Opava zvítězila po samostatných nájezdech a srovnala stav série na 2:2!

• středa 05. března 2008
  • Filip Lefenda, Michal Berg

O p a v a - Hokejisté Slezanu Opava nastoupili k veledůležitému utkání play-off, ve kterém by prohra znamenala konec účasti v soutěži. Do utkání nastoupili lépe hosté a vyhráli první dějství rozdílem jedné branky. Slezan se v kabině vzpamatova a již po osmi minutách druhé dvacetiminutovky hráči trenéra Suchánka vedli po gólech Ma Kovalovského. Hodonín se však s nepříznivým výsledkem nehodlal smířit a stejně jako první třetinu, vyhrál i tu závěrečnou poměrem 0:1. Velmi bojovné a vyrovnané utkání dospělo do prodloužení, ve kterém se hra odehrávala převážně ve středním pásmu a gól tak k vidění nebyl. Zápas tak vyústil v nájezdy, ve kterých byl štastnějším týmem domácí Slezan a vybojoval si tak účast v sobotním rozhodujícím duelu v Hodoníně.

ČF, středa 5. 3. 2008

3:2sn (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0 - 1:0)

SHK Hodonín

Branky: 23. Kovalovský (Mlýnek), 28. Měch (Kukol, Černý), Rozhodující nájezd Kovalovský - 15. Šťastný (Matušek), 48. Matušek (Bartík). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 900.

Iláš - Kukol, Tichý, Bednárek, Čavrk, Podešva, Plachký - Suchánek, Měch, Černý - Tůma, Chalupa, Suchý - Kocián, Polok, Kovalovský - Grofek, Mlýnek, Weiss.

Maláč – Sladký, Nedbálek, Pokorný, Šťastný, Pochylý, Ivičič, Ševela, Zapletal – Hoza, Meixner, Kočara – Barták, Bártík, Matušek – Hudíček, Zábranský, Obdržálek – Rapant, Knebl.

Čtvrtý zápas série nepřinesl v první třetině nijak nápaditý hokej. Oba týmy začaly opatrně a do šancí se dostávali ne výjimečně. Domácí mohly mrzet šance Kovalovského a Černého nebo zbytečný faul Ondřeje Podešvy. Po něm se totiž hosté na dlouhé vteřin usadili v obranném pásmu Opavy a zejména Zábranského řada se snažila na opavskou obranu něco vymyslet. Oslabení hráči Slezanu přestáli, tlak hostů ale pokračoval, až v čase 14:45 uviděl zpoza branky Matušek najíždějícího Šťastného, který sám před Ilášem nezaváhal.

Druhou část začala Opava výrazně aktivněji než první a gólové ovoce přišlo záhy. Aktivní forčeking Michala Mlýnka přinesl závar před Maláčem, hodonínský gólman si nebyl jist pukem pod betonem, který vyšťoural Kovalovský, objel branku a bekhendem vyrovnal.

Zvýšenou aktivitu přetavil Slezan v obrat v utkání v 25. minutě. V přesilovce zamotali hlavu soupeřů Suchánek s Černým, následná Kukolova střela našla Měchovu hokejku a jeho teč změnila dráhu puku do branky. Třetí gól mohl přidat po chvíli podobnou branku Mlýnek, ale jeho teč šla nad branku.

Po druhé brance Opavy se hosté probudili, tvrdě pálil Šťastný a blízko dorážky byl Matušek, Iláš byl ale na místě. Na druhé straně vychytal Maláč šanci Poloka a nejvíc svůj tým podržel při akci tří opavských proti jedinému bekovi, kdy helmou vyrazil pokus Suchánka.

Do třetí části už domácí trenér posílal jen dvojic obránců a tři útoky a Opavě se dařilo držet puk daleko od vlastní branky. Hosté se jen sporadicky dostávali do samostatných akcí, nejnebezpečnější byla tvrdá rána Kočary, která ale šla mimo. Jinak se hodonínský tým soustředil hlavně na bránění.

K vyrovnání hostům paradoxně pomohla chyba Opavy v rozehrávce. Mlýnek nevyhodil puk z pásma, zmocnil se jej Bartík, nahrál do jízdy Matuškovi a ten přes obránce střelou nad lapačku vyrovnal.

Opavu tato branka zaskočila, nicméně zejména Měchova řada si dokázala vytvořit několik šancí, nebezpečné byly zejména Tichého jedovky od modré čáry. Žádná z nich se ale neujala a hosté také nedokázali skórovat, nejblíže tomu byl skvěle hrající Meixner, který zpoza branky rozděloval puky na spoluhráče, ke gólu to ale nevedlo.

V prodloužení se přes úpornou obranu středního pásma dostali hráč obou týmů jen k ojedinělým šancím, největší pak měla Opava v poslední minutě po faulu Maláče, v přesilovce ale hodonínský gólman svůj přestupek napravil.

V samostatných nájezdech nejprve vychytal Iláš Kočaru, vzápětí ale Černý nic nevymyslel na Maláče. Ve druhé sérii si Meixner Iláše položil a poprvé skóroval, na druhé straně přestřelil Měch. Třetí pokus Hodonína v podání Zábranského byl také neúspěšný a tak Opavu zachránil Polok, který protlačil puk mezi Maláčovy betony.

Po trojici penalt tak bylo srovnáno a týmy už mohly nasazovat hráče dle vlastní volby na každý nájezd. Za Hodonín se opět rozjel Meixner a opět Iláše díky perfektnímu blafáku překonal. Rozhodčí Jeřábek ale vzápětí branku odvolal, protože po úvodní sérii nájezdů se pořadí musí otočit a na řadě tak byl opavský hráč. To vyvolalo v řadách hostí i jejich fanoušků pochopitelnou nevoli. David Kovalovský ovšem zachoval klid a střelou Maláče překonal. Tomáš Meixner tak musel pro zachování šancí svého týmu opět skórovat. Podařilo se mu i do třetice poslat Iláše na druhou stranu než kam šel puk, Meixner však do odkryté branky nezasunul! V tu chvíli se opavský stadion začal radovat, sudí Jeřábek ale nařídil opakování nájezdu, protože při Meixnerově pokusu někdo z hlediště vhodil na led tenisový míček!

Drama nebralo konce, Meixner se rozjel ke svému čtvrtému nájezdu. A neuspěl - Iláš jeho úmysl poprvé vystihl a rozhodl tak o tom, že se v sobotu oba týmy utkají v posledním zápase série.

Eduard Uvíra (Opava): Myslím že to byl vyrovnaný zápas, bohužel jsme dostali gól na 2:2 po chybě ve vlastním pásmu. Prodloužení a nájezdy jsou už vabank. Sporná situace při nájezdech pro mě nebyla nic nového, už jsem to zažil, ale je to neobvyklé. V pátem zápase neuvidíme žádný pěkný hokej, bude to boj se vším všudy.

Svatopluk Čihal (Hodonín): Po šedesáti minutách skončilo utkání 2:2. Byl to vyrovnaný boj, který ale na konci rozhodčí nezvládl. Pan Jeřábek nás vyloženě zaříznul. Nevím, co si o tom mám myslet. Jestli chtěl mít nad utkáním kontrolu tím, že bude chybovat úmyslně, tak je to hodně smutné.