Jihočeská druhá třetina tradičně rozhodla

• sobota 04. prosince 2004
  • Milan Šebesta

Domácí zápasy Českých Budějovic mají stále stejný scénář - gólově vyrovnaná první třetina, zlomení odporu soupeře ve druhé dvacetiminutovce a poklidné navršování skóre ve třetině třetí. Jedinými týmy, které na tento brankostroj našly recept, byly Kadaň a Ústí. Opava se k této dvojici přidat nedokázal a odjíždí tak z ledu lídra s osmibrankovým přídělem. Jedinými, kdo dokázal překonat Romana Turka v brance domácích, byli Suchánek se Sadloněm.

28. kolo, sobota 4. 12. 2004

HC Mountfield

8:2 (1:1, 3:0, 4:1)

Branky: 19. Kropáč (Bělohlav, Martínek), 24. Ference (Mertl), 33. Prospal (Ference, Rob), 37. Rob (Martínek, Kropáč), 43. Kotaška (Hřebejk), 46. Mertl (Krstev), 49. Mertl (Kotaška, Šimánek), 54. Kropáč (Rob) - 7. Suchánek (Kašík), 57. Sadloň (Kašík, Martiník). Rozhodčí: Hodek - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 7:7, navíc Boháč 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 3 171.

Turek - Martínek, Macháček, Krstev, Ference, Jindra, Kotaška, Kolda - Kropáč, Prospal, Dvořák - Hřebejk, Květoň, Bělohlav - Havelka, Musil, Rob - Kuchejda, Mertl, Šimánek

Masný - Spitzer, Kramný, Bartoň, Procházka, Vnenk, Sadloň - Adamčík, Kašík, Suchánek - L. Lhotský, Boháč, Kříž - Martiník, Harazim, T. Lhotský

Pokud domácí fandové předpokládali, že jejich posílený tým vlétne na hosty ze Slezska s velkou vervou a bude je dusit od samého začátku, museli být nemile překvapeni. Jihočeši si v první třetině totiž nikterak velkou převahu nevypracovali a co víc, po vlažném úvodu hráčů v útoku si vybral slabší chvilku i Roman Turek, který v 7. minutě nahrál přesně na hůl Kašíkovi. Ten zazmatkoval a trefil jenom domácího gólmana, ale odražený kotouč dorazil do odkryté branky Kamil Suchánek. Po brankovém úspěchu Opavští ještě více stáhli obrannou uzdu a bez problémů přečkali první přesilovku svého soupeře. Stejně ale poté naložili se svojí početní výhodou. Budějovice nakonec přece jen dokázaly svého soupeře dohnat ještě před přestávkou. V 19. minutě nabruslil Martínek do útočné třetiny, na pravém kruhu naznačil střelu, čímž položil beka Opavy, vrátil ale za sebe Bělohlavovi, jehož střelu dokázal umně tečovat Radek Kropáč za Masného záda.

Trenér Jandač svým svěřencům v kabině nejspíš důrazně domluvil, protože do druhé třetiny nastoupilo jiné mužstvo. Už po patnácti vteřinách druhého dějství nedokázal po přihrávce Kropáče zasunout z úhlu do prázdné branky Prospal, ve 23. minutě nepotrestal Martiníkovo vyloučení Kropáč, když nedokázal prošťouchat kotouč za opavského brankáře. Co se nepovedlo jemu, vykonal novic v týmu Andrew Ference, který propálil ležícího opavského gólmana v čase 23:01, a strhl vedení na stranu Jihočechů. Za stavu 2:1 ale naděje hostů ještě žily. Ve 26. minutě tvrdě pálil nejlepší Opavan v zápase Kašík, avšak Turek už byl pozorný. O chvílí později předvedli pohlednou akci Kropáč s Robem, ale druhý jmenovaný nedokázal ztečovat do odkryté branky střílenou Kropáčovu přihrávku. Utkání se zlomilo ve své polovině. Po Musilově šanci ze 31. minuty se o chvíli později v brankovišti dobře orientoval Václav Prospal, jenž protlačil puk do branky. V 37. minutě zajistil Budějovicím klid do poslední třetiny Luboš Rob, jenž ukončil pohotovou dorážkou Martínkovy střely dlouhé obléhání opavské klece.

Poslední třetinu zahájila akce Ference, jenž před brankou ještě hledal dobře postaveného Šimánka. Ve 43. minutě se už ale početná návštěva radovala. Další Martiníkovo vyloučení potrestal Ivo Kotaška, který vlétl do otevřené obrany Slezanů a napálil kotouč do horního růžku Masného svatyně. Hosté rezignovali, přestali s domácími borci bruslit, což mělo za důsledek přestěhování hry do jejich obranného pásma, dlouhé kolotoče okolo Radka Masného a zákonitě i branky. Ve 46. minutě nechala opavská obrana spoustu času Krstevovi, který objel branku a krásně našel křížnou přihrávku přes brankoviště Tomáše Mertla, kterému stačilo jen nastavit čepel své hole, aby zvýšil na 6:1. Tlak Jihočechů pokračoval, nejprve Kropáč zblízka přestřelil, následně Krstev vypustil jedovatou ránu z kruhu, ale Masný byl pozorný. Červené světlo za jeho zády se znovu rozsvítilo ve 48. minutě, kdy na 7:1 zvyšoval tečí Kotaškovy střely opět Tomáš Mertl. Když Radek Kropáč v čase 53:01 ukončil přesnou ranou z prostoru mezi kruhy dlouhý zámek v útočném pásmu, začali si diváci důrazně žádat populární desítku. Husarský kousek Chomutova z předchozího kola se ale budějovickým hokejistům zopakovat nepovedlo, protože hosté zvedli hlavu a zažehnali potupu dvouciferného výsledku zvýšeným úsilím. V závěru nakonec ještě zkorigovali konečný výsledek, když si mladý slovenský bek ve službách Opavy Juraj Sadloň nabruslil mezi kruhy a pěkně trefil nad Turkovo pravé rameno. Tím ale už jen zmírnil debakl svého celku. Budějovice se díky vysokému vítězství opět dostaly na solidní průměr čtyř vstřelených branek na zápas!

Josef Jandač (HC ČB): "Budu opět stručný. Prosadili jsme se dnes střelecky. Jsem rád, že přišla dobrá návštěva. Se hrou jsem poměrně spokojený, jen mě trochu mrzí zbytečné vylučování. Většina faulů byla totiž útočných. Je to takový stín na našem výkonu, jinak jsem samozřejmě spokojený."
Pavel Hulva (Opava): "Věděli jsme, co nás tady čeká. Myslím, že hráči domácích nejsou jenom jména, ale opravdu výborní hokejisté. Drželi jsme krok půl zápasu, kdy se nám dařilo narušovat hru ve středním pásmu. Vcelku nás držel i brankář Masný. Pak jsme ale nebyli schopní uhlídat domácí hráče před naším brankářem v různých rotacích a kvůli tomu jsme vysoko prohráli. Měli jsme málo hráčů kvůli početné marodce. Mladí beci bohužel nezvládli některé herní situace."