Kometě stačila první třetina

• sobota 27. září 2003
  • Robin Krutil

B r n o - Pouhých dvacet minut potřebovali brněnští hokejisté k tomu, aby v utkání s Opavou rozhodli o svém druhém vítězství v sezóně. Poté ve zbytečně nervózním a často přerušovaném duelu už jen s přehledem kontrolovali tříbrankový náskok. Všechny trefy domácích přitom obstarala první útočná formace, každou ovšem při jiné herní variantě.

, sobota 27. 9. 2003

HC Kometa Brno

4:1

10. Nohel (Lhotský, Elsner), 11. Sedláček, 20. Nohel (Sedláček, Lhotský), 57. Točík - 50. Suchánek (Sochorek, Přibyla). Rozhodčí: Volf - Škach, Vávra. Vyloučení: 10:7, navíc Kučírek a Šlupina 10 min. OT. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1000.

E. Hrazdíra – A. Lhotský, Elsner, Kučírek (47. Beran), Blažek, Reiff, Třeslín – Točík, Sedláček, Nohel – Kos, Zounek, Meixner – Látal (41. Smítal), Benýšek, Navrátil

Šlupina – Přibyla, Prokop, Ručka, Vosátko, Ptáček (41. Vnenk), Mocek – Suchánek, Sochorek, Šebesta – T. Lhotský, Najdek, Mikšan – Komínek (41. Zdeněk), Harazim, Duba

Zpočátku měla mírně navrch Opava, její aktivita ovšem vyvrcholila nedůraznými přesilovkovými pokusy Ptáčka a Šebesty v 7. minutě, s nimiž si domácí gólman Hrazdíra hravě poradil. Naproti tomu Kometa hned první soupeřovy přestupky krutě ztrestala. Po podražení Najdka a zdržování Duby se Brňanům nabídla víc než minutová výhoda dvou hráčů v poli, kterou domácí v polovině 10. minuty proměnili ve vedoucí branku. Z přesilovky pět na tři uplynulo přesně 33 sekund, když obránce Lhotský vybídl od modré Pavla Nohela, jenž šikovnou tečí nedal brankáři Šlupinovi sebemenší šanci – 1:0.

Kometa nadále pokračovala klasickou přesilovkou pěti proti čtyřem a 12 vteřin před jejím vypršením přidala domácí elitní řada druhý střelecký zápis. Elsnerovu střelu z úhlu sice dokázal Šlupina pokrýt, důrazný Jiří Sedláček si ale pod jeho betony našel skulinku k úspěšné dorážce – 2:0. Hosté reklamovali, že branka padla až po odpískání, výsledkem jejich protestů ale byla pouze „desítka“ pro jejich brankáře. Ten navíc musel ve 20. minutě potřetí kapitulovat. Po využití dvou různých druhů přesilovek se tentokrát Brňané prosadili při hře čtyř proti čtyřem, když Sedláček poslal do úniku Pavla Nohela. Ten hravě obelstil vyjetého Šlupinu a z úhlu bez problémů zamířil do opuštěné klece - 3:0.

Hned patnáct vteřin po změně stran mohl bezzubé Opavě zasadit definitivní knock-out Točík, z blízka ale zamířil jen do tyče. Pak už domácí pouze hlídali luxusní náskok a hra upadla do průměru. Opava se do nadějných střeleckých pozic protlačila jen v rozmezí 27. a 28. minuty, kdy nejprve Mikšanova teč trefila Emila Hrazdíru do masky a strážce brněnské svatyně následně zlikvidoval i „dvojšanci“ Komínka a Duby. Po deseti minutách bez faulu se pak o slovo znovu přihlásil hlavní rozhodčí, jenž celkem rozdal 17 menších a dva desetiminutové tresty. Rozkouskovaná hra seděla více domácím, do konce prostřední části si příležitosti vytvořili jen oni, Meixnera i Kučírka ale Roman Šlupina vychytal.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupili Opavané aktivně a konečně začali dávat najevo, že to jsou oni, kdo musí dotahovat vedení soupeře. Nejprve Šebesta hned po pár vteřinách hry narazil na pozornou Hrazdírovu vyrážečku, ve 44. minutě pak mezi kruhy opuštěný Najdek pálil těsně vedle. Brněnský gólman potom ještě ustál závar v podání Mikšana a Tomáše Lhotského, v 50. minutě se ale hosté kontaktního gólu přece jen dočkali. Po Sochorkově přihrávce z rohu si osamocený Kamil Suchánek zkušeně roztáhl Hrazdíru a mezi jeho betony poslal puk do sítě – 3:1. Kometa mohla odpovědět v přesilovce, když po střele Smítala kotouč chvíli tancoval na zádech brankáře Šlupiny, nakonec se ale vykutálel směrem od brány. Opava se pak mohla k finálnímu náporu nadechnout v další z mnoha početních výhod, jenže ty se jí v Brně proklatě nedařily, když hosté promarnili všech svých deset přesilových her (!). A v té předposlední ještě navíc sami inkasovali, když v 57. minutě Miroslav Točík vybojoval puk a po samostatném nájezdu a povedené kličce ho uklidil za Šlupinova záda – 4:1. Úspěšný střelec tak podtrhl nejen zasloužené vítězství Komety, ale i neuvěřitelný fakt, že všech osm dosavadních brněnských gólů v sezóně vstřelila jediná útočná formace.

Lubomír Oslizlo (trenér Komety Brno): „Jsme spokojeni. První třetina byla parádní, dali jsme tři pěkné góly. Opava byla prvních pět, šest minut nepříjemná, ale ty naše branky ji rozhodily a po první třetině už jsme měli utkání plně pod kontrolou. V závěru se to trochu zdramatizovalo gólem na 1:3 a špatným vyloučením Lhotského, ale oslabení jsme dnes odehráli velice dobře a mužstvu to pomohlo. Góly sice dávala znovu jen první pětka, ale zaplaťpánbůh, že aspoň ona. Vyhrálo se, dopadlo to tedy dobře, ale už by se měli přidat i další kluci.“

Milan Chalupa (trenér Slezanu Opava): „Zápas hodnotím tragicky, nemám co víc říct. Všechno ovlivnila první třetina. Příčiny vidím dvě, o jedné nesmím mluvit, protože bych dostal pokutu a trest. No a ta druhá je, že Kometa dala branky a my ne, to byl ten rozdíl. Myslím si, že žádné fauly na vyloučení tam nebyly, ale dál zase nemůžu mluvit. Těžko se to hodnotí, víc k tomu nebudu říkat, bylo to pro mě dnes velké zklamání.“