Opavský hokej, to nebyl jen Slezan

A team HC Slezan10.11.2004 | Michal Berg
Prvním klubem, který organizovaně provozoval lední hokej v Opavě byl německý Troppauer EV. Už od roku 1908 proháněli hokejisté po ledě nejprve míček a později puk. Troppauer EV dosáhl největších úspěchů ve třicátých letech: v roce 1931 se utkal s tehdy bezkonkurenčím LTC Praha v souboji mistr Čech vs. mistr německého svazu a prohrál 0:2, v letech 1936 - 1938 hrál jako vítěz sudetoněmecké hokejové župy v prvních dvou ročnících celostátní ligy, bohužel bez větších úspěchů.

Pyšný ale mohl být na čtveřici svých hokejistů, kteří se ve třicátých letech probojovali do reprezentačního týmu Československa: Jan Mattern, Wolfgang Dorasil, Wilhelm Heinz a Jan Lichnowski si zahráli na mistrovství světa i olympijských hrách. Během druhé světové války Troppauer SV svou činnost ukončil.

Před druhou světovou válkou provozovaly hokej také některé české kluby, jmenovitě SK Slezská Opava nebo Sokol Opava, ale o jejich činnosti se nedochovalo příliš informací.

Poté, co se Opava v padesátých letech dočkala zimního stadionu, měla na čas dokonce dva "velké" kluby. V letech 1959 - 1961 existoval v Opavě vedle Slezanu ještě vojenský klub Dukla Opava. Jeho původ hledejme v roce 1956, kdy vznikl jako Dukla Prešov a po dvou letech se dostal až do druhé ligy. Poté přišel rozkaz na jeho přemístění do Trenčína, ale výstavba místního zimního stadionu se zpozdila a tak se hledalo náhradní umístění. Rok trávili vojáci v Hodoníně, ale místní prostředí vojenskému klubu nepřálo a tak se v roce 1959 objevila Dukla v Opavě. V první sezóně se oba kluby minuly, Slezan hrál nejvyšší soutěž, o rok později již ale hráli na opavském zimáku dva druholigové mančafty.

Tuto kuriózní situaci ukončila až dostavba stadionu v Trenčíně a definitivní stěhování Dukly na Slovensko. Byla to paradoxně Dukla Trenčín, která o 16let později zastavila Slezan na jeho cestě do nejvyšší soutěže.

Opavský zimní stadion využívali hojně i kluby z nižších soutěží pro svá utkání. Kromě okresních a krajských přeborů zde některé své zápasy 2. národní ligy hrál také Strojsvit Krnov, ale v roce 1994 ze soutěže sestoupil a opavský stadion tak vídá profesionální hokej pouze při zápasech Slezanu.