Opava podlehla o gól Havířovu

• sobota 05. listopadu 2011
  • Filip Lefenda

/AKTUALIZOVÁNO/ - Domácí neporazitelnost Opavy je u konce. O tento fakt se postaral vedoucí celek soutěže z Havířova, se kterým Slezan odehrál více než vyrovnaný zápas. Opavě nevyšel vstup do utkání, ale zlepšený výkon ze druhé třetiny přinesl snížení na rozdíl branky. V poslední dvacetiminutovce měli navíc domácí hned několik obrovských příležitostí, ovšem ani Grofek, ani Koschatzký srovnat nedokázali. Duel, který se hrál před parádní atmosférou, o kterou se staraly oba fanouškovské tábory, tak skončil těsným výsledkem 3:4 ve prospěch hostů.

17. kolo, sobota 5. 11. 2011

3:4 (1:3, 2:1, 0:0)

HC AZ Havířov 2010

Branky a nahrávky: 6. Černý (Kukol, Tůma), 35. Vítek (Koschatzký, Bednárek), 36. Grofek (Měch) - 6. Říčka (Rimmel, Vydra), 8. Pechanec (Najdek, Balčík), 9. Klimša (Sztefek, Vydra), 25. Stránský (Potočný, Zientek L.). Rozhodčí: Jeřábek J. - Moravec, Barteček. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1500. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 3:4.

Šafránek – Tichý, Jurčík, Tůma, Kukol, Bednárek, Vrábel, Kysela, Mosler – Kocián, Pavelek, Polok – Černý, Měch, Grofek – Chalupa, Mlýnek, Koschatzký – Vítek, Wolf, Herman.

Daneček - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L., Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Pavlas, Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft

První minuty zápasu se nesly v poněkud vlažnějším tempu. Poté začal Havířov získávat herní převahu, kterou přetavil ve vedoucí branku. Rychlá kombinace, na jejímž konci byl Robert Říčka, znamenala v 6. minutě vedení hostů. Opavská odpověď ale na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě v téže minutě dokázal po Kukolově střele dorazit kotouč za Danečka Lukáš Černý. Jenže ani vyrovnaný stav nevydržel dlouho. V 8. minutě Najdek nahodil kotouč, který se od zadního mantinelu odrazil k najíždějícímu Antonínu Pechancovi, který lehce klepl do puku a ten skončil až v síti. O minutu později bylo v táboru hostujících příznivců ještě veseleji. David Klimša zužitkoval svůj důraz ke třetí vstřelené brance. V 11. minutě přišla pohledná souhra Slezanu, na jejímž konci byl Polok, který však mířil pouze do Danečkovy masky. V poslední minutě první třetiny měli dobrou možnost také hosté. Klimša si pohrál se Šafránkem a vypadalo to, že jeho blafák skončí v odkryté brance, jenže domácí brankář vyčaroval parádní zákrok lapačkou.

Druhou periodu zahájil lépe AZet, který Slezanu ve 25. minutě zase o něco více odskočil. Kotouč zasunul za padajícího Šafránka Vít Stránský. Poté přišla pasáž hry, kdy se neustále vylučovalo. Sotva se blížil konec prvního opavského trestu, byl opět vyloučen hráč jiný. Dlouhá přesilová hra hostů ale ztroskotávala na opravdu velice dobré obraně domácích. Ve 35. minutě měla možnost přesilovky také Opava. Koschatzkého střela se dostala vzduchem před bránu, kde následně sklepl kotouč ze vzduchu do brány Jakub Vítek. O necelou minutu později byl stadion na nohou. Atmosféra byla opravdu výborná a přispěl k ní svým gólem také Tomáš Grofek, který snížil na rozdíl jediné branky. Dva slepené góly vlily Slezanu do žil novou energii. Přicházely proto další a další šance. Z levého kruhu pálil na Danečka tvrdě Černý, ale hostující brankář byl pozorný. Následně Slezan zaznamenal další dvě velké šance, ale srovnat se nepodařilo.

Třetí třetina již góly nenabídla. Lépe do ní vstoupila Opava, který byla v úvodu aktivnější. Postupně se hra vyrovnávala, až se misky vah mírně naklonily na stranu Havířova, který zhruba v půlce posledního dějství kontroloval hru. Velice aktivní byl Maruna, který Šafránka zaměstnával asi nejvíce. Po jedné z jeho střel letěl kotouč od lapačky až do ochranné sítě, jindy skončila černá guma na Šafránkových betonech. Poslední slovo měla však Opava. V 55. minutě ujížděl Grofek prakticky sám na Danečka, jenže blafák mu příliš nevyšel. Svou roli na tom mělo také hákování, které bylo následně odpískáno, avšak domácí se oprávněně dožadovali trestného střílení. Lukáš Zientek byl ale poslán „jen“ na trestnou lavici. Dvě minuty před koncem se v obrovské šanci zjevil Adam Koschatzký, který však trestuhodně nedal. Domácí fanoušci již dokonce skandovali „gól“. A jelikož Opavě nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře, putují všechny tři body na konto vedoucího celku soutěže.

Sečteno a podtrženo – k vidění byl vyrovnaný duel, kterému by zřejmě nejvíce slušela remíza. Utkání, které se hrálo ve výborné atmosféře, se zkrátka hokejovým fanouškům muselo líbit. Nejlepším hráčem Opavy byl vyhlášen obránce Jaromír Bednárek. Za hosty získal ocenění brankář Lukáš Daneček.

Michal Piskoř (trenér, HC Slezan Opava)
První třetinu jsme byli zakřiknutí. Soupeře jsme nechali až příliš hrát. Nevím, jestli kluci byli vyklepaní z toho, že tu konečně přišli na hokej lidi, tak jsme prostě neuměli ukázat to, co umíme. Dnes nám nehrála vůbec první lajna. Nechal jsem ji sedět a zapojil jsem mladíky. Hráli jsme ve druhé třetině hodně oslabení, ale zvládli jsme to a dostali se zpátky do zápasu. Měli jsme i šance na vyrovnání, ale po dvou třetinách to bylo stále dobré. V posledním dějství se čekalo, kdo dá gól. Dle mého názoru mělo být po faulu na Grofka jasné trestné střílení, to si nemohu pomoci. Jakýkoliv kontakt se v momentě, kdy jde hráč sám na bránu, píská. Dělá se to tak v extralize, tak nevím, proč ne tady. Bylo tam "pouze" vyloučení, ale i přesto jsme tam mohli dávat gól prakticky do prázdné brány. Bohužel. Ale kluky musím pochválit, hrálo nám hodně juniorů a myslím si, že jsme předvedli slušný výkon. Co se týče atmosféry, ta byla opravdu parádní.

Jan Daneček (trenér, HC AZ Havířov)
Začali jsme dobře a je jen škoda, že jsme si to utkání poté zdramatizovali. Hlavně v té druhé části, kdy se to rozkouskovalo těma přesilovkama. Poté přišlo zranění a ta pauza. My jsme tak trochu ztratili koncentraci a dostali jsme dva góly. Ale potom jsme se zase poslední třetinu vrátili ke své hře, kdy jsme hráli dobře zezadu a nepustili jsme soupeře k žádným větším šancím. Díky tomu jsme to dotáhli do vítězného konce.