Skvělý obrat ve druhé třetině málem na výhru nestačil

• neděle 05. února 2006
  • Tomáš Kubánek

O p a v a - Nepříznivě se vyvíjející skóre 1:3 dokázali opavští dorostenci ve druhé třetině čtyřmi trefami otočit a ve třetí třetině ještě navýšit. Když už se zdálo, že mají utkání pevně pod kontrolou, dovolili brněnskému soupeři téměř vyrovnat. Poslední minuty už všichni očima tlačili časomíru k záverečné siréně, která odhoukala těsné vítězství Slezanu.

43. kolo, neděle 5. 2. 2006

6:5 (1:2, 4:1, 1:2)

HC Kometa Brno

Branky: 9. Plánovský (Gulda, Blaga), 29. Koryčanský (Mlýnek, Gulda), 34. Kotala (Řezáč, Herman), 35. Gebauer (P. Čermák), 40. Mlýnek (Blaga, P. Čermák), 42. Řezáč (Herman) - 4. Vincour (Kožář), 11. Vopálka (Grmela), 23. Kožár (Vincour), 49. Grmela, 59. Kožár (Vopálka, Grmela). Rozhodčí: Havlík - Kuzajský, Adamec. Vyloučení: 8:12, navíc Vincour 5+DKU, 10 min OT, DKU, Skočovský 10 min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 45.

Kroček - Mrkva, P. Čermák, Kukla, Koryčanský, Kysela, Plánovský, Gulda - Gebauer, Kotala, Vítek, Řezáč, Koschatzký, Szewczyk, Kalina, Herman, Džemla, Vlček, Blaga, Halász, Mlýnek.

Čiliak (42. Vrba) - Kousalík, Zítka, Kořínek, Skočovský, Vozdecký, Hájek - Mikule, Vincour, Hrstka, Kožár, Brzobohatý, Tomis, Grmela, Vopálka, Zima.

Do utkání tabulkových sousedů vstoupili lépe hosté a už ve 4. minutě se ujali vedení. Pro Vincoura to byl nejsvětlejší okamžik utkání, později se prezentoval spíše negativními momenty. Rozhodčí odpočátku nasadil přísný metr, a tak se Opavanům brzy naskytla ideální příležitost k vyrovnání. Přehršel prostoru při přesilovce pět na tři využil Plánovský, když zkušeně potáhl kotouč od modré až ke kruhům a přesnou střelou k tyči dal skóre opět nerozhodnou podobu. Domácí borce to pobídlo k většímu útočení, ale nezajištěnými zadními vrátky brněnští soupeři nebezpečně pronikali. Po jednom takovém brejku přihrál zpoza branky Grmela Vopálkovi, který zvednul puk dostatečně mimo dosah Kročkovy lapačky.

A mohlo být pro domácí ještě hůř. To se opět Vopálka šikovně proháčkoval až před brankáře, ale kotouč mu podél tyčky ujel a ani Hrstka jej nedokázal dopravit do opavské klece. Jinak však nebyl hokej v první třetině i díky častému vylučování bůhvíjak strhující. Vyjímku tvořily dvě slepené šance při hře čtyři na čtyři. Nejprve Hrstka trpělivě obkroužil brankoviště, Kroček jej však stejně trpělivě z ideálního střeleckého úhlu vybruslil. Z protiútoku se sám na brněnskou svatyni valil Mlýnek, ale i Čičiak předvedl dobré poziční schopnosti.

Ve druhé části se očekával nápor domácích a jejich honba za vyrovnáním, ale nejdřív se ke slovu ještě jednou dostali Brňané. Opavská obrana se v oslabení špatně zorientovala před vlastní brankou, čehož využil ke vstřelení třetího gólu Kožár. Až nyní přišel čas pro útočnou mašinérii Slezanu. Řezáč sice ještě před brankovištěm z první mířil mimo, ale ve 29. minutě už se červené světlo za Čičiakem rozsvítilo. Koryčanského přesilovková akce jakoby z oka vypadla té Plánovského z první dvacetiminutovky. O pět minut později z mezikruží vystřelil po zemi Řezáč a jeho pokus přes padajícího Čičiaka u tyče tečoval Kotala - 3:3. A opavský nápor plodil další šance. Přečíslení Blagy a Mlýnka ještě vedení Slezanu nepřineslo, ale Gebauerova střela v pádu už ano. Hosté pochopili, že pasivní hrou Opavě úspěšně vzdorovat nemohou, což se promítlo do šancí Zimy a Tomise. Domácí však byli k nezastavení. Krásnou akcí, kdy se prohnal podél levého mantinelu, naservíroval Blaga puk Mlýnkovi, který tváří v tvář brankářovi nezaváhal.

Šestý gól Slezanům připravil sám brankář Komety, když rozehrál přímo na hůl Hermana. Ten nezištně poslal puk před odkrytou branku, kde číhal Řezáč. V opavském táboře zavládla při vedení 6:3 velká radost a předčasné uspokojení. To bylo umocněno mnoha menšími i osobními tresty Brňanů. Několik minut se na trestné lavici tísnila dokonce čtveřice hráčů v modrých dresech. Nejaktivněji sbíral trestné minuty Vincour, který dostal trest desetiminutový, do konce utkání i ve hře. Opavští však v dlouhé přesilovce zapomněli střílet. Na tom samotném by nebylo nic tak strašného, ale když ve dvojnásobném oslabení ujel Grmela a blafákem snížil, začala se na domácí hokejky vkrádat nervozita.

Tu se snažili hráči zahnat pojistkovým gólem. Ale Kuklovi zabránila při návratu z trestné lavice ve skórování tyčka, Kotalovi zase Vrba. A když ani Mlýnek svůj únik nadvakrát nepromněnil, přišel na řadu závěrečný nápor Moravanů. Už necelé tři minuty před koncem si vybrali oddechový čas a zkusili hru bez brankáře, což se jim záhy vyplatilo. Po rychle rozehraném buly se puk bleskově dostal od mantinelu před branku, kde si s ním Kožár věděl rady. Rozdíl jediného gólu a netaktické vyloučení Koryčanského pořádně přitopilo pod kotlem brněnské touhy po vyrovnání, ovšem Opavští soustředěnou obranou už vítězství nepustili.

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): "Do zápasu jsme vstoupili vlažně, nebruslili jsme a prohrávali osobní souboje. Kometa se tak zaslouženě ujala vedení. V druhé třetině jsme udělali několik změn v sestavě, což se osvědčilo, dokázali jsme uhlídat velmi kvalitní první lajnu soupeře. Závěr byl takticky trochu neukázněný, ale nakonec jsme to zvládli. Jsme rádi, že tímto zápasem máme zachráněnou soutěž, a můžeme se zaměřit na přípravu pro příští sezonu.