Slezan zvládl derby až po prodloužení

• středa 07. prosince 2011
  • Jan Šimek

Opavští hokejisté zvládli roli papírového favorita, když na svém ledě porazili celek Nového Jičína. Nakonec se tak ale stalo až prodloužení. Domácí si sice už v první třetině vypracovali dvoubrankový náskok, jenže o ten v 50. minutě přišli. Vedení stačil na stranu Slezanu strhnout Grofek, ale hosté stihli vyrovnat neuvěřitelným způsobem jednu sekundu před koncem utkání. V následném prodloužení ale přiřkl Opavě dva body přesným zásahem Wolf.

26. kolo, středa 7. 12. 2011

4:3p (2:0, 0:0, 1:3 - 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Grofek (Měch, Kysela), 20. Černý (Koschatzký, Kukol), 50. Grofek, 62. Wolf (Černý, Kukol) - 44. Toman (Macháček), 48. Tomášek (Uhlár, R. Gebauer), 60. Macháček (Horák). Rozhodčí: Koliba - Bojda, Mikler. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 260. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Šafránek – Tichý, Jurčík, Kysela, Kukol, Tůma, Bednárek, Mosler – Černý, Měch, Grofek - Kocián, Polok, Herman - Wolf, Chalupa, Vítek - Koschatzký

D. Chvostek – Gulda, Slavík, Andrýsek, Horák, F. Chvostek, Pelikán - Toman, Macháček, Brynecký - Štěpjak, Zedník, Skaloš - Tomášek, R. Gebauer, Uhlár - Částečka

Domácí začali výborně a prakticky hned ze své první vážnější akce otevřeli skóre. První přesilovou hru sice Slezan ještě nevyužil, ale zůstal v útočné třetině, Měch našel mezi kruhy připraveného Grofka, který střelou zápěstím překonal Daniela Chvostka a postaral se o úvodní branku duelu. Pak nasazení z obou stran opadlo, i když je třeba říci, že to byla Opava, kdo měl i nadále více ze hry a diktoval tempo. Ve 14. minutě mohl zvýraznit vedení svého celku znovu Grofek, ale tentokráte si na Chvostka v brance Novojičínských nepřišel.

Udeřilo však v samotném závěru první dvacetiminutovky. Z levé strany od modré čáry nahodil kotouč směrem na hostující svatyni kotouč Černý a černá hmota skončila překvapivě až za zády Chvostka – 2:0.

Slezanům patřil i úvod druhé tercie, ale ani Měch, ani Wolf ve svých šancích neuspěli. Pak přišly fauly a Nový Jičín měl rázem k dispozici dvě dvojnásobné přesilovky pět na tři. Nutno říci, že ta první trvala pouhých pět vteřin. Druhá však již byla o poznání delší, ale hostující forvard Zedník nezakončil svůj průnik přesně. Opava kontrovala akcí Poloka, na jejímž konci stál osamocený Kocián, ale Chvostek puk betonem vyrazil.

Na konci druhého dějství mohl zmírnit náskok Slezanu Tomášek, který se ocitl tváří v tvář Šafránkovi, ale opavská brankářská star zakročila svou bleskurychlou lapačkou. Z rychlé protiútoku zahrozili Černý s Grofkem. Ti přečíslili soupeře, ovšem Černý místo přihrávky na Grofka vzal celou akci na svá bedra a jeho zakončení pouze vyprášilo betony Chvostka. Na řadu tak přišla třetí část.

V prvních minutách byl o poznání aktivnější Nový Jičín a jeho útočné snahy slavily první dílčí úspěch. Ve 44. minutě vypálil Toman, jeho rána orazítkovala horní tyčku a zapadla za brankovou čáru. Hosté snížení nabudilo a krátce nato objel opavskou branku Robin Gebauer, efektní zadovkou oslovil Tomáška a ten se trefil přesně k tyči – 2:2. Hned vzápětí sice mohl vrátit svému celku vedení Kocián, ale jeho bekhendový blafák Chvostek vyrazil.

Do podobného úniku se poté dostal Grofek, ale byl faulován a následovalo trestné střílení, jak rozhodčí správně usoudil. Faulovaný Grofek pak výhodnou pozici zužitkoval a kličkou do forhendu si pohrál s Chvostkem a strhl vedení na stranu Slezanu. Tentýž hráč mohl skóre ještě navýšit po ukázkové kombinaci první opavské formace na jeden dotek, ale novojičínskou klec přestřelil. Několik desítek sekund před koncem základní hrací doby opustil Chvostek svou svatyni a začala power-play hostů. Ještě osm vteřin před koncem byl stav 3:2 pro Opavu, ale Novojičínští vyhráli vhazování, puk se dostal až k Macháčkovi, který neváhal a v čase 59:59 vystřelil na Šafránka, jemuž kotouč proklouzl mezi betony až do branky.

Prodloužení netrvalo dlouho a při netradiční situaci, kdy se hrálo pouze tři na tři se puk dostal k hokejce Wolfa, jenž s velkou dávkou štěstí procpal touš za záda Chvostka, a zajistil tak pro Slezan druhý bonusový bod.

Michal Piskoř (trenér, HC Slezan Opava):

Jsme nespokojeni, protože jsme měli zápas suprově rozehraný. Utkání jsme měli ve své moci, akorát jsme soupeři neutekli na 3:0. Poté jsme se takovou lehkovážností přizpůsobili hře soupeře a během krátké chvilky to bylo 2:2. Kluci začali makat, přehodili jsme útoky a dali třetí branku. Jenže to, co se stalo v závěru se nesmí stávat. O tom, zda branka padla ještě před koncem nebo už po šedesáti minutách můžeme nyní jen polemizovat, ale nemělo by se to stávat. Kotouč byl daleko od branky a nemůžeme dopustit, aby se vrátil zpátky.

David Handl (trenér, HC Nový Jičín):
Dnes jsme měli hrozný vstup do zápasu. V první třetině jsme měli ze soupeře až moc velký respekt. Vůbec jsme nebruslili a jen jsme čekali, co s námi soupeř udělá. Opava toho využila a vedla tak po první třetině 2:0. Od půlky druhé třetiny jsme začali být trochu aktivnější a to nakonec vedlo k bodovému zisku.