Oslava se vydařila, hokejový den korunoval nejkrásnější zápas za poslední roky

• sobota 13. listopadu 2004
  • Jaroslav Šindelář, Michal Berg

O p a v a - Strhující zápas, ve kterém hráči Slezanu dokázali otočit dvoubrankové vedení soupeře, podtrhl oslavy padesátin zimního stadionu. Před největší návštěvou sezóny, ve které nechyběli zástupci sponzorů či města, se hráči Opavy vyhecovali k nejlepšímu výkonu v sezóně a zejména díky nesmírné bojovnosti svého soupeře porazili. Hrdinou utkání byl autor dvou branek Dalibor Sochorek, který dvěma pohotovými zásahy zařídil vyrovnání, a také Radek Masný, který vychytal třetí vyhru v řadě. Další dva parádní góly přidali Tomáš Houdek a Marek Harazim, který rozhodl vítězným gólem už druhý zápas v řadě. Utkání bylo tou nejlepší pozvánkou na středeční duel s Mladou Boleslaví.

22. kolo, sobota 13. 11. 2004

4:3 (0:1, 2:2, 2:0)

HC VOKD Poruba

Branky a nahrávky: 28. Houdek (Harazim), 32. Sochorek (Kašík, Bartoň), 41. Sochorek (Kašík), 48. Harazim (Hulva, R. Hruška) - 6. Bařica (Chmelíř), 31. Gróf (Gelačák), 32. Duba (Bařica, D. Mocek). Rozhodčí: Kubeš - Kis, Špringel. Vyloučení: 5:6, navíc Boháč (Opava) na 10 minut. Využití: 3:1. Diváci: 1280. Střely na branku: 42:33.

Masný - Spitzer, Houdek, Procházka, Bartoň, Přibyla, Vnenk (41. Kramný) - Kašík, Sochorek, Adamčík - Kříž, Boháč, Lhostký - Harazim, Hulva, Hruška - Luka, Měch, Suchánek.

Hamrla - Holík, Chmelíř, Grman, Buček, Vrtík, Mocek - Procházka, Janeček, Šebesta - Duba, Bařica, Čech - Mikulík, Pavlačka, Gelačák - Valčák, Holuša, Glas.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Sochorek, 2. Procházka, 3. Harazim.

Lahůdka zápasu: Branka Tomáše Houdka - třinecký bek si na modré čáře obhodil soupeře, narazil si s Markem Harazimem stojícím u mantinelu a jemnou tečí poslal puk za Hamrlova záda. Nádherná ukázka šikovnosti rukou v podání obránce.

Zajímavost zápasu: Fantastická atmosféra v ochozech - o tisíc diváků více než obvykle vytvořilo domácím opravdu inspirativní prostředí a činila se i skupina fanušků hostí.

Co rozhodlo: Dva rychlé zářezy Dalibora Sochorka - opavský útočník vstřelil oba své góly do půl minuty po rozehrání puku ve středovám kruhu. Zařídil tak vyrovnání, ze kterého se soupeř už nevzpamatoval.

Po prvním vzájemném oťukávání se do sebe hráči naplno pustili a hned z toho rezultovaly střely na bránu. Ve 4. minutě si vyměnili puk Adamčík se Sochorkem, který z levého křídla vystřelil, ale bývalý opavský brankář Hamrla jeho střelu reflexivně vykopl. Hned z protiútoku se nenechali zahambit hosté, když Janeček vystřelil z metru do Masného, puk se snažil dorazit tak vehementně, že způsobil první vážnější rozepři, vše se řešilo bez trestů. Dnes velmi aktivní třetí útok, vedený Exostravanem Hulvou, se ukázal minutu poté. Hulva zachytilpuk na modré čáře, v ideální pozici mezi kruhy vypálil, těsně minul bránu, puk se dostal zpátky před ležícího Hamrlu, ale ani Hulva ani Hruška jej za jeho záda nedokázali propasírovat. V 6. minutě po faulu na dalšího opavského "navrátilce" Dubu hráli domácí poprvé v oslabení a hned inkasovali. Chmelíř tvrdě vystřelil od modré mezi betony Masného, ten nevěděl, kde má puk, snažil se ho zalehnout, ale rychlejší Bařica ho dorazil do brány, a otevřel tak skóre.

Skóre se mohlo měnit v minutě 8., když Houdek svou špatnou rozehrávkou poslal do úniku Mikulíka, ale ten tak dlouho váhal se střelou, že mu do ní skočil obránce Vnenk. Čech si vybruslil zpoza brány, ale ani nadvakrát zblízka Masného nepřekonal. Na druhé straně si zopakovali totožnou situaci z úvodu Hulva s Hruškou, i tentokrát zaskakovali za ležícího brankáře na brankovišti jeho spoluhráči. Ve 14. minutě poslal Holík do nájezdu dvou na jednoho Procházku se Šebestou, ten se pokoušel vrátit puk před prázdnou bránu, ale obětavý obránce Spitzer jej na brankovišti hokejkou vypíchl a zatlačil ho pod Masného. Vzápětí Holuša zmátl svým vyjetím zpoza brány celou domácí obranu, nahrál mezi kruhy volnému Chmelířovi, který trestuhodně bránu přestřelil. V 17. minutě se první přesilovky dočkala Opava, když nejprve faul na svou osobu chtěl potrestat Adamčík, Hamrla však včas rozklekl, Spitzer tečí jen těsně minul bránu, dvakrát se snažil procpat puk i s Hamrlou do brány Boháč, ale i tentokrát vše dopadlo neúspěšně. V 19. minutě Hulva tečoval znovu těsně vedle pravé tyče, Harazim objel bránu, ale už neměl prostor na lepší zakončení.

Druhá třetina už přinesla opavskou radost. To v přesilovce od mantinelu vypálil Harazim a Houdek elegantní tečí nedal Hamrlovi nárok. Ve 29. minutě mohl přivézt Opavu do vedení Sochorek, nejdřív však puk přes Hamrlovy betony neprocedil, pak z dorážky bránu netrefil. Opravdový šok zažil celý stadión během jediné minuty. Gelačák ideálně připravil palebnou pozici pro Grofa a ten trefil přesně pod břevno Masného branky. Hned po rozehrání se dostal ke střele Bařica, Masný puk vyrazil přímo před osamoceného Dubu, pro nějž bylo zvýšení náskoku lahůdkou. Mnozí diváci z velmi početného publika se už odebírali ke svým domovům, ale po minutě je znovu do sedaček posadil Sochorek, který švihem z pozice mezi kruhy snížil na 2:3. Opava se snažila útočit, ale ani Boháč ani Lhotský do přestávky skóre nevyrovnali.

V úvodu třetí třetiny dohrávala Opava přesilovku a už v osmé vteřině ji využila. Už podruhé zafungovala spolupráce Kašík - Sochorek a druhý jmenovaný prostřelil k tyči přesouvajícího se Hamrlu. O tom, že faulovat se nevyplácí, se mohli hosté přesvědčit i v minutě 48., když třetí pětka naprosto rozebrala tři bránící hráče a Marek Harazim obrátil stav na 4:3. V 51. minutě mohl definitivně rozhodnout o vítězství Boháč, ale puk dorážel do brány až po přerušení hry a za protesty si navíc vysloužil osobní trest na 10 minut. Hosté cítili, že k vyrovnání není daleko a až do konce utkání bušili do opavské obrany, která se nemohla vymanit ani odpálením puku do bezpečí. Největší příležitost zhatil Čech, který se dostal k odraženému puku a z ideální pozice mezi kruhy trefil jen do Masného připravené lapačky. V závěru se hosté připravili o možnost vyrovanání sami, když hráli v šesti a ani bez odvolaného brankáře nedokázali změnit to, že ve výborně hraném derby zůstávají 3 body v Opavě.

Karel Metelka (Ostrava): Viděli jsme velmi dobré utkání, ve kterém jsme mohli uspět, bohužel jsme nezvládli situaci v polovině zápasu, když jsme vedli 3:1. Domácí hráli také dobře přesilovky, ve třech nám dali gól. Opava měla prostě více toho štěstí, díky kterému uspěla.

Josef Doboš (Opava): Souhlasím s kolegou, že se divákům zápas musel líbit, my jsme ukázali, že umíme hrát i bez Hebara a Zbořila, kteří odešli do Olomouce, cením si hlavně toho, že jsme zápas dokázali otočit. Hodně nás také podržel Radek Masný, už třetí zápas v řadě.