Slezské derby pro Opavu, ta zaslouženě porazila Karvinou

• středa 07. listopadu 2012
  • Jan Šimek

Opavští hokejisté na svém ledě v rámci 14. kola druhé hokejové ligy přivítali nedalekou Karvinou a od úvodního hvizdu šli za svým vítězstvím. Hosty sice na začátku utkání nakopla přesilovka, poté však začal tahat za delší konec provazu Slezan a po první třetině vedl 1:0. Ve druhé části sice karvinský Baník vyrovnal, ale v závěrečné dvacetiminutovce byla úspěšnější znovu Opava a díky přesným trefám Měcha a Vítka mohla slavit zasloužené vítězství.

14. kolo, středa 7. 11. 2012

3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

HC Karviná

Branky a nahrávky: 3. Chalupa, 46. Měch (Bednárek, Tichý), 55. Vítek (Chalupa) - 22. Sznapka (Mikšan, Javín). Rozhodčí: Volf - Matěj, Trunečka. Vyloučení: 6:5 navíc Holý (KAR) 10 min. OT (nesp. chování). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 385. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Šafránek – Tichý, Kukol, Bednárek, Tůma, Bendík, Vrábel – Černý, Měch, Herman – Wolf, Chalupa, Vlašánek (40. Vítek) – Polok, Pavelek, Mlýnek

Smolka – Sznapka, Javín, Vnenk, Krause, Kowalczyk, Deutsch – Samiec, Moravec, Mikšan – Holý, Pavliš, Segíň – Rosůlek, Badžo, Contratto

Do zápasu vlétli Opavští ve velkém stylu. Hned v úvodu se do první gólové šance probil ve vlastním oslabení Mlýnek, jenže osamocený před Smolkou orazítkoval tyč. Krátce nato našel Tichý přihrávkou zpoza branky před Smolkou volného Černého, ale ten kotouč netrefil ke smůle domácích ideálně. Karviná zahrozila ve své další početní výhodě, kdy si do dobré pozice nabruslil karvinský veterán Javín, jehož ránu z mezikruží sice Šafránek do lapačky nezachytil, alespoň ji však dokázal svou rukavicí vytěsnit mimo svou klec.

V samostatném úniku pak byl faulován Chalupa a sudí nařídil trestné střílení, které sám faulovaný proměnil parádní kličkou do forhendu a Opava vedla 1:0. Slezan začal Karvinou mačkat. Wolf našel před brankou nikým nehlídaného Chalupu, ten ale puk projel. Pak ale po špatné rozehrávce Opavských zůstal nikým neatakován Rosůlek. Z bezprostřední blízkosti si ale na Šafránka nepřišel. V závěru první třetiny pak nahrál Černý naslepo od levého mantinelu na úplně volného Hermana v mezikruží, ale jeho bombu z první výtečně zpacifikoval Smolka.

Úvod druhého dějství patřil Karviné, která ve 22. minutě využila svou přesilovku, když se po sérii odrazů před opavskou branku dostal puk ke Sznapkovi, který zblízka propálil Šafránka. Tempo hry pak ale opadlo a další zajímavé šance byli diváci svědky na straně Opavy, kdy dvě Tůmovy dělovky od modré zastavil Smolka. V závěru druhé části si cestu do branky nenašla ani pumelice Kukola a do šaten se šlo za nerozhodného stavu.

Ve třetí dvacetimuntovce však byl lepší znovu Slezan. Po velkém opavském náporu poslal Bednárek přes celou šířku kluziště kotouč Měchovi, elegantně objel ležícího obránce a po jeho přízemní střele se puk došoural pod betony Smolky až do sítě – 2:1. Opava byla při chuti a v další šanci se ocitl Herman, kterého vyslal dopředu dlouhou přihrávkou Bednárek, ale bomba opavského forvarda šla těsně vedle pravé tyčky. Vzápětí Mlýnek napálil puk do plexiskla, černá guma se odrazila ke Smolkovi, jenž jí neměl pevně pod kontrolou a situace mohl využít Pavelek, ale se svou dorážkou neuspěl.

Svěřenci kouče Suchánka dění na ledě kontrolovali a hlídali si svůj těsný náskok. Karvinští toho směrem dopředu mnoho nevymysleli, a tak přišla gólová pojistka domácích, když se v 55. minutě prosadil Vítek ranou z ostrého úhlu za bezmocného Smolku. Aktivní Vítek, který ve třetí třetině nahradil v druhé opavské formaci Vlašánka, mohl přidat i čtvrtý gól, jeho bekhendový blafák mu však Smolka nespolkl. Opavské to ale mrzet nemuselo, vždyť tři body zůstaly doma.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Šlo o nesmírně těžké utkání. Musím poděkovat našim hráčům, kteří nastoupili se sebezapřením. Třeba takový Tomáš Měch hrál s opíchaným ramenem. S Davidem Galvasem jsem po včerejším tréninku absolutně nemohl počítat. Spousta hráčů měla teploty a netrénovali, takže jsme nemohli hrát nějaký fyzicky náročný hokej. Hráli jsme trpělivě zezadu a čekali na své příležitosti, které přišly z brejkových situací. Zápas jsme zvládli i po taktické stránce. Hráči si plnili, co měli a výsledek se dostavil.

Aleš Flašar (trenér HC Baník Karviná):

Zápas se mi těžko hodnotí, protože si myslím, že jsme byli půl zápasu lepším mužstvem, ale bohužel jsme doplatili na to, že jsme nedali góly. Za padesát minut nemůžu klukům nic vytknout. Hráli dobře, ale bohužel bez branek se vyhrát nedá a to je jediná věc, na kterou jsme dojeli. Hokej se hraje na góly a v tom nás Opava předčila.