Návrat brankáře Šlupiny na opavský led se povedl

• středa 25. února 2004
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Jen patnáct vteřin chybělo Romanovi Šlupinovi, aby oslavil návrat do brány na opavském kluzišti vychytanou nulou. Již odepsaný a také odvolaný brankář, který byl obviňován z ovlivňování zápasů tentokrát držel své svěřence nad vodou a ukázal všem pochybovačům, že do brankářského důchodu ještě nemusí. Za jeho výkonem však stojí dnes velmi dobrá obranná hra celého týmu, a tak tři důležité body zůstaly v Opavě.

, středa 25. 2. 2004

2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

HK Jestřábi Prostějov

33. Šefčík (Mikšan), 36. Hulva (Šebesta, Sochorek) - 60. Procházka (Adamec, Streit). Vyloučení: 5:8, bez využití. Diváci: 440. Střely na branku: 31:26.

Šlupina - Tůma, Kramný, Vnenk, Přibyla, Šefčík, Švarba - Rozum, Harazim, T.Lhotský - Hulva, Najdek, Mikšan - Šebesta, Sochorek, Suchánek - Zdeněk.

Maláč - Ševčík, Rekem, Zátipek, Šeda, Vlček, Malinský, Sedlák - Černý, Palinek, Streit - Velich, Procházka, Šakarov - T. Hrubý, Kubiš, Cetkovský - Jelínek, Antonovič, Smejkal - od 41. Adamec.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Šlupina, 2. Šefčík, 3. Hulva

Lahůdka zápasu: Nejhezčí akcí zápasu ve 25. předvedl Rozum, který si objel bránícího hráče, naznačil, že půjde dál za bránu, ovšem stahovačku se dostal před Maláče, ale ten svoje mužstvo zachránil včasným povyjetím a tak ulehčil práci časomíře.

Zajímavost zápasu: Do své bývylé formy se dostal mnohými zatracovaný brankář Roman Šlupina, který držel šance na první vychytanou nulu v sezóně plných 59 minut a 45 vteřin, když ho překonal Procházka. Přesto se hlavní měrou právě on podílel na důležitém vítězství.

Co rozhodlo: Zcela jiná hra ve druhé třetině. Po úvodní nudné skočili domácí na svého soupeře s napadáním po celém hřišti a výsledkem toho byli dvě branky. Závěrečná třetina byla už o tom, zda se podaří domácím ubránit přijatelný stav a to se díky výborné obranné hře podařilo.

Hanáci přijeli do Opavy s tím, že budou vycházet ze zajištěné obrany, ale hned v úvodu jim jejich plány mohl překazit Hulva, který dostal ideální přihrávku od Najdka, ale ve slibné příležitosti přestřelil. V dalším střídání předvedl svou pověstnou kličku Sochorek, ale bekendem puk zvedl příliš vysoko. Odpovědět se snažil bývalý hráč extraligové Opavy Milan Kubiš, v ideální pozici mezi kruhy trefil těsně vedle tyče. Počátečný útočný hokej vystřídal na dlouhou dobu hokej ve středním pásmu, výjimkou byla osmá minuta, kdy Najdek našel před bránou zcela volného Lhotského, jehož střelu pod břevno Maláč lapil. Diváci se v první třetině mohli dívat tak akorát na to, jak se dá zkazit přihrávka na pár metrů. Po sérii chyb se neunáhlil v přesilovce Kramný, našel před bránou spoluhráče Sochorka, který měl čas i klid, ale přesto Maláče mezi betony nepřekonal.

Ve 13. se probíjel před Šlupinu mladík Cetkovský, ovšem na zakončení neměl sílu. Odpovědet se snažil Tomáš Lhotský a střelou z první pořádně protáhl Maláče. V 16. krosčekoval před bránou Mikšan a pobouřen nafilmováním svého soupeře tvrdě ztrestal a musel si jít sednout na čtyři minuty na trestnou lavici. Největší šanci měl hned v úvodu Šakarov, kterého metr od brány ideálně našel Procházka, ovšem jeho spoluhráč dokázal, že i z takovéto šance nemusí rezultovat gól. Do kabin se tedy odcházelo na obou stranách s nespokojeností.

Nejhezčí akcí zápasu ve 25. předvedl Rozum, který si objel bránícího hráče, naznačil, že půjde dál za bránu, ovšem stahovačku se dostal před Maláče, ale ten svoje mužstvo zachránil včasným povyjetím a tak ulehčil práci časomíře. O tři minuty později Hulva nahrál od pravého mantinelu napříč útočným pásmem rozjetému Šefčíkovi, ovšem ten mířil jen do Maláčových betonů. Najdek uvolnil chytrou zadovkou Hulvu, ten si na svého centra počkal, přihrál mu před opuštěnou bránu, ovšem Najdek z první minul. Ve 31. utnul nápor domácích útočník Rozum, který byl vyloučen a za protesty si vysloužil osobní trest. V přesilovce Šakarov prověřil prochladlého Šlupinu, ale ten ramenem vytěsnil. Hned po návratu domácího hráče vjel do pásma Najdek, hledal na příč své spoluhráče, puk směřující na zadní tyč natáhnutou holí tečoval Šefčík a brankář Maláč nestačil zareagovat.

Domácí byli při chuti, před Maláčem stál osamocený Zdeněk, ovšem tak dlouho přemýšlel, co udělá, že se vyhnal z dobré střelecké pozice a s dorážkou neuspěl ani Sochorek. To však domácí nemrzelo dlouho, Šebesta prodloužil Šlupinovo vyhození v přesilovce, sám před bránou byli dva volní útočníci, Sochorek byl moc blízko, vrátil puk za sebe, kde stál Hulva a ten se do brázdné brány trefil. Hosté se snažili rychle odpovědět, ale Velich se z první do prázdné brány netrefil.

Domácí začali třetí třetinu náporem, vynutili si faul a v přesilovce tečoval Tůmovo nahození Sochorek, ale Maláč se stihl včas roztáhnout na brankové čáře. Za dvě minutu znovu v přesilovce se dostalk puku Přibyla, ovšem Maláč se stihl rychle přesunout a zmařil tak téměř jistý gól. Ve stejné minutě odešel na trestnou další hráč a domácí hráli půl minuty ve dvou hráčích navíc. Tu ovšem nevyužili a ke slovu se dostali hosté, jmenovitě Antonovič, který Šlupinu nepřekonal dvakrát za sebou. Na druhé straně bekendem zvedal puk Rozum, branku však přestřelil. V 57. minutě udělal chybu Maláč, ovšem Suchánek potvrzení výsledku odmítl. Pak už se zdálo, že je rozhodnuto a Hulva v sam. nájezdu Maláče nepřekonal. To se však vymstilo, protože patnáct vteřin před závěrečnou sirénou objel bránu Procházka a střelou k tyči se pokusil o zdramatizování. Domácí si své vítězství nenechali vzít a málem se radovali po střele Sochorka do prázdné brány.

Josef Doboš: Nyní hrajeme tři utkání doma, která musíme vyhrát; dneska jsme udělali první krok. Kluci dneska odevzdali solidní výkon. Měli jsme mnoho šancí, ale Maláč držel Prostějov nad vodou. V třetí třetině jsme hráli hlavně ze zabezpečené obrany, abychom utkání dohráli v klidu.

Tomáš Herstus: Dnešní zápas se mi hodnotí těžko, protože nyní máme období, kdy jsme střelecky naprosto impotentní. Když už jsme dneska dali gól, tak to bylo patnáct vteřin před koncem. Možná jsme trochu spoléhali na to, že se nám letos na Opavu daří. Zpočátku si domácí vytvořili šance, poté jsme zase vytvářeli příležitosti my, ale naše snaha byla jalová, naopak Opava ujížděla do brejků. Výsledek je asi spravedlivý.