučení: 3:7 navíc Přibyla (Op) 10 min. a Lhotský L. (Op) trest ve hře. Využití: 0:0. Diváci: 571. střely na branku: 40:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Mařík - Pala, Štefanka, Mareček, Prokop, Dresler, Šefčík - Lipina, Mikšan, Köhler - Volák, Syřínek, Sedlák - Dvořák, Rozum, Zdeněk

Masný - Kramný, Wantulok, J.Mocek, Procházka, Přibyla, Vnenk - Harazim, Lhotský T., Adamčík - Kříž, Boháč, Lhotský L. - Suchánek, Kašík, Langhammer

V opavském dresu se poprvé objevil mladá vítkovický obránce Jiří Mocek, naopak chyběl nachlazený brankář Šlupina, kterého ale Radek Masný nahradil více než stoprocentně. Do první šance se již v úvodní minutě dostal Kříž, ale Mařík jeho pokus kryl. Ve 3. minutě si hosté nevšímali Rozuma, ale ten nebyl při zakončení dostatečně důrazný. V 6. minutě střílel tvrdě Šefčík, ale jen z uctivé vzdálenosti a Masný jeho střelu vyrazil betonem. Na druhé straně mířil Langhammer krásnou střelou švihem jen těsně mimo. Do velké šance se v 10. minutě dostal Kříž, na kterého domácí obránci úplně zapomněli, ale tak dlouho míchal kotoučem, až mu jej domácí beci sebrali. O minutu později měli obrovskou příležitost i domácí - Lipina našel perfektně Mikšana, který se probil před Masného, ale trefil pouze břevno.

V osmnácté minutě málem Maříka překvapila tečovaná střela Adamčíka, ale domácí gólman stihl zasáhnout včas. Na druhé straně se opět do šance dostával agilní Köhler, ale nedal a po něm neuspěl ani dorážející Mikšan. Minutu před koncem třetiny zachránil Masný téměř jistý gól. Kotouč totiž zůstal ležet půl metru před brankovou čarou a Lipina jej posunul směrem do branky, ale Masný stihl dát lapačku před brankovou čáru a branka z toho tedy nebyla.

V úvodu druhé třetiny ještě domácí dohrávali přesilovou hru a téměř vzápětí jim hosté špatným střídáním nabídli další. Ale domácím dnes přesilovky vůbec nevycházely a domácí ani svou třetí přesilovku nevyužili, navíc se ani nedostali na dostřel Masného branky. Stejným způsobem ovšem sehráli svou přesilovku i hosté. Ve 30. minutě se tlačil před Maříka z pravé strany Boháč, Mařík akrobatickým zákrokem jeho bekhendový pokus vykryl. V dalším průběhu druhé třetiny získávali doácé převahu, ze které pramenily i šance: Ve 34. minutě Masný dobře přečetl hru a na poslední chvíli vložil hůl do přihrávky, která mířila z rohu na úplně volného Zdeňka, o minutu později obkroužil Köhler celé útočné pásmo, dostal se až před Masného, ale jeho pokus o blafák skončil vedle levé tyče.

Další obrovskou šanci nevyužil Lipina, který sám před Masným udělal blafák, ale opět jen velmi těsně minul levou tyč. V další přesilovce si domácí vypracovali větší šanci, když Syřínek jen lehce nadzvedl kotouč, mířící na Masného, toho kotouč přeskočil, ale skončil vedle opavské svatyně. Domácí získali výraznou převahu, ale Masný stále odolával. Neuspěl proti němu Volák, Zdeněk ani Köhler. Nápor ukončili hosté dalším faulem, jenže nabídnutou výhodu domácí znovu promrhali.

Na začátku poslední třetiny mohli jít domácí do vedení, ale kotouč, který vypadl Masnému po střele Štefanky usměrnil Köhler v pádu těsně mimo. Vedení však na svou stranu získali překvapivě hosté. Kotouč získal po nedůslednosti domácí obrany Harazim, který nahrál do jízdy Tomáši Lhotskému a ten se ukázal domácím, jak dostat kotouč do sítě. Jeho střela mířila přesně k levé tyči - 0:1. Domácí byli touto brankou velmi zaskočeni a chvíli ohrožovali Masného jen z větší vzdálenosti. Velkou šanci na vyrovnání dali havířovským hráčům sami hosté, a to dalším zbytečným faulem. V 54. minutě nahazovali domácí právě v přesilovce kotouč do útočného pásma, Masný riskantně vyjel, jeho rozehrávku zachytil Lipina, ale střelou trefil jen Vnenka, který v brankovišti zastoupil Masného.

Opavský brankář dál přiváděl domácí útočníky k zoufalství. Pěknou akci předvedli Studený se Sedlákem. Prvně jmenovaný přenechal kotouč do tandemu, ale Sedlák zamířil těsně nad. Minutu před koncem udělali domácí netaktickou chybu, za kterou tvrdě pykali. Köhlerovu myšlenku nikdo nepochopil a kotouč zamířil zcela zbytečně na zakázané uvolnění. Hosté toho využili, kotouč získal Langhammer, položil si Maříka a zpoza branky zasunul kotouč k tyči. Do konce utkání zbývalo 33 vteřin a opavští už se viděli se ziskem tří cenných bodů.

Domácí se ale nevzdali. Vybojovali útočné pásmo přesně čtvrt minuty před koncem a vzali si oddechový čas. Mařík zůstal na lavičce a šest hráčů v poli roztočilo neuvěřitelný kolotoč. Přestože Harazim vyhrál buly, Přibyla nedokázal vyhodit puk a po následném závaru, během něhož domácí trefili tyč, zároveň se závěrečnou sirénou nakonec protlačil kotouč do branky Štefanka. Hosté se cítili hodně poškozeni, protože se domnívali, že branka padla až po siréně.
V prodloužení psychicky zdecimovaní hosté dokázali doácí branku ohrozit, po jedné ze střel zůstal gólman Mařík ležet před brankovištěm, avšak ani po následmém faulu na Luďka Lhotského rozhodčí hru nepřerušil. Domácí získali kotouč, Sedlák našel přes celé hřiště přesně Prokopa, který si obhodil obránce a střelou do levého horního rohu získal pro domácí druhý bod. Za následné protesty si Luděk Lhotský ještě vykoledoval trest ve hře, díky kterému bude Slezanu chybět nejméně v dalších dvou zápasech.

Jiří Režnar (Havířov): "Já tady v Havířově zažívám věci, které jsem nezažil ani jako hráč. Hokejový bůh se k nám 58 minut točil zády, ale pak nám to vynahradil v poslední minutě. Myslím si, že ten bod navíc jsme si zasloužili."

Pavel Hulva (Opava) "Myslím si, že to bylo pěkné utkání z obou stran, šance byly na obou stranách. Šli jsme do vedení, vyrovnávací gól kluky nezlomil a půl minuty před koncem jsme dali druhý gól. Největší chyba byla chyba rozhodčího, protože si myslím, že gól padl až po zaznění sirény, protože se nerozsvítilo červené světlo. V prodloužení to jen dokonal, protože neviděl faul na našeho hráče, po kterém přišla přihrávka a gól v naší síti. Musíme se ale hlavně dívat na své chyby, v posledních dvou zápasech jsme v posledních minutách přišli o 3 body, snad to na hráčích nenechá psychické stopy."