• středa 06. srpna 2003
  • Tomáš Kubánek

Čeští a němečtí mladíci ukázali kouzlo hokeje

K r a v a ř e - Předzápas Turnaje čtyř, kterého se účastní český, slovenský, německý a švýcarský reprezentační výběr hráčů do dvaceti let, předvedl divákům všechny prvky špičkového hokeje. Skromný počet gólů hráči vynahradili četností a kvalitou šancí. Nebyla nouze ani o ostré souboje či pěstní souboje. V opravdu kvalitním a vyrovnaném utkání nakonec vyhrála šťastnější česká reprezentace.

Zprvu opatrné, od druhé třetiny však strhující utkání shlédli diváci, kteří si našli cestu do ochozů kravařské haly, aby porovnali kvality českého a německého reprezentačního výběru hráčů do dvaceti let. Tento zápas předchází tradičnímu Turnaji čtyř, které se zčásti uskuteční také v Kravařích.

Hned od prvních minut to na ledě pořádně jiskřilo, a tak první vyloučení na sebe nenechala dlouho čekat. Právě této početní výhody dokázali domácí v 6. minutě využít. To když kapitán Barinka volil místo střely od modré čáry přihrávku na lépe postaveného Klepiše. Ten však nevystřelil, ale mazácky objel branku a zasunul kotouč mimo dosah marně se natahujícího brankáře Elechnera. Čeští mladíci se po vstřelené brance zaměřili spíše na obranu a vyráželi do rychlých brejků. Ve 12. minutě po Kankou vypíchnutém puku se opět dostali před hostujícího brankáře, ale v sérii závarů se však nejlépe orientoval německý gólman.

Snaha hostí začínala plodit ovoce okolo 15. minuty. Nejdříve Wöslerovu střelu ztečoval ustupující český obránce mimo branku, poté Mensátor musel řešit přečíslení Hackerta a Hospelta, jenž záhy poslal českému brankáři ještě jednu vizitku. Už se zdálo, že Němci svůj tlak zúročí gólem, ale tomuto náporu odzvonil Vondráček nastřelenou tyčkou.

Do druhé třetiny nastoupili očividně lépe naladěni domácí borci. Dobrého rozpoložení české psychiky málem využil Vrána, kterému po obhození obránců a vyšachování brankáře zabránila ve skórování opět branková konstrukce. Do třetice se Elechnerova svatyně rozezněla po střele Chvátala při přesilovce. Dostat puk do brány se nepodařilo ani opavskému odchovanci Jakubu Hulvovi, který dostal ideální přihrávku za obranu, ale brankáře střelou mezi betony nepřelstil. To se na sklonku druhé části povedlo druhému útoku, který si rozebral obránce i gólmana. Radost hráčům však zkalil verdikt rozhodčího. Ten nemohl gól uznat, protože Kanko se při střele Hulvy zapomněl v brankovišti.

Výkvět hokejového umění předložily divákům v poslední třetině oba celky. Pohotové střely se střídaly s rychlými protiútoky a oběma brankářům narůstala konta zákroků. Ve 43. minutě se při přesilovce nechali na útočné modré školácky přetlačit čeští obránci, takže hrozilo přečíslení dokonce dvou hráčů na Mensátora. Tuto hrozbu však utnul sám kapitán hostí Seidenberg, který při snaze dostat se za českého beka fauloval a udělal z této výhody nevýhodu.

Ve 48. minutě se ledová plocha proměnila v boxerský ring. V rohu se do sebe pustilo asi šest bojovníků, které muselo krotit trio rozhodčích. Za brankou však arbitři nepohlídali dvojici kohoutů Trojovský - Petermann. Ti předvedli pravou bitku alá NHL, kdy nechyběly ani dresy přetažené přes hlavu.

Při přesilové hře ve 49. minutě Němci konečně vyrovnali dnešním nejlepším hráčem Hospeltem.

Nerozhodný stav však vydržel pouze půl minuty. O opětovné vedení se zasloužil Kanko, když před brankovištěm využil Hulvovy přihrávky z rohu útočného pásma.

Klepišův způsob skórování z první třetiny chtěl napodobit i Olesz, ale tentokrát si Elechner kout brány pohlídal. Hosté si tak stále udržovali naději na srovnání, ale v koncovce jim nervozita svazovala ruce. Poslední šanci na remízu neproměnil Feistel, i když před ním zela poloodkrytá klec.

I přes nedůležitost střetnutí sehrály oba týmy otevřenou partii, která se publiku jistě líbila.

Branky: 6. Klepiš (Barinka, Kanko), 50. Kanko (Hulva, Olesz) - 49. Hospelt (Seidenberg). Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:7, navíc Trojovský a Petermann 5 + do konce utkání, Lojek 10 min OT. Využití: 1:1. Diváků: 350.

ČR: Mensátor - Barinka, Staněk, Linhart, Chvátal, Vágner, Němec, Trojovský, Lojek - Klepiš, Kreps, Fleischmann - Hulva, Kanko, Olesz - Vrána, Švagrovský, Polák - Vávra, Vondráček, Hruška Trenér: Hadamczik

Německo: Elechner - Frank, Hördler, Kreuzmann, Kink, Petermann, Dotzler - Hackert, Seidenberg, Hospelt - Döfler, Boon, Wösler - Winzler, Feistel, Schenkel Trenér: Höfner