Opava srovnala stav série, z Břeclavi veze výhru 3:1

• čtvrtek 12. března 2009
  • Michal Berg

Mnohem lepším výkonem než v prnvím zápase doma se prezentovali opavští hokejisté na ledě Břeclavi. Na vedoucí gól domácích dokázali ještě v první třetině odpovědět Bednárek a Měkýš a když ve třetí části zvýšil Kovalovský na 3:1, bylo rozhodnuto. Domácí se potom přes dobře branící Opavu nedokázali prosadit. Stínem utkání bylo zranění brankáře Iláše po faulu břeclavského Strýčka, po němž musel opavský brankář odstoupit ze hry a jeho start v sobotním rozhodujícím duelu je nejistý. Třetí a poslední zápas série začne v sobotu v 17:00.

PřK, čtvrtek 12. 3. 2009

HC Břeclav

1:3 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Prachař (Karný, Nohel) - 13. Bednárek (Chalupa), 15. Měkýš (Kovalovský), 26. Kovalovský (Chalupa). Rozhodčí: Dědek - Humpolíček, Pospíšil. Vyloučení: 7:11, navíc Strýček (BRE) 5 + do konce – Rehuš (OPA) 5 + do konce. Využití: 0:1. Diváků: 1225.

Žurek (15. Chvátal) - Strýček, Pazdera (8. Koš), Strapko, Macháček, Novák, Popela - Hrůza, Barák (10. Kuriál), Čikl - Karný, Nohel, Prachař - Balát, Mišura, Vaněček

Iláš (31. Trenčan) - Kukol, Tichý, Čavrk, Bednárek, Měkýš, Vitásek - Grofek, Měch, Černý - Kovalovský, Chalupa, Kocián - Tůma, Rehuš (35. Polok), Szturc.

Opava potřebovala v Břeclavi vyhrát a začala aktivně, hráči v bílém se snažili držet puk co nejčastěji v útočném pásmu. Paradoxně byli to domácí, kdo šel v zápase do vedení. Za brankou vybojoval puk Karný, poslal jej přes brankoviště na hůl kanonýra Prachaře a ten zamířil přesně.

Hráči Slezanu ale dál pokračovali v nátlakové hře a blízko vyrovnání byl Tůma, kterému přesně nabil Szturc. Radek Tůma nahradil v sestavě kapitána Suchánka, kterému se zlomil při rozbruslení nůž brusle a oprava nebyla úspěšná.

Vyrovnání přišlo ve 13. minutě, když už domácí hráli bez zraněného beka Pazdery, kterého nepříjemně trefil puk po střele jednoho ze soupeřů. Petr Chalupa vyhrál buly, puk se dostal na hůl obránce Bednárka a ten přesnou střelou k tyči vyrovnal.

Do vedení šel Slezan o chvíli později, když se v přesilovce dostali do netradičního přečíslení Kovalovský a Měkýš, druhý jmenovaný přesnou přihrávku proměnil tvrdou ranou mezi betony Žurka ve druhý gól Opavy.

Na to zareagoval domácí kouč stažením brankáře Žurka, kterého nahradil Jaroslav Chvátal. Ten mohl sledovat, jak na konci třetiny trefil jeho spoluhráč Karný jen horní tyčku Ilášovy branky, v další šanci pak opavští beci puk poskakující v brankovišti uklidili do bezpečí.

Úvod druhé části vyšel lépe hráčům Opavy, když David Kovalovský využil volného prostoru a zvýšil na 3:1. Byla to poslední branka zápasu, o dramatické situace ale nebyla nouze. V polovině utkání po šarvátce v brankovišti píchl Strýček Iláše do nekrytého místa koncem hole a byl vyloučen do konce zápasu, stejný trest ale vyfasoval chvíli před tím i opavský Rehuš za tvrdý zákrok u mantinelu. Výsledkem všech trestů byla téměř dvouminutová přesilovka Břeclavi v poměru 4:3, opavští se v ní ale dokázali ubránit. To už byl v opavské brance Adam Trenčan, protože Iláš nebyl po faulu schopen pokračovat ve hře.

Třetí část se nesla ve znamení marné snahy domácích o zvrat v utkání. Břeclavi nepomohly ani čtyři přesilové hry, ve kterých již byla znát na domácích hokejkách nervozita. Tu potvrdil v 56. minutě Hrůza, kdy si v jasné šanci sám před Trenčanem nedokázal poradfit a zamířil jen vysoko nad. Domácí se nedostali ani ke hře bez brankáře a o výsledku série se tak rozhodne po vyhře Slezanu 3:1 v sobotu v Opavě.

Pavel Stloukal (Břeclav): Dnešní utkání se nám nepovedlo dotáhnout do vítězného konce, udělaly jsme v první třetině chyby v obraně, které zkušený soupeř využil. Vzhledem k tomu, že se nám v průběhu zápasu zranili Baráka s Pazderou a dnes průměrný rozhodčí vyloučil Strýčka, dohrávali jsme jen na dvě pětky, tým byl poslepovaný a na nic už jsme se prakticky nezmohli. Trefili jsem dvakrát tyčku a několikrát nám scházelo to pověstné štěstíčko." (převzato z ihcbreclav.dnh.cz)

Karel Suchánek (Opava:)Bylo to pro nás těžké utkání, měli jsme nůž na krku, protože jsme nechtěli dneska končít sezónu. Ze začátku jsme hráli aktivně, snažili jsme napadat a vyšlo nám to, takže si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Domácí byli v růběhu zápasu nervozní, chtěli už ukončit tu sérii, takže potom chybovali. Do třetího zápasu musíme sednout a odpočinout, nevíme ještě kdo bude chytat, Iláš je po píchnutí holí asi mimo hru, nevím jak to bude. Težko teď říct, jak to bude vypadat.