Slezan bojoval statečně, dobře rozjetý zápas ale ztratil

• sobota 24. září 2011
  • Filip Lefenda, Tomáš Vlček

Svěřenci kouče Piskoře zaznamenali první letošní prohru. Na ledě favorizovaného Havířova však opavští hokejisté bojovali velice statečně. Po dvou třetinách vedli hráči Slezanu zásluhou branky Kociána 0:1. Poslední třetina však AZetu vyšla vskutku dokonale, když ji hráči domácího celku vyhráli poměrem 5:1 a připsali si tak tři body do tabulky. Na Slezan čeká v dalším kole nebezpečný Prostějov.

5. kolo, sobota 24. 9. 2011

5:2 (0:1, 0:0, 5:1)

Branky a nahrávky: 45. Kraft (Sztefek), 48. Vydra (Říčka), 49. Říčka (Stránský), 52. Krisl (Stránský), 57. Sztefek (Najdek, Maruna) - 13. Kocián (Polok), 60. Chalupa (Faksa, Mosler). Rozhodčí: Škrobák - Barteček, Moravec. Vyloučení: 5:11, navíc Měch 10 min. OT + OK, Kukol 10 min. OT a Tichý (všichni OPA) 5 + OK. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2.

Daneček L. - Prokop, Rimmel, Krisl "C", Machálek, Balčík, Vydra, Zientek L., Zientek M. - Klimša, Najdek, Maruna - Sztefek, Potočný, Stránský - Daneček J., Říčka, Pechanec - Brezani, Kraft, Pavlas

Šafránek - Bednárek, Faksa, Vrabel, Tichý, Tůma, Kukol, Jurčík, Mosler, Baďura, Měch "C", Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Chalupa, Mlýnek

Po zkušenostech z minulého domácího utkání, kdy AZetu utekl začátek, začali havířovští tentokrát sice velmi aktivně dopředu, ale zároveň i pozorně v obranné činnosti. A tak se v prvních minutách zahříval jistými zákroky pouze opavský gólman Dušan Šafránek, zatímco střely opavských pokryla domácí obrana. Opavská branka však neušla pohromy, neboť havířovská zakončení, až na průnik Stránského a bombu Pechance, postrádala důraz, což se projevilo i v přesilovce mezi 6. až 8. minutou. V ní totiž Sztefek minul zblízka poloodkrytou branku. Teprve poté se dostali do vážnějších šancí i hosté. Nejprve sice Černý a Grofek své šance nevyužili, ale ve 13. minutě už se Ivo Kocián radovat mohl, protože, i přes snahu domácího obránce, dorazil za Danečka zblízka puk po své vlastní střele a bylo to 0:1.

AZet tato branka poněkud zchladila, a chvíli trvalo, než se vrátil ke své hře. Teprve v posledních třech minutách 1. třetiny byly opět vidět některé jeho šance, ale ani Říčka ani Maruna či Balčík si na Šafránka opět nepřišli. A když v čase 19:48 nová brankářská maska Lukáše Danečka vyrazila puk mimo led, šlo se do kabin za jednobrankového vedení hostů.

Od počátku 2. třetiny bylo jasně vidět co zřejmě řekl v kabině svým svěřencům domácí trenér Daneček, tedy, že pokud chtějí dát gól, tak musí více a přesněji střílet. A hráči AZetu tak vydatně činili, konkrétně Říčka, Maruna i Klimša, ale Šafránek vše lapil. Opava však hrozila rychlými brejky, ale naštěstí i L. Daneček po úniku Grofka odolal. Domácí postupně kolem poloviny zápasu stupňovali svůj tlak, ale výsledek jejich útočného snažení byl stále stejný - zaměstnaný Šafránek, ale nula na světelné tabuli. Platilo to i po individuální akci Říčky, střele Vydry i ostřelovače Krisla. Opavští se začínali pod sílícím tlakem AZetu dopouštět faulů, ale ani v přesilovkách branka nepadla. Kuriózní situace nastala ve 33. a 34.minutě, kdy bylo zároveň vyloučeno po jednom hráči na každé straně.

Ale ani tato situace, kdy bylo na ledě více prostoru pro individuální akce, AZetu branku nepřinesla. I když se o to Jan Daneček i Vít Stránský pokoušeli. Opavští se v této fázi zápasu dostali k útočení jen občas, ale šance Měcha v 36. minutě nebyla vůbec špatná. Havířovští zkoušeli ke vstřelení branky všechno možné. Útočili dokonce i v oslabení, konkrétně se do úniku dostali postupně Říčka a Klimša, ale ani to Šafránka nezmátlo a stále odolával. Jako tradičně se do poslední šance před přestávkou dostali hosté, když v oslabení ujeli hned v trojici hráčů, ale faul Maruny jim na poslední chvíli zabránil v téměř jistém dosažení gólu. Po 40 minutách tak svítil na tabuli stále stav 0:1.

Ve 42. minutě už to vypadalo, že L. Daneček je po střele Hermana překonán, ale nakonec puk skvělým postřehem vyrazil. To byla ze strany hostů na dlouho poslední hokejová akce. Ale k tomu se dostaneme později. AZet totiž ve 45. minutě nakonec dokázal přeci jen branku vstřelit. A jak už to tak bývá, když to nepadá po vypracovaných akcích či krásných střelách, ujme se někdy i akce nevýrazná či dokonce ušmudlaná. Po příhře Michala Sztefka před branku totiž jen lehce klepl do poskakujícího puku Daniel Kraft a Šafránek byl rázem překonán. Radost domácích v tu chvíli neznala mezí a ještě veseleji bylo havířovským přesně o tři minuty později. To totiž Karel Vydra, jinak postem obránce, předvedl útočníkům jak se to má dělat, když chce dát někdo gól. U mantinelu si vzal puk a vyrazil ním k brance. Skvěle si s ním zamíchal, čímž zmátl obranu soupeře, naznačil pohyb na střed, kličkou k bližší tyčce poslal Šafránka pryč z branky a bekhendem zavěsil - 2:1.

Opavští ztrátu vedení chtěli zřejmě vykompenzovat důraznou hrou, ale několikrát to přehnali a navíc si svým chováním a reakcemi na výroky rozhodčího vykoledovali i několik osobních trestů. Tím ale ztratili pevnou půdu pod nohama a naopak posadili Havířov na koně. Dlouhé početní výhody poskytly elitní domácí přesilovkové formaci dostatek prostoru ukázat co umí.

Ale pojďme pěkně po pořádku. Ve 48. minutě Tomáš Grofek narazil zezadu domácího Jana Marunu a dostal trest 2+10 a protestující Michal Kukol pak další osobní trest na 10 min. 15 vteřin po zahájení přesilovky přišel další tvrdý zákrok Josefa Tichého a trest 5 + dokonce utkání. Za dalších 6 vteřin Tomáš Polok trefil Jana Danečka holí do obličeje a byl z toho trest 2+2 minuty. A domácí to vše tvrdě trestali. Nejprve po 18 vteřinách Robert Říčka střelou švihem vymetá pavučinu a zvyšuje na 3:1 a za další tři minuty Jiří Krisl ránou k tyči zaznamenává čtvrtý gól.

Pak se už emoce na ledě výrazně zklidnily. AZet hru kontroloval a opavští jako by cítili, že na zvrat nemají síly. Navíc po faulech nabídli AZetu ještě dvě přesilovky a v té druhé inkasovali popáté. Michal Sztefek vyjel z poza branky a o brusli brankáře poslal puk za brankovou čáru. Kosmetickou úpravu pak dal po samostatném úniku výsledku 8 vteřin před koncem opavský Petr Chalupa.

Utkání svými prapodivnými verdikty ovlivnil hlavní sudí Škrobák. K tomuto duelu vám proto přineseme výpovědi některých našich hráčů, kteří by chtěli objasnit inkriminované situace, které se udály ve třetí třetině. Článek přineseme v nejbližších hodinách.