Opava přišla o bodový zisk opět těsně před koncem

• sobota 17. prosince 2011
  • Filip Lefenda, Petr Sobol

Stejně jako minulou sobotu v Havířově, také o tomto víkendu přišel Slezan po nadějném průběhu o bodový zisk z ledu soupeře z vrcholu tabulky. Domácí Karviná od 12. minuty vedla, ale Ivo Kocián dokázal na začátku třetí periody srovnat stav. Tři minuty před koncem šla však Opava do čtyř a domácí své přesilové hry využili zásluhou Studeného. O minutu později navíc pečetil skóre Luka. Opava tak jede domů s prázdnou, ve středu jí čeká Frýdek-Místek.

29. kolo, sobota 17. 12. 2011

HC Karviná

Branky a nahrávky: 12. Studený (Štefanka), 58. Studený (Ivan), 59. Luka (Štefanka, Ivan) - 44. Kocián (Polok). Rozhodčí: Fiala - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 9:11, navíc Štefanka 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 423. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Iláš - Lemel, Tomis, Samiec, Rosůlek, Novák, Mikšan, Blatoň, Studený, Urbánek, Štefanka, Štubňa, Moravec, Orság, Galvas, Ivan, Javín, Ciupa, Luka, Sznapka, Hegegy

Šafránek - Bednárek, Kysela, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Jurčík, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Koschatszký, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Chalupa, Mlýnek.

Hokejisté Karviné měli Opavě co vracet. Každý měl ještě v paměti domácí debakl 2:10. Od té doby se ale hodně změnilo. Zatímco Slezan byl v tabulce před zápasem šestý, Karviná tabulce vládla. A své postavení sobotní podvečer potvrdila. Snadnou práci však domácí s Opavou neměli.

Zejména v první a třetí třetině se fanoušci na tribunách nudit nemohli. Oba týmy předvedly spoustu šancí a mnohokrát nechaly vyniknout gólmany. Jako první si zákrok připsal domácí Iláš, na kterého svůj projektil směřoval Tichý. A tím hosté načali svůj tlak. Krátce na to domácí obrana nezafungovala, hosté se dostali do přečíslení, na jehož konci stál Černý. Ovšem proti němu skvěle zasáhnul Iláš. A jeho třetí velká chvíle přišla proti Chalupovi, který vybruslil zpoza branky a hledal místo u tyče.

A Slezan nepolevil. Ve vlastním oslabení se dostal do úniku Wolf, Iláš dlouho váhal, nakonec se proti němu vydal, jenže to už bylo pozdě. Wolf jej sice překonal, do prázdné branky ale mířil z úhlu a gól netrefil. A tak začala útočit Karviná. Nejprve tečoval Samiec, na konci krásné kombinace byl Mikšan, ale i Šafránek se činil. Když už jej mohl překonat Ivan, o milimetry netrefil na zadní tyči puk.

Na první branku si tak diváci museli počkat do poloviny dvanácté minuty. Štefanka se za vlastní branku ujal puku, ten vyslal až na útočnou modrou, kde byl rozjetý Václav Studený. Obránce jej sice atakoval, Studený se ale nenechal rozhodit a poslal kotouč do Šafránkovy klece. Karvinou tato branka nabudila, tlak se stupňoval. V početní převaze byl sám před Šafránkem Hegegy, který dorážel pokus Luky. Ovšem brankář Opavy se činil. A při další kombinaci, kterou zakončoval Samiec, už diváci jen nevěřícně kroutili hlavami. Následně dostali možnost přesilové hry i hosté, ke třem pokusům se dostal Tichý, ovšem puk za Iláše nedostal a první dějství spělo ke svému konci.

Kdo po divoké první třetině čekal pokračování, mýlil by se. Druhé dějství bylo na šance chudé a ani hokej nebyl takový, jako v chvílích předešlých. Pořádně rušno bylo v polovině utkání, kdy předvedl krásnou akci Luka. Ovšem místo zakončení hledal Ivana ještě v lepší pozici, ale ideálně mu nepřihrál a bylo po akci. Na druhé straně se sám před Ilášem zjevil Kocián. Ovšem úspěšnější byl gólman a jeho rameno. A co dalšího nabídla druhá třetina? Kromě řady trestů, promarněné opavské přesilovky pěti na tři a závěrečné šance, kdy se Ivan nedohodl se Studeným, už pro diváka nic zajímavého.

Ovšem třetí dějství, to byla zase jiná podívaná plná šancí a dramatických situací. Ta první důležitá přišla v úvodu dějství. To si zpoza branky vyjel Ivo Kocián, našel skulinku mezi Ilášem a betonem a srovnal. A Slezan byl rázem na koni. Dokonce se radovala z branky, ovšem jeden z hráčů stál v brankovišti a proto trefa nemohla platit. Poté se Karviná z obdržené branky oklepala a začala zase hrozit ona. V jasné šanci se zjevil Hegegy, ještě ve větší dorážející Ivan. Stačilo mu jen dostat puk do poloprázdné klece. Ale ani na několik pokusů se mu to nepovedlo.

V dalších chvílích na sebe bral odpovědnost Luka. V první šanci trefil tyč, v úniku Šafránka nepřekonal. I tak si ale myslel, že jeho akce skončí brankou. Dojíždějící Štefanka měl gól na hokejce, Šafránek byl bezmocný, ale karvinský bek dělovkou přestřelil. Krátce na to dostala Karviná možnost přesilové hry. Ač se jí moc nedařilo, přišel zlomový gól. Jeden z hostí zpoza branky vyhazoval puk, ale to tak nešťastně, že zasáhl Václava Studeného, od kterého se puk odrazil za bezmocného Šafránka. A Karviná vedla.

Slezan dostal ještě jednu šanci. Polok neměl ke gólu daleko, Iláše překonal, ale jeden z obránců Karviné ve srovnání zabránil. Závěr zápasů hosté nezvládli. Nejprve zbytečně v útoku zahrál krosček Tůma, hostující lavička poté tak dlouho zdržovala, až se Opava dostala do tří a Karviná trestala. Svou střeleckou formu potvrdil Vladimír Luka, který proměnil svou tradiční šanci – napřáhl, zamířil, nedal gólmanovi dělovkou šanci a definitivně rozhodl. Karviná tak dramatický zápas se spoustou šancí zvládla, vyhrála 3:1 a rok 2011 na svém ledě ukončila vítězně.

Aleš Flašar, trenér HC Karviná: Jsem rád, že nám to vyšlo, že jsme Opavu porazili. Přijeli tady se svým hokejem, který hrají ze zadu, s vyhazováním puků. My s nimi asi doma máme nějaký problém. Ale nakonec jsme to vydřeli, měli jsme hodně šancí, hodně jsme toho ubránili a myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli. Před Vánocemi je to dobré vítězství.