Těsná výhra nad Pantery

• čtvrtek 14. prosince 2006
  • Tomáš Kubánek

O p a v a - Velmi zajímavý a divoký hokej přineslo utkání už 29. kola juniorské extraligy. Obě mužstva od začátku vrhla všechny síly do útočení, a tak o nebezpečné šance nebylo nouze. Branky padaly dokonce i v oslabení. Většinu času vedli domácí, kromě období okolo poloviny zápasu, kdy Panteři obrátili na 2:3. Ani závěr nebyl nikterak klidný. Slezan odskočil na dvoubrankový rozdíl, ale přesilovkový gól Havířova udržel napětí až do konce. Přesto Opava vítězství uhájila.

29. kolo, čtvrtek 14. 12. 2006

5:4 (2:1, 2:2, 1:1)

Branky: 3. Polok (Wolf), 12. Polok (Plánovský), 32. Jurdič (Tošenovjan), 33. Chalupa (Vlašánek, Herman), 59. Vlašánek (Tichý) - 6. Sztefek (Bacul, Zimmer), 27. Sztefek (Florián, Hegegy), 29. Geisel (Bacul), 60. Geisel (Kollár, Hrubý). Rozhodčí: Jeřábek - Tuzial, Vengřín. Vyloučení: 13:9, navíc Zimmer 10 min OT. Využití: 0:2. V oslabení: 2:1. Diváci: 97.

Eršek - Vrabel, Plachký, Gulda, Plánovský, Tichý, Trefil - Tošenovjan, Herman, Jurdič, Polok, Havlíček, Vlašánek, Kocián, Wolf, Chalupa.

Raszka - Kudláček, Koma, Kalečík, Zimmer, Kollár, Hegegy, Jurčík - Říčka, Dušek, Lukaštík, Sztefek, Majerek, Hrubý, Florián, Giesel, Bacul, Protasenja.

Obě mužstva vletěla do utkání s očividným cílem urvat všechny tři body. Jako první nebezpečně zahrozil Lukaštík, když mezi kruhy střílel z otočky. Eršek se musel notnou dobu ujišťovat, že puk za jeho záda opravdu neprošel. To Opavští svou úvodní velkou šanci hned využili. Wolf vystihnul havířovskou rozehrávku, přihrál Polokovi, který střelou do protipohybu nedal Raszkovi šanci. Vedení však Slezanu nevydrželo dlouho. Sztefek si umě kvedlajíce pukem popojel od pravého mantinelu až před Eršeka a pohotovým bekhendovým blafákem domácího gólmana překonal. Se stavem 1:1 se nespokojil ani jeden z týmů, a tak se nadále útočilo. Chalupa však z dobré pozice taháčkem minul a Sztefkovi se předchozí fintu zopakovat také nepodařilo. Ve 12. minutě nastala trochu nejasná situace. Od modré tvrdě vypálil Plánovský, avšak jeho rána se odrazila od tyče nebo vnitřní konstrukce ven z branky. A protože by za regulérnost gólu nikdo ruku do ohně nedal, uklidil Polok puk do Raszkovy svatyně pro jistotu ještě jednou.

Zajímavé akce se na obou stranách rodily i nadále. Přečíslení dva na jednoho nedotáhli do zdárného konce díky obětavosti havířovského beka Kocián s Polokem. Dotřetice se pokoušel o svůj nájezd ze strany Sztefek, ale druhé vítězství ve vzájemných soubojích si připsal Eršek. A protože se dorážkami zblízka neprosadili ani domácí ani hosté, zůstal po první velezajímavé třetině svítit na ukazateli stav 2:1.

Prostřední dvecetiminutovka začala trochu obezřetněji, ale chyba v obraně na sebe opět nedala dlouho čekat. Nyní ji však domácí nepotrestali, i když Vlašánek trefil záhy tyčku. Opavské to ještě víc mrzelo o chvíli později, když dvěma slepenými góly Havířovští obrátili skóre. Nejprve Sztefek zakončoval učebnicově sehrané přečíslení a o dvě minuty později se nadvakrát u tyčky prosadil Giesel. Na to reagovala opavská střídačka využitím oddechového času, což se ukázalo jako prospěšné. Havířovští ještě zahrozili šancí Bacula a následnou přesilovkou, v níž se však zásluhou Jurdiče radovali paradoxně domácí.

Když už byl na ledě znovu plný stav hráčů, ujeli v přečíslení Vlašánek s Chalupou, který však s dobrou přihrávkou nenaložil nejšťastněji. Moc jej to však mrzet nemuselo, protože se po pár sekundách k puku dostal opět a střelou z mezikruží převážil vedení opět na stranu Opavy. Tato branka na 4:3 vyburcovala oba týmy k téměř bezhlavému útočení. Havířovští se v jednu chvíli řítili dokonce ve čtyřech na dva obránce. V přesilovce vyčkával Polok u postranního mantinelu, až mu sjede před bránu Tichý, jemuž pak narýsoval přesnou přihrávku skrz celé pásmo, ale opavský bek nedal. V závěru třetiny hráli hosté téměř minutovou přesilovku pět na tři, avšak platonická převaha ke gólu nevedla.

Se snahou co nejdřív vyrovnat začali Havířovští poslední dějství. Ihned po buly se do šance dostal Bacul, ale jeho pěknou střelu Eršek pohotově vykopnul. Za chvíli se na domácího gólmana řítil Dušek, ani on jej však nepřekonal. Naopak, při pokusu o dorážku zajel nešetrně do Eršekovy lapačky a putoval za katr. Převaha Panterů byla najednou ta tam a hra dostala hodně neurovnané parametry. Náznaky velkých šancí nechyběly, ale do pořádného zakončení se vinou nepřesností týmy nedostávaly. Poslední desetiminutovka se nesla ve stylu častého vylučování, což ale, naštěstí pro oko diváka, vrátilo na led pohledné akce. Plánovského ránu v jízdě zlikvidovala Raszkova lapačka, Hrubý mířil těsně nad, Floriánovu střelu u tyče zastavila hokejka jednoho z obránců.

Utkání gradovalo a závěrečné minuty nepostrádaly patřičné napětí a nečekané situace. Domácí dopláceli na nové pravidlo o vyhození kotouče mimo hrací plochu. Vrabel vystřelil puk na vlastní střídačku a hosté hráli přesilovku, která se však již podruhé v tomto utkání obrátila proti nim. Tichý chtěl bránící čtveřici osvobodit mocným odpalem, ale jeho střelu na modré ztečoval havířovský bek na křídlo přímo před Vlašánka. Ten nabral neuvěřitelnou rychlost a svůj únik zakončil krásným blafákem do bekhendu - 5:3. Přesto však Slezan čekaly ještě horké chvilky. Puk z hole Plachkého putoval opět na opavskou střídačku, což poslalo domácí do tří. Nabízenou šanci Panteři dorážkou Giesela využili a drama vrcholilo. Za půl minuty se toho dá v hokeji stihnout hodně, zvláště, když čtyři vteřiny před koncem Opavští opět faulovali. K poslední střele se však Havířovští už nedostali, protože buly vyhráli tak nešikovně, že se sami vyhnali z útočného pásma.

V nesmírně zajímavém a napínavém duelu vyhrála Opava 5:4 a prodloužila tak svou sérii, v níž vždy bodovala, na šest utkání.

Josef Doboš (HC Slezan Opava): "Myslím si, že jsme měli v první a druhé třetině plno šancí, které jsme neproměnili. Poté jsme zbytečnými vyloučeními dovolili soupeři srovnat krok, což byla škoda. Kluci si ale vyhrát zasloužili."