Slezan v dramatickém utkání přehrál Uničov 6:5

• středa 16. prosince 2009
  • Filip Lefenda, Jan Šimek

Dneska do Opavy zavítal celek Uničova, který zde rozhodně nepřijel bránit a již ve 3. minutě se radoval z branky. Poté však zabrali také domácí borci a výsledkem bylo vyrovnání. Do konce první třetiny však ještě dokázal strhnout vedení na stranu Uničova Malota. Ve druhé třetině Slezan díky dvěma brankám Pavelka otočil vývoj zápasu ve svůj prospěch, nicméně potom přišla ztráta koncentrace opavských hráčů a hosté toho dokonale využili. V 55. minutě totiž vedli o dva góly a s Opavou to nevypadalo vůbec dobře. Naštěstí však Grofek a následně Tichý vyrovnali a v prodloužení pak znovu dnešní hrdina Grofek rozhodl o vítězi zápasu. Napínavé střetnutí tak skončilo výhrou domácích 6:5 v prodloužení.

24. kolo, středa 16. 12. 2009

6:5p (1:2, 2:1, 2:2 - 1:0)

HC Uničov

Branky a nahrávky: 7. Vitásek (Měch, Grofek), 24. Pavelek, 27. Pavelek (Polok, Tichý), 55. Grofek (Měkýš), 57. Tichý (Kocián), 63. Grofek - 3. Diviš (Pavlas), 16. Molota (Diviš, Drábek), 36. Drábek (Molota), 48. Sršeň (Komínek, Holík), 52. Diviš. Vyloučení: 6:7. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:5, 6:5.

Trenčan - Kukol, Vitásek, Plánovský, Tichý, Měkýš, Tůma, Schreier, Žídek - Grofek, Měch, Černý, Kocián, Polok, Pavelek, Suchánek, Mlýnek, Glabazňa, Herman, Chalupa, Džemla

Peksa - Pavlas, Molota, Diviš, Drábek, Malý, Hrčka, Holík - Sedlář, Sršeň, Heča, Skácel, Přikryl, Handl, Komínek, Hodulák, Jambor, Šnejdar

Přiznejme si, že utkání příliš mnoho hokejové krásy nenabídlo a nejmenší divácká návštěva této sézóny viděla v mnohých případech prvky antihokeje na obou stranách. Mnoho dnešník branek padlo po fatálních chybách obránců či samotných gólmanů. Ale pěkně popořadě…

Do zápasu vstoupili lépe hosté z Uničova, kteří k utkání nastoupili v černých dresech. Ve 3. minutě se prosadil Martin Diviš, když Pavlasovu střelu tečoval za záda bezmocného Trenčana. Odpověď si opavští hráči přichystali na svou první přesilovku. Do té doby takřka neviditelný Slezan vyrovnal zásluhou Ondřeje Vitáska a na světelné tabuli tak svítily dvě jedničky. Ve 13. minutě byli diváci svědky nepříjemné srážky dvou domácích borců Tichého s Polokem, po které se druhý jmenovaný zvedal jen velmi těžce z ledu. O dvě minuty později byl za nedovolené bránění vyloučen útočník Černý a Uničov rovněž udeřil v početní výhodě. Vedení hostům vrátil Patrik Malota. V 17. minutě mohlo být pro domácí ještě hůře, ujíždějícího Komínka však vychytal Trenčan. Krátce před koncem třetiny ještě nebezpečně vypálil hostující Sedlář.

Druhá třetina přinesla hned z kraje dvojici vyloučení. Neprve putoval za katr domácí mladík Vitásek, o něco později se vylučovalo dokonce na obou stranách (Tůma, Holík). A právě při hře ve čtyřech srovnal domácí útočník Zdeněk Pavelek na 2:2. To z jeho strany nebylo vše. Již o čtyři minuty později zvedal Pavelek opět ruce nad hlavu, když v přesilovce doklepl do brány střelu Poloka. Vedení Opavě svědčilo a rázem byla na ledě aktivnějším týmem. Přesto ve druhé dvacetiminutovce už domácí neskórovali, což se nedá říct o hostech. Na konci 36. minuty upravil na 3:3 Jakub Drábek a do kabin se tak šlo opět za nerozhodného stavu. V průběhu prostředního dějství se do hry zapojil také David Iláš, ačkoliv jedničkou zápasu byl Adam Trenčan. Ten měl v průběhu 28. minuty zřejmě problém na výstroji a „Ile“ tak musel na dobrou minutu předvést své umění. Za ovací opavských fanoušků, kdy šel takřka nerozhýbaný do brány, předvedl tři důležité zákroky. Poté opět přenechal místo Trenčanovi.

Třetí třetina měla přinést rozuzlení. A to bylo více jak zajímavé. Ve 44. minutě se Opavě naskytla možnost přesilovky, ale tu Slezan nevyužil. Trest tak přišel v podobě inkasované branky z 48. minuty. Šťastným střelcem hostů byl tentokrát Tomáš Sršeň. Bíločervení však nesložili zbraně a v období kolem 50. minuty si vytvořila Suchánkova parta místy až drtivý tlak. O to větší byl šok přihlížejících, kteří sledovali naskočivší pětku, která se znenadání zjevila na světelné tabuli po fatální chybě Trenčana. Opava hrála přesilovou hru, avšak domácí gólman vyrobil hrubku a ve snaze rozehrát puk na své spoluhráče nahrál nešťastně uničovskému kapitánovi a pro Martina Diviše už pak nebyl problém uklidil placatý nesmysl do sítě. Nad Opavou se stahovala mračna, stav byl krajně nepříznivý, a sice 3:5. Na Slezan by si v tuto chvíli asi nikdo nevsadil. Přesto se sněhové mraky rozestoupily a vykuklo z nich „sluníčko“. V 55. minutě totiž jiskřičku naděje vykřesal Tomáš Grofek, který pouze nahodil puk do pásma a nesoustředěný gólman hostí Faksa jej propustil k úžasu všech mezi betony! V 57. minutě byl vyloučen hostující Sršeň a bylo jasné, že přišla poslední šance domácích, jak něco udělat s nepříznivým stavem. A Josef „Pepa“ Tichý to udělal náramně! Kocián vyhrál buly a Tichý od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. Bylo srovnáno a šlo se prodlužovat!

Scénu jako z amerického akčního filmu opavští hráči skutečně dotáhli až do konce. Skvělý obrat dokonal ve 3. minutě prodloužení Tomáš Grofek a velkou měrou se tak zasloužil o dvoubodovém zisku pro domácí Slezan Opava. Dramatické situace jsou v předvánočních zápasech Slezanu snad už tradicí. Asi každý fanda si pamatuje na loňský duel s Technikou, ve kterém skóroval opavský bek Tichý gólem v poslední sekundě, dokonce už se závěrečnou sirénou a nešlo se tehdy ani vhazovat. Uvidíme, co si pro nás kluci připraví na poslední předvánoční zápas hraný na domácím ledě, kdy 22.12. hostíme celek Drtičů z Hodonína. Upozorňujeme, že zápas byl přeložen z 27.12. právě na toto datum. Ještě před tímto duelem však naše hokejisty čeká nelehký mač na půdě nevyzpytatelného Prostějova. Na to, zda si Slezan odveze body z „jestřábího hnízda“ si ale musíme ještě nějaký ten den počkat.

Filip Lefenda

Karel Suchánek (Opava):
Nemůžeme být spokojeni. Naše hra byla zejména v první třetině hrůzostrašná a dalo by se říci, že to byla jedna z nejslabších třetin v této sezóně vůbec. Nedokázali jsme si nahrát, nevytvářeli jsme kombinace, nebojovali jsme a dostávali laciné góly. Proto jsem musel udělat jisté změny, po kterých nezůstal pohromadě ani jeden z dosavadních útoků.