Z průměrného zápasu vytěžili Slezané tři body

• sobota 06. prosince 2003
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Zápas slabé úrovně se odehrál dnes v Opavě. Hradečtí si přijel pro bod a podle toho také hráli. Slezané se přizpůsobili a tak se v první a druhé třetině odehrávala nuda na otevřené scéně. Až gól Východočechů z úvodu třetí Opavany nabudil a aktivním hokejem dosáhli zaslouženého vyrovnání. Zápas ale rozhodla situace čtyři minuty před koncem, kdy rozhodčí vyloučil dva Východočechy najednou a Slezané přesilovku 5 na 3 využili. V závěru hráli domácí útočně a neumožnili tak hostům ohrožení Šlupinovy branky.

, sobota 6. 12. 2003

3:2

Královští lvi Hradec Králové

32. Mikšan (Rozum, Harazim), 50. Horný (Vosátko, Sochorek), 56. Rozum (Mikšan, Harazim) - 28. Šulc (Hubáček, Fišer), 44. Hubáček (Šulc). Rozhodčí: Vampola - Dvořák, Klouda. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 480. Střely na branku: 33:43.

Šlupina - Vosátko, D.Mocek, Přibyla, Tůma, Růčka, Kramný, od 21. Vnenk - Horný, Sochorek, Šebesta - Lhotský, Zdeněk, Duba (41. Kraus) - Rozum, Harazim, Mikšan.

Dušek - Mečiar, Fejgl, Petr Suchý, Mareček, Kostka, Hendrich, P.Mocek - Polák, Roubík, Beck - Fišer, Hubáček, Šulc - Švík, Domin, Pavel Suchý - Dušánek, Pahulák, Horák.

Zpoza střídačky

Marek HarazimNejlepší hráči: 1.Harazim, 2. Horný, 3. Rozum

Lahůdka zápasu: Po dlouhé době se prosadil Marek Harazim, který byl u dvou branek a obě dvě byly důležité. Nejdříve ve druhé třetině za stavu 0:1 v přesilovce nastavil brusli do Rozumovy přihrávky a Mikšan měl před sebou prázdnou branku. Rozhodující byla však jeho práce před brankářem při přesilovce pět na tři. brankářem vyražený puk zachytil, nahrál lépe postavenému spoluhráči a tři body tak mohly zůstat v Opavě.

Zajímavost zápasu: Karel Horný má sice pomalé začátky, ale o to víc lze vidět, když je sezona rozehraná. Spolu se zápasem v Havířově stejně jako třeba Vosátko nebo Přibyla předvedl zcela jiný výkon než v úvodu sezóny, kdy právě on byl určen jako viník nezdarů a musel putovat do Olomouce. Tam se však dostal do pohody a pokud je na ledě kompletní první pětka, soupeři si musí hlídat jeho spoluhráče a když napřáhne ze střední vzdálenosti, jeho střela je nechytatelná. To potvrdil v posledních zápasech několikrát a nebýt dobrých zásahů golmanů Vojtka a Duška mohl pomýšlet i na hattrick. Kromě posunutí do první pětky mu pomohla i účast na přesilovkách. Jako falešný bek nejenže ohrožuje střelami brankáře, ale svou rozehrávkou vnáší klid do opavských řad.

Co rozhodlo?: Rozhodla zvýšená aktivita domácích borců ve třetí třetině, vyburcovat je k ní však musel až inkasovaný gól. V minulých zápasech se stávalo, že právě ve třetí třetině domácí o vedení přicházeli, ale tentokrát se soustředili plně až do konce a k vítězství si dopomohli hlavně sami i přesto, že jim byla nabídnuta dvojnásobná přesilová hra.

Domácí začali v brance s Romanem Šlupinou a s obráncem Tůmou, který se vrátil z Havířova. V brance hostí chytal Dušek a právě on byl zaměstnán poprvé, když se před ním objevil Sochorek, ale Dušek byl pozorný. Na druhé straně měl šanci dnes agilní Hubáček, který střelu z dobré pozice vyslal mimo branku. Poprvé se Šlupina vyznamenal při samostatném nájezdu Dušánka, který mířil dobře, ale opavský brankář byl také na místě.

V 8. minutě měl obrovskou příležitost Mečiar, který měl před sebou odkrytou branku, avšak i on minul. Slezané však z protiútoku oplatili stejnou mincí, když Lhotský vypíchl na červené čáře puk obránci a řítil se tváří v tvář na Duška. Domácí forward však volil střelu z bezprostřední blízkosti, ale Dušek si s ní poradil stejně jako s dorážkou Zdeňka. Ve 12. minutě to chytře zkoušel nahozením od mantinelu Dušánek, střela se odrazila směrem do branky, ale na brankové čáře mu zabránil Šlupina. Z poklidného tempa vybočila jen střela Horného v závěru, která se místo na brankové síti otiskla na obličeji útočníka Suchého.

V úvodu druhé třetiny našel ideálně Mikšan od zadního mantinelu Dubu, ale ten trestuhodně netrefil. O chvíli později zasáhl Dušek i proti dvojici Sochorek-Šebesta. Ve 28. minutě nejdříve Beck neproměnil nájezd z křídla, ale když Hubáček nahazoval od mantinelu před branku, Šulc už se baseballově nemýlil. Slezané se však dlouho trápit nemuseli, protože o čtyři minuty v přesilové hře našel Rozum u tyče Harazima, od jehož bruslí se puk odrazil do brankoviště, kde si puk do branky srazil jeden z obránců. Gól byl připsán Mikšanovi.

Tento kuriózní gól nalil domácím borcům nové síly. Nejdříve se zblízkosti neprosadil Sochorek, po chvíli vystřelil od modré přesně do rohu brány Horný, ale Duškova lapačka byla neomylná. Hradečtí odpověděli šancí Mocka z přesilovky, tomu se však položil do střely jeden z obránců. V závěru třetiny opět v přesilovce doráželi Šulc a Fejgl, ale Šlupina se stihl přemístit.

V úvodu třetí měli možnost přesilovku domácí, Kramný vypálil od modré, puk však bránu minul, na druhé straně ujel Beck, ale střelu do protipohybu Šlupina vytěsnil. Nestačil však na individuální akci Hubáčka, který si vyjel zpoza brány a střelou mezi betony poslal hosty do vedení. Ve 47. minutě udělal při rozehrávce puku Šlupina, dojíždějící útočník toho však nevyužil. Opavané se nadechli k poslednímu náporu a výsledkem byla branka Horného z prostoru kruhů, který se z této pozice nemýlí.

Hradec si však nechtěl body vzít a jen Šlupinův rychlý přesun zabránil u tyče stojícímu Hubáčkovi ke skórování. Rozhodující situace přišla čtyři minuty před koncem, kdy rozhodčí signalizoval faul hostujícího hráče, k nájezdu se však dostal Horný a ten byl faulován při střele. Slezanům se tak naskytla dvouminutová přesilovka 5 na 3, kterou také záhy po střele Kramného využili. Odražený puk se dostal k Harazimovi, který předložil Rozumovi puk na zlatém podnose a ten se do prázdné brány nemýlil. Kdo čekal, že Opava zaleze před vlastní bránu, se mýlil. Naopak Opavané drželi puk na svých holích a až do konce zápasu nepustili hosty k ohrožení brány.

Oldřich Brada: O Hradci jsme věděli, že se od minulého roku velmi zlepšil. Začali jsme laxně, nedostávali jsme se do útoku, šance jsme neproměňovali. Nakonec se nám to ale podařilo zlomit a šťastně jsme vyhráli.

Vladimír Jeřábek: Veděli jsme, že to tady bude těžké, což se potvrdilo. Zápas byl obtížný nejen po herní stránce, na což jsme se připravovali, a zvládli jsme to, kromě posledních deseti minut. Měli jsme dát víc branek a vytvořit si tak větší než jednogólový náskok, šance jsme na to měli. Pak jsme po hrubé chybě v obranné třetině inkasovali druhý gól a třetí byl vlastně darovaný.