Poruba na hosty z Opavy nestačila

• pátek 05. prosince 2008
  • Adam Bagar, Vojtěch Volf

Ve 28. kole extraligy juniorů se Slezan utkal s týmem HC VOKD Poruba. Utkání začalo lépe pro hostující tým, který po první třetině vedl 0:2. Domácí Porubě se ale podařilo v druhé třetině zápas otočit a výrazně ho tím zdramatizovat. Z tohoto vyrovnaného střetnutí vyšel nakonec vítězně opavský tým a to hlavně díky skvěle sehrané finálové části, ve které dvěma brankami uzavřel stav na konečných 3:4. K vítězství Slezanu výrazně přispěl dvěma góly Jakub Vítek a třemi asistencemi Adam Koschatský.

28. kolo, pátek 5. 12. 2008

HC VOKD Poruba

3:4 (0:2, 3:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 21. Mlynář (Vajda, Řezáč), 23. Kopáč (Šimkovič), 35. Vajda (Řezáč, Mlynář) - 9. Vitásek, 18. Vitek (Koschatský), 44. Herman (Koschatský, Džemla), 56. Vitek (Koschatský). Rozhodčí: Šír - Hlavatý, Mikler. Vyloučení: 11:9, navíc Vlašánek (OPA) 10 OT + OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 100. Střely na branku: 23:38. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4.

Gleich - Večeřa, Špok, Hrubý, Tomis, Spusta, Pindur, Mlynář, Skočovský - Chomič, Bartošek, Kalina, Šimkovič, Bartoš, Jelšík, Voznica, Kopáč, Capcara, Vajda, Richter, Řezáč.

Trenčan - Sedláček, Žídek, Kysela, Vitásek, Planovský, Martínek, Dohnal - Čavrk, Herman, Vítek, Koschatský, Vlašánek, Baďura, Mach, Božilov, Džemla, Mlýnek.

Hned po několika vteřinách hry musel vytasit Gleich nelehký zákrok po střele Mlýnka, ale skóre se neměnilo. Porubští se hledali a nedokázali si vypracovat žádnou vážnější akci, a tak Trenčan byl zcela bez práce. To Gleich na druhé straně musel ve čtvrté minutě čelit úniku dvou opavských hráčů proti jednomu obránci domácích. Celou situaci nakonec řešil Čavrk střelou, se kterou si domácí gólman poradil. O dvě minuty později bylo před domácí klecí opět dusno, když se před Gleichem postupně zjevila trojice hráčů. Ale proti tutovkám Džemly, Koschatského a Vítka předvedla domácí gólmanská jednička své kvality. Opavští nadále Porubu přehrávali a bezbrankové skóre zůstávalo nadále jen díky Gleichovi. Do vůbec první menší šance zápasu se dostali domácí až na konci osmé minuty, ale s Jelšíkovou střelou z mezikruží nemohl mít Trenčan problémy. V čase 8:46 si naopak vybral domácí gólman slabší chvilku, když propustil do své klece střelu zpoza branky, o kterou se postaral Ondřej Vitásek. Domácí jakoby inkasovaná branka nakopla a byli v následujících minutách aktivnějším týmem. V desáté minutě předvedl šikovnou samostatnou akci Jelšík, jenž naznačil střelu, čímž si Trenčana u tyče položil a pokusil se objet branku a zasunout k druhé tyči, jenže záměr se mu nepodařil. O chvíli později měli hosté štěstí, když kotouč polétával na hranici brankoviště, ale i přes několik dorážek v opavské svatyni neskončil. Domácí nadále pokračovali v honu za vyrovnáním, ale po pěkné Richterově přihrávce Kopáč před brankou přestřelil a ani Šimkovič na Trenčana nevyzrál. V šestnácté minutě ujížděl na Gleicha Vitek, byl faulován, jenže svému pádu značně přidal, a tak na trestnou lavici šli oba hříšníci. Hosté tak zbytečně přišli o možnost jet trestné střílení. Dvě minuty nato mohl po Capcarově pokusu dorážet do poloprázdné klece Šimkovič, ale puk mu přeskočil hokejku. V čase 17:56 udeřila Opava podruhé. S pokusem Koschatského si ještě Gleich poradil, ale vzápětí se před ním zjevil zcela osamocený Jakub Vítek, jenž své šance skvěle využil, Gleicha si položil a do horní části branky skóroval. Na druhé straně trefil Bartoš tyč, a tak domácí se stále z branky nemohli radovat. V úplném závěru ještě nabídl sudí Šír domácím dvojnásobnou přesilovou hru, která se z většiny přesunula do druhé části. Po první třetině, která přinesla zajímavý hokej s mnoha šancemi, prohrávala Poruba se Slezanem 0:2.

Druhou třetinu začali domácí přesilovou hrou pět na tři, kterou ještě využít nedokázali, ale hostující čtvrtý hráč se ještě ani nezapojil do hry a už to bylo 1:2. V čase 20:52 našel Vajda mezi kruhy Mariana Mlynáře, který se tvrdou, navíc tečovanou střelou, trefil přímo do černého. V čase 22:36 bylo dokonce srovnáno, když Šimkovič našel ideálně před brankou Jaroslava Kopáče, který prostřelil Trenčana mezi betony. Na konci 24. minuty měl před Gleichem až příliš prostoru Baďura, ale domácí gólman opět skvěle lapil. Na druhé straně mohl Kalina poslat Porubu dokonce do vedení, ale tváří v tvář Trenčana nedal. V úvodu osmadvacáté minuty zahrozil domácí Šimkovič, ale do vedení Porubu rovněž nedokázal dostat. Domácí přebírali aktivitu, do další šance se dostal obránce Mlynář, jenž dnes působil velmi aktivním dojmem. V prostřední části zápasu to byla Poruba, která držela utkání ve své moci a nepouštěla Opavany ze svého útočného pásma, ale k žádné vážnější šanci se dostat nedokázala. V čase 34:57 rázem VOKD vedlo. Krásný gólový okamžik načal svým únikem Petr Řezáč, který nabral rychlost, naznačil střelu, objel si branku a parádně naservíroval touš na mezi kruhy na volného Radovana Vajdu, který se do horní části branky nemýlil. Ve 38. minutě se odebral do kabin hostující útočník Vlašánek, jenž nejprve vyfasoval desetiminutový osobní trest, jenže ve svých protestech pokračoval, a tak sudí Šír ho poslal oprávněně do sprch. Minutu před koncem druhé dvacetiminutovky měl na holi srovnání Mlýnek, ale Gleich jeho pokus vytěsnil mimo tyče své branky. V závěru této části se již nic nestalo, a tak Poruba dokázala otočit dvoubrankovou ztrátu a rázem vedla 3:2.

Oba celky vstoupily do poslední části zostra. Nejprve jen těsně přestřelil domácí klec Planovský, na druhé straně pak mohl navýšit skóre Kalina, ale gólmani své týmy drželi. Jenže to nebylo stále vše. O dalších několik vteřin později našel Jelšík u druhé tyče Skočovského, který ve velké příležitosti trefil jen tyč Trenčanovy klece. Opava reagovala ještě větší šancí. Vitásek, vracející se z trestné lavice, absolvoval samostatný únik na Gleicha, ale ten stačil své betony zaklapnout včas. Nadále se neuvěřitelně útočilo a působilo to dojmem, že obrany obou týmů jsou na dovolené. V čase 43:08 Opavští srovnali stav na 3:3. Před domácím gólmanem měl příliš prostoru Bohumil Herman, jenž nadvakrát dokázal dostat touš za záda Gleicha. Dostat Porubu zpátky do vedení mohla dvojice Jelšík-Řezáč, která však svou akci překombinovala. Ve 46. minutě zahrávala Opava půlminutovou přesilovku pět na tři. Gleich si musel připadat jako na střelnici, ale svou branku uhájit dokázal. V padesáté minutě předvedli domácí odvážný únik, při kterém načasoval Bartoš optimálně přihrávku na Capcaru, ale Trenčan byl opět připraven. Devět minut před koncem mohl rozhodnout Richter, kterého vyslal Kopáč, ale nadále trval nerozhodný stav. Aktivnějším týmem byla nadále Poruba, která chtěla za každou cenu rozhodnout ještě v základní hrací době. V čase 55:01 to byla Opava, která z ničeho nic udeřila počtvrté. Koschatského střelu od modré Gleich vyrazil k Jakubovi Vítkovi, který nechtěně skóroval bruslí, a tak hosté vedli 3:4. Důležitým momentem bylo čtyřminutové vyloučení Špoka, čímž domácí nemohli vytvořit v posledních minutách potřebný tlak. Porubští ještě v závěru vyzkoušeli hru bez brankáře, ale ani to jim nepomohlo ke srovnání skóre, a tak konečný výsledek mezi Porubou a Opavou je 3:4.