Slezan dobyl Lapač a veze dva body za výhru v prodloužení

• středa 24. října 2012
  • Filip Lefenda, Radek Bařina

Stejně jako minulou středu nejedou opavští hokejisté s prázdnou ani tentokrát. Tým kouče Suchánka dnes zajížděl do Vsetína, se kterým se střetne rovněž v sobotu, a dokázal urvat dva body za výhru v prodloužení. Výhra je o to cennější, že Valaši na svém ledě dosud neprohráli. Branky Opavy vsítili Polok s Chalupou.

10. kolo, středa 24. 10. 2012

VHK ROBE Vsetín

1:2p (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 55. Vaněk (Mikšovský) - 47. Polok (Tichý), 64. Chalupa (Tůma). Rozhodčí: Volf - Matěj, Trunečka. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1198. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Plšek - Tesařík, Vrba, Vodák, Tichý Ju., Žák, Mečiar, Žabčík - Mikšovský, Zúbek, Vaněk, Vítek D., Dubec, Hruška O., Kubo, Podešva, Kajaba, Holík

Šafránek - Galvas, Tichý Jo., Tůma, Kukol, Mosler, Bednárek - Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vítek J., Polok, Vlašánek, Pavelek, Wolf, Černý, Baďura, Chalupa

Utkání Vsetína s Opavou přineslo, dle předpokladů, nepříliš atraktivní podívanou. Opava vsadila od začátku na zabezpečenou obranu a dopředu se v úvodu necpal ani Vsetín. Ten si totiž byl dobře vědom toho, že ve všech letošních domácích utkáních záhy inkasoval. První vzruch přinesla minuta 4. Nejprve zahrozili Valaši, po střele Vrby ale Vaněk s Mikšovským prováhali příležitost k dorážce. Hned z protiútoku se zcela sám před Plškem ocitl Černý, udělal mu sice kličku, vystřelit už ale nestihl. Následně si oba týmy vyzkoušely přesilovku. Sehrály ji takřka totožně. Oba gólmani byli přinuceni vyřešit jeden větší závar před svou svatyní, jinak byli vážnější práce ušetřeni.

Ve dvanácté minutě předvedl Slezan rychlou akci, po níž pálil z levého kruhu Herman, Plšek však proti němu dobře vyjel a střelu zastavil. Domácí se na druhé straně jen zřídka dostávali do střeleckých pozic a nepomohly jim k tomu ani další dvě přesilové hry. Do jediné vážnější šance se dostal Podešva, jeho pokus z mezikruží ale v Šafránkově síti neskončil. V samém závěru třetiny ujel ve vlastním oslabení Jakub Vítek, Plšek při zákroku upustil hokejku a rozhodčí nařídil trestné střílení. To ale opavský Vítek neproměnil, naznačením kličky a střelou mezi betony na Plška nevyzrál. První dějství tak skončilo bez branek.

Šance hostů orámovaly první přestávku. Již po minutě hry ve druhém dějství se totiž sám na Plška řítil Černý, vsetínského brankáře ale trefil do hrudi. Ve dvacáté druhé minutě si domácí vyzkoušeli přesilovku, znovu v ní ale neuspěli, neboť příležitosti Mečiara a Kuba zhatil Šafránek. Přesilová hra nicméně nastartoval nápor VHK. Mikčovský ale z výborné pozice na mezikruží minul a pohledná sóloakce Dubce zakončená bekhendovou střelou zase skončila na výstroji Šafránka.

Jinak ale domácí jen těžce nacházeli často před svatyni Slezanu. Opava sice byla v těchto fázích zápasu směrem dopředu naprosto neškodná, její urostlí hráči, zakopaní na obranné modré, ale s úspěchem zastavovali domácí výpady. K otevření skóre Vsetínu nepomohlo ani osm minut, které během druhé třetiny strávil v početní výhodě. Až na jednu z nich, v níž Opavu podržel výborný Šafránek, početní výhody Valachů příliš nebezpečné nebyly. A když se ve čtyřicáté minutě neujala ani střela Vodáka, svítilo na ukazateli, i po čtyřiceti minutách, skóre 0:0.

Začátek třetí třetiny plynule navázal na dějství předchozí. Domácí dál marně hledali skulinky v pevné defenzívě Slezanů, a když už nějakou nalezli, chyběla jim, jako v případě Vaňkova pokusu z mezikruží, přesnost. Trpělivě hrající hosté čekali na chybu VHK a v čase 46:01 se dočkali. Vhazování před Šafránkem Opava vyhrála, Tichý našel přesným pasem mezi obránce nastartovaného Tomáše Poloka a ten svůj únik zakončil přesnou střelou k pravé Plškově tyči.

Domácí vrhli všechny síly do útoku. Když ale další Vaňkovu šanci vychytala zázračná Šafránkova lapačka, začínalo to pomalu vypadat, že domácím tentokrát není souzeno radovat se z trefy. Štěstěna je ale vrtkavá a pět minut před koncem ukázala Vsetínu svou přívětivější tváře. Právě v okamžiku, kdy skončila další neplodná přesilovka VHK nacentroval agilní Daniel Vaněk před bránu a od brusle opavského obránce Tichého se puk odrazil za záda bezmocného Šafránka.

V posledních minutách základní hrací doby bylo znát, že domácí touží po třech bodech více než hosté, byli to však Opavané, kdo měl na holi rozhodnutí. Necelé tři minuty před sirénou se v rychlém sledu ocitli tváří v tvář Plškovi Bednárek a Wolf, ani jeden ale v koncovce neuspěl. Po šedesáti minutách skončilo utkání nerozhodně 1:1.

Prodloužení začal tutovkou Vaňka. Ten znovu pohotově střílel z bezprostřední blízkosti, štěstí ale tentokrát přálo Šafránkovi. Jinak však měla v nastaveném čase více ze hry Opava a osmdesát sekund před jeho skončením se dočkala úspěšného rozhodnutí. Ve skrumáži před domácí brankou vystřelil pohotově z otočky Petr Chalupa a puk proklouzl, pod přemisťujicím se Plškem za brankovou čáru. Opava tak z Lapače odváží cenné tři body za výhru 2:1.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): Opava tu zuby nehty bránila střední pásmo a my se přes jeji obranu neprosazovali tak jako v jiných zápasech. Ani v útočném pásmu jsme se neudrželi jako jindy doma. Stálo nás moc sil, abychom se dostali do tlaku, a když už jsme si šance vytvořili, tak jsme je neproměnili, což platí zejména pro druhou třetinu. Hráli jsme v ní spoustu přesilovek, bylo tam hodně střel, ale na odražené kotouče jsme špatně reagovali, byli jsme až moc zatlačeni na brankovišti a ze druhé vlny to neměl kdo vracet zpátky na bránu ve chvíli, kdy byl brankář rozhozený. A když byl v klidu, tak nás vychytal. Nemůžu klukům nic vyčíst ani říct, že by se nesnažili, ale udělali jsme spoustu chyb zejména v obranné činnosti. A faktem je, že takhle urputně bránící mužstvo tu ještě letos nebylo.

Karel Suchánek (trenér Opavy): Do Vsetína jsme přijeli hrát ze zabezpečené obrany. V první třetině jsme měli víc šancí i trestné střílení v závěru, bohužel jsme je neproměnili. Od druhé třetiny se hra ze strany Vsetína vyrovnala. Když jsme dali gól na 1:0, tak jsem věřil, že bude platit, kdo dá branku, vyhraje. Bohužel se nám to v normální hrací době nepovedlo, i když posledních pět minut normální hrací doby přineslo hru nahoru dolů a oba týmy mohly rozhodnout. Jsem rád, že jsme si v prodloužení dokázali počkat na šanci a vstřelit vítěznou branku.