Gólman Koutský přivedl Opavu v Třebíči ke třem bodům

• středa 13. října 2004
  • Jaroslav Šindelář, Ivo Krčmář

O p a v a - Juniorský reprezentant Vladislav Koutský, který kvůli přetlaku v Pardubicích šel dělat dvojku do Třince, se poprvé objevil v bráně Slezanu. A premiéra mu hned vyšla, Opava dokázala po dvou letech porazit Třebíč. Hlavně díky druhé pětce si Slezan vypracoval dvoubrankový náskok, ale domácí dokázali vždy snížit. To se jim však nepovedlo v závěru, když definitivní export tří bodů potvrdil do prázdné brány Dušan Adamčík, který byl se třemi body nejproduktivnějším hráčem zápasu. Vítězství, které uzavřelo první čtvrtinu soutěže, katapultovalo Slezan až na sedmou příčku v tabulce! Další zápas čeká Opavu za týden ve středu v Ústí nad Labem.

13. kolo, středa 13. 10. 2004

SK Horácká Slavia Třebíč

2:4 (0:2, 2:1, 0:1)

Branky: 24. Žiška (Škoda), 35. Škoda (Žiška) - 15. L. Lhotský (Hruška, Přibyla), 20. Procházka (Adamčík), 25. Boháč (Adamčík, Kříž), 60. Adamčík. Rozhodčí: Fraňo - Kabourek, Bejček. Vyloučení: 5:3, navíc Přiybla 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 520. Střely na branku: 37:36.

Luňák - Kučný, Čížek, Kališ, Duben, Svačina, Hrbáček - Beroun, Šindel, Valko - Říha, Žiška, Škoda - Čech, Oliva, Holý - Wolf, Sobotka, Caha.

Koutský - Houdek, Chvátal, Bartoň, Procházka, Přibyla, Vnenk, Kramný - T. Lhotský, Harazim, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Hebar, Hruška, L. Lhotský.

Domácí byli nabuzeni vítězstvím v Berouně, takže i do tohoto zápasu vstoupili aktivně. Ve druhé minutě poprvé prověřil Koutského Žiška. Nasazení však záhy polevilo, neboť byl potrestán Oliva a Třebíčští se museli bránit. V začátku přesilovky se pouze pokusil pozlobit Luňáka Harazim, jinak Opava svoji početní převahu promarnila, avšak s domácími zcela srovnala krok. Ti ještě zahrozili v sedmé minutě pěknou akcí dua Valko-Beroun, jenže obrana hostí, a zvláště gólman Koutský, který nastoupil za Opavu poprvé, byli neprostupní.

Od poloviny třetiny se zcela jednoznačně přelila herní aktivita na hole a brusle hostí – co chvíli podnikali nebezpečné výpady směrem k Luňákově kleci, neboť správně odhalovali díry a nedostatky v třebíčské obraně. Ve 14. minutě měl sice ke gólu nejblíže třebíčský Oliva díky nahrávce Holého, ale Koutský neposedný kotouč v brankovišti na poslední chvíli přikryl. V 15. minutě slavili první úspěch hosté, kdy po vhazování po Koutského pravici bleskurychle projel podél mantinelu Přibyla, nahodil k bráně stejně rychle najíždějícímu Hruškovi, který bez okolků zavěsil.

Na druhé straně se pokusil odpovědět Wolf, ale střelu z velkého úhlu Koutský chytl do náruče. Domácí obrana opět chybovala, její rozehrávku zachytil na modré kdo jiný než agilní Hruška a jen tak-tak, že v krátké chvíli neskóroval podruhé. Navíc šli Třebíčští do oslabení, když Beroun hájil bezpečí svého gólmana. Oslabení sice bez větší úhony přestáli, ale necelou půlminutku před sirénou inkasovali tolik nepopulární gól do šatny. Ve vlastní přesilovce ponechali domácí za Luňákovou klecí trestuhodně prostor Procházkovi, který si vybruslil okolo tyčky a mířil až příliš přesně pod Luňákovy brusle.

První trefy do černého se domácí dočkali na začátku druhé třetiny, kdy na trestné lavici seděl opavský Vnenk. Z rohu našel Škoda před brankou Žišku a ten snížil na 1:2. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, když při vyloučení Wolfa Slezané předpisově uzavřeli soupeře v pásmu a v ukázkové kombinaci Adamčík - Kříž - Boháč rozvlnil síť za Luňákovými zády posledně jmenovaný. Tento průběh hry domácí dokonale rozhodil, takže v prostřední části hry jednoznačně kralovali ledu Opavané.

Paradoxně to byli domácí, kdo dosáhl branky, domácí dokonale oplatili Slezanům jejich branku v oslabení. Žiška vybojoval v obranném pásmu puk, přesně nahrál najíždějícímu Škodovi a ten si vychutnal své sólo závěrečnou kličkou, proti které neměl Koutský šanci. Tím se Třebíčští dostali zpět do hry, ale na vyrovnávací gól nedosáhli.

Do třetí třetiny nastupovali třebíčští hráči, a především jejich věrné publikum, s nadějí že dotáhnou jednogólové manko a srdnatě se porvou o vítězství. Vše však bylo jinak, poněvadž Slezané projevili velkou disciplinovanost, která hned v úvodu třetiny sebrala Třebíčským vítr z plachet. Tato situace navíc byla umocněna dvouminutovým trestem domácího gólmana Luňáka (trest nastoupil Říha), jehož vyloučení však domácí ustáli. Impulsem pro vyrovnání mohlo být vyloučení Rozuma, ale s postupujícím časem a nedokonalou koncovkou ztráceli Třebíčští na aktivitě, takže početní převahu trestuhodně promarnili. Na Koutského nevyzrál ani Caha, když se pokoušel propasírovat zpoza brány puk gólmanovi mezi betony. Wolf byl sice blizoučko, ale osamocený puk v brankovišti opavský brankář na poslední chvíli zalehl. Nejblíže vyrovnání byl minutu a půl před koncem Valko. Kališ tvrdě pálil od modré, odražený puk ještě několikrát poskočil v brankovišti, ale než stačil Valko doklepnout, Koutský jej přikryl.

Následoval oddechový čas Horácké Slavie a v čase 59:04 zůstal již Luňák na střídačce. Domácí byli gólu blízko, ale v posledních sekundách Žiškova zpětná přihrávka nikoho nenašla, puk vyběhl až na červenou čáru, kam bleskurychle vybruslil opavský Adamčík a sekundu před sirénou pečetil do prázdné klece.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava): "Vstoupili jsme do utkání s tím, že musíme přežít hlavně první třetinu. Z minulosti jsme totiž věděli, že Třebíč hraje nátlakový hokej, ze kterého jsme se těžko dostávali. Základ našeho úspěchu jsme položili právě v první třetině, kdy jsme domácím utekli na dvě branky. V tom momentě byli domácí zakřiknutí, my si vytvářeli šance. Propadli jsme hlavně v druhé třetině, kdy domácí začali forčekovat ve třech. Dělalo nám to problémy, nešla nám rozehrávka."

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "Mrzí mě, že jsem se při domácí premiéře neprezentoval lepším výkonem a případně i bodovým ziskem. Všechno špatné je ale možná k něčemu dobré. Utkání mělo dvě rozdílné části. Šli jsme do něj s tím, že vytvoříme tlak. Ten se nám vůbec vydařit nepovedl, naopak jedna řada po druhé v útočném pásmu propadala. Soupeře jsme naprosto trestuhodně pouštěli do situace tři na dva, případně dva na jednoho. Z naší strany jsme v útočné činnosti v podstatě nevytvořili jedinou kloudnou šanci. Druhá polovina utkání byla jiná – udrželi jsme se v útočném pásmu. A samozřejmě, když se to povede, soupeř dělá chyby. Šance tam byly, ale zakončení nebylo dobré. Neměli jsme dnes šikovné ruce. Myslím, že nás s mužstvem čeká hodně práce. Jsem přesvědčen, že Třebíč má na to, aby hrála alespoň v polovině tabulky."