Opava neudržela vedení a veze si z Havířova porážku

• sobota 11. září 2010
  • Libor Gavlas, Filip Lefenda

První mistrovský zápas na ledě soupeře opavským hokejistům nevyšel. Slezan na ledě Havířova sice vedl po první dvacetiminutovce 0:2, když branky našeho týmu vsítili Kocián s Černým, nicméně toto nadějné vedení Suchánkův výběr nedokázal udržet. Domácí v následujících dvou dějstvích zarvali šponu a dokonale tak otočili výsledek zápasu na 4:2 ve svůj prospěch.

2. kolo, sobota 11. 9. 2010

4:2 (0:2, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky:35. Maruna (Klimša, Prokop), 40. Říčka (Maruna), 49. Potočný (Stránský, Pavlas), 58. Sztefek (Vydra, Najdek) - 9. Kocián (Pavelek), 17. Černý (Tichý). Rozhodčí: Škrobák - Řezáč, Tuizal. Vyloučení: 7:8, navíc Chalupa, Polok (OPA) 10 min. Využití:3:1 . V oslabení:0:0 . Průběh utkání: 0:2, 4:2.

Daneček - Zientek, Prokop, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík, Jindřich - Klimša, Najdek, Maruna - Pavlas, Potočný, Stránský - Sztefek, Říčka, Pechanec - Miczek

Trenčan - Bednárek, Vitásek, Tichý, Tůma, Kukol, Schreier - Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Černý, Grofek, Suchánek, Chalupa, Mlýnek

Domácí začali první utkání na domácím ledě výborně a v prvních minutách hosty zatlačili do defenzívy. Nejprve to ve druhé minutě zkusil z levého křídla Říčka, po něm dorážel Potočný, ale gólman Trenčan byl pozorný. V šesté minutě pálil od modré Prokop a vůbec největší šanci v úvodu utkání spálil Zientek, který netrefil z dobré pozice mezi kruhy odkrytou branku. Na začátku deváté minuty nejprve skvělým obranným zákrokem zachránil domácí před pohromou Prokop, ale o chvíli později už se mohli hosté radovat. Po přihrávce Zdeňka Pavelka se zápěstím přesně k tyči trefil Ivo Kocián - 0:1. Tento gól domácí trochu zmrazil a hosté se dostávali častěji do hry. Přišly na řadu i první přesilovky. Hosté svou úvodní nevyužili, ale druhou možnost už ano. Faul Miczka dokázal potrestat Lukáš Černý, který se opět prosadil přesnou střelou k tyči - 0:2. Domácí trochu znervózněli a do konce třetiny se už pokoušel změnit stav akorát Machálek, který ale těsně minul levou tyč.

Druhou třetinu začali domácí přesilovou hrou, ale paradoxně mohli inkasovat. Skvělou šanci Grofka ale zneškodnil výborným zákrokem Daneček. I ve 26. minutě musel domácí gólman zasahovat proti stejnému hráči a opět byl úspěšný. V polovině utkání se hezky proháčkoval celým útočným pásmem Říčka, ale už mu nezbylo sil na zakončení. Úvod druhé poloviny utkání domácímu AZetu vyšel. Nejprve totiž dostal dvě minuty Schreier, ale Krislovy dva pokusy od modré Trenčan zneškodnil. Poté však dostal další menší trest Tichý a dvojnásobnou přesilovku už domácí využili. Střelu Davida Klimši sice ještě Trenčan vyrazil, ale pro Jana Marunu nebyl žádný problém dotlačit kotouč do prázdné branky - 1:2. Tichý mohl opět zvýšit hned po návratu z trestné lavice, ale v nájezdu 2 na 1 mu utekl kotouč. Na konci třetiny hosté propásli asi svou největší šanci na výhru v zápase. Nejprve totiž Daneček zlikvidoval skvělou šanci Poloka a pak netrefil Kocián odkrytou domácí klec. Zákonitě přišel domácí trest. Za podražení byl vyloučen Grofek a pět vteřin před koncem třetiny vyrovnal nechytatelnou bombou pod břevno Robert Říčka - 2:2.

Na domácích hráčích bylo v úvodu třetí třetiny vidět obrovské odhodlání, kterým chtěli soupeře definitivně zlomit. Klimša v nájezdu 2 na 1 mohl sice přihrávat, ale zakončoval sám a netrefil branku. Po něm likvidoval Stránského pokus Trenčan a do třetice neuspěl Maruna, jehož tvrdou bombu opět opavský brankář zlikvidoval. Hosté však v domácímu náporu přece jen kapitulovali. Pomohli si totiž opět faulem a Martin Potočný dokázal v přesilovce dorazit kotouč za Trenčanova záda - 3:2. V 53. minutě mohl vyrovnat Zdeněk Pavelek, který se velmi zkušeně dostal až před Danečka, zkoušel na něj blafák, ale prostor mezi betony Daneček velmi dobře utěsnil. Kritická chvíle pro AZet přišla v 56. minutě. Krátce po sobě byli vyloučeni dva hráči a hosté mohli mít více než minutu a půl k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Hned po buly však fauloval Polok a domácím se tak mohlo lépe dýchat. Jenže i tak hosté málem vyrovnali. Obrovskou šanci však spálil Černý, který mířil do odkryté branky, ale kotouč se od brusle jednoho z bránících hráčů odrazil mimo hrací plochu. V době, kdy už byli všichni vyloučení hráči na ledě předvedli domácí pěknou kombinaci a po ose Robert Najdek - Karel Vydra se kotouč dostal až k Mihcalu Sztefkovi, který pohotově zakončil - 4:2. Zbytek utkání už si domácí pohlídali a definitivní pojistku mohl přidat dvacet vteřin před koncem Říčka, ale poté co obešel gólmana, trefil pouze tyč.

Jan Daneček (trenér AZ Havířov)
Na nás se podepsala nervozita. Deset minut jsme hráli výborně, pak jsme dostali nešŤastný gól a trochu to na nás sedlo. Až do konce třetiny jsme se z toho nemohli vzpamatovat, ale dostali jsme zaplaťpánbůh jen dva góly. Potom nás zvedla přesilovka 5 na 3, kterou jsme proměnili a od té doby šel zápas na naši stranu. Důležité bylo, že se nám podařilo vyrovnat pět vteřin před koncem druhé části. To vždycky na soupeři nechá negativní následky. My jsme pak na klukách cítili oživení, tak jsme věřili, že to v té poslední třetině otočíme.

Karel Suchánek (trenér Slezanu Opava)
I za stavu 2:0 jsme si vypracovali několik dobrých situací. Například přečíslení 2 na 1, které jsme nevyřešili dobře. Přesilovka 5 na 3 nakopla domácí a my už jsme se nevzpamatovali. I za stavu 2:2 se to utkání sice dalo vyhrát, ale v další přesilovce dali domácí gól. Jinak bylo utkání dobré, mělo takový náboj derby a tak to má být.