V Ústí rozhodla třetí třetina

• středa 20. října 2004
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Po dvě třetiny držel Slezan na severu Čech přijatelný výsledek, poté však značně oslabená obrana v čele s brankářem Romanem Šlupinou dopustila domácím vstřelit čtyři branky během deseti minut, a tak si Opava odvezla vysokou porážku 6:2. Přesto jí stále díky osmému místu patří příčka zajišťující playoff. Po utkání na ledě druhého týmu v tabulce se Slezan utká s vedoucím mužstvem, v Kravařích bude v sobotu od 17:00 hostit České Budějovice.

14. kolo, středa 20. 10. 2004

HC Slovan Ústí nad Labem

6:2 (2:1, 0:0, 4:1)

Branky: 7. Fink (Kudrna Jan), 16. Přeučil (Jankových, Dragoun), 45. Buďa (Dragoun), 50. Mazanec (Hodek, Lipina), 51. Švík (Pazourek, Vála), 56. Lipina (Šaffer) – 9. Přibyla (Hebar), 56. Rozum (Kašík, Šakarov). Rozhodčí: Chlaň - Podrazil, Žídek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 2600. Střely na branku: 40:15.

Sáblík - Mazanec, Pavlas, Kudrna, Kočí, Drábek, Kubeš, Vála, Kříž - Fink, Pazourek, Švík - Kudrna, Sýkora, Jankových -Hodek, Šaffer, Přeučil - Lipina, Buďa, Dragoun.

Šlupina - Kramný, Vnenk, Přibyla, Kukol, Bartoň, Bršlica - Kašík, Harazim, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Suchánek, Hebar, Lhotský - Šakarov, Martiník.

Utkání začalo s několikaminutovým zpožděním, protože díky zdržení na dálnici přijeli hosté o něco později. Slezané dokázali s favoritem dlouho držet krok, ale v závěru utkání fyzicky úplně odpadli. V pohodě hrající Lvi jim nakonec na cestu domů přibalili plný půltucet.

Hned v 1. minutě měl gól na holi Pazourek. Schován na kruhu za obránce vystřelil zápěstím, ale střela šla těsně vedle tyče. O minutu později přihrál Jiří Kudrna na modrou Drábkovi. Jeho dělovku z voleje vytěsnil Šlupina reflexivně nad. V 6. minutě se objevil v náznaku šance Šakarov, který Opavu posílil z Olomouce, ale proti pozorné domácí obraně se neprosadil. Vzápětí na druhé straně zachytil Jan Kudrna na modré čáře vyhozený kotouč a okamžitě ho poslal zpět do ohně. Střela prošla až ke Šlupinovi, který kotouč jen vyrazil před sebe, a Fink puk pohotově poslal za záda brankáře.

V 9. minutě hráli hosté první přesilovku, vytvořili si i zámek a Přibyla z kruhů prostřelil Sáblíka mezi betony. Ve 13. minutě zatáhl do útočného pásma po pravé straně kotouč Buďa, naservíroval ho mezi kruhy najetému Dragounovi, ten chtěl přehodit vyjetého brankáře, ale kotouč dopadl až za branku. Skóre se měnilo v 16. minutě. Jankových nahodil od zadního mantinelu před branku najetému Přeučilovi, který střelou z první do víka nedal Šlupinovi šanci.

Druhou třetinu začali hosté v oslabení. Když se síly vyrovnaly, zahrál si Kašík bez helmy a Slezané byli opět ve čtyřech. Nutno dodat, že během této přesilovky Lvi ani jednou nevystřelili na branku. Od 25. minuty se domácí hokejisté začali více tlačit do útočného pásma, ale těsná obrana Slezanů jim činila potíže. Když hosté ještě přidali na důrazu, a to i bez kotouče, nebyli se hokejisté Slovanu schopni prosadit. Když však následně zrychlili pohyb i přihrávky, dostali hosty místy pod drtivý tlak. Zdálo se, že hostující hráči chvílemi ani nestíhali sledovat puk, a tak se raději vozili na zádech domácích hráčů. První přímá střela na Sáblíka šla ve druhé třetině až po třinácti minutách hry. Ve 38. minutě se v přesilovce prosmýkl Drábek středem kluziště mezi hostujícími obránci, ale jeho kličku Šlupina přesně vystihl. Nakonec to mohli být hosté, kdo v samém závěru třetiny mohl udeřit. Domácí brankář se nedohodl s obranou a v jednu chvíli byli všichni její členové za brankou. Volný kotouč ležel v brankovišti, ale rozjetý Šakarov na něj nedosáhl.

Do závěrečné třetiny vstoupili hosté aktivně. Otevřeli hru a snažili se o vyrovnání. Tím se u nich ale objevovala okénka v obraně. Do brejku se ve 42. minutě dostal Buďa. Chtěl prostrčit puk pod Šlupinou, ale kotouč šel mimo. Do stejné situace se Buďa dostal i o dvě minuty později, když ho vysunul Dragoun. Zkusil na Šlupinu i stejný trik a tentokrát mu vyšel. Ve 48. minutě se prosadil jeden na jednoho Šaffer, ale proti jeho pokusu zasáhla pohotová Šlupinova lapačka.

Hostům viditelně začaly docházet síly a domácí hokejisté přebrali otěže utkání do svých rukou. V 50. minutě posunul Rozum nerozumně branku a pykal za to dvěmi minutami na trestné lavici. Ovšem po dvaceti vteřinách byl už zpět na ledě. To od modré napřáhl Mazanec a jeho bombu viděl brankář Slezanů až v síti. Hokejisté Slovanu se dostali do herní pohody. Za dalších padesát vteřin už to bylo 5:1. Po krásné kombinaci na jeden dotek dorážel Švík do prázdné branky.

To už bylo na hosty příliš a vyžádali si oddechový čas. V 53. minutě střílel z kruhu Švík, Šlupina jeho střelu ztlumil, ale propadla mu mezi betony. Nakonec kotouč zastavil kousek od brankové čáry. V 56. minutě se diváci i hokejisté ve žlutých dresech hokejem doslova bavili. Lipina měl navíc dost času na to, aby u tyčky zkrotil poskakující puk, i na to, aby ho snad natřikrát dopravil do branky. Za stavu 6:1 již polevila pozornost i v obraně a hosté to dokázali bleskově potrestat. Lehkou střelou do odkryté domácí svatyně upravil na konečných 6:2 Rozum.

Pavel Hulva (Opava): "Zápas měl jasného favorita. My jsme vzdorovali čtyřicet minut, kdy to bylo 2:1. Za stavu 3:1 jsme už neměli šanci, protože se začala projevovat kvalita domácího mužstva. Dnes jsme přijeli s kombinovanou sestavou. Máme dva tři zraněné hráče, nahradili jsme je juniory, ale ti na to ještě nemají. Nebyli tu s námi ani hráči, kteří jsou u nás na střídavý start z Třince. Tam mají také starosti, hrají dole a hráči, kteří hráli u nás, hrají teď za Třinec v extralize. Musíme hledat jiné cesty. První takovou je měsíční výměna Tomáše Lhotského do Olomouce za Petra Šakarova. Tomášovi ani Petrovi to moc nešlo, a tak očekáváme, že jim změna pomůže. Jinak čtyřicet minut tu byla celkem spokojenost, čekali jsme, že bychom ještě mohli uhrát bod, ale to se nestalo. Jak vnímám to, že odehrajeme utkání s Českými Budějovicemi v Kravařích? Na toto téma už jsem hodně mluvil... Mě osobně se to moc nelíbí, ale bohužel, o tom tak trochu rozhodli jiní."

Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Na dnešní vítězství jsme se hodně nadřeli. To utkání bylo o tom, abychom během první třetiny dali dva tři góly a utkání rychle rozhodli. Sice jsme vstřelili první branku, ale hosté brzy vyrovnali z přesilovky, a i když jsme dali na 2:1, nedokázali jsme z tohoto stavu dlouho odskočit. Ve druhé třetině jsme měli místy až drtivý tlak, ale rozhodčí soupeři dost toleroval takové to hákování, držení až za hranicí faulu a nezbylo nám, než bojovat až do konce. Jsem rád, že v závěru jsme to dokázali strhnout na naši stranu. Opavě už od půlky zápasu docházely síly a bylo otázkou času, kdy to tam začne padat."