• neděle 20. července 2003
  • Tomáš Kubánek

Deset nejdůležitějších momentů uplynulé sezóny

O p a v a - Za méně než dva měsíce ovládnou hokejové týmy opět ledová kolbiště. Stadiony se naplní fanoušky a na konta mužstev začnou naskakovat body. Některým celkům s železnou pravidelností, pro jiná bude každý získaný bodík úspěchem. Tabulka počne nabývat stálejší podoby. Tu také dostanou soupisky účastníků soutěže, včetně ožehavých trenérských postů. Do té doby však schází ještě dost volného času, který můžeme vyplnit zbilancováním sezony nedávno uplynulé.

Bohužel to nebude hodnocení příliš radostné, protože ve svém čtvrtém roce novodobého účinkování v 1. lize se HC Slezan Opava moc nevyznamenal. Nepostup do play-off je prostě vizitkou neúspěchu. Daleko větším škraloupem se však pro opavské fanoušky stala malá pohlednost a kvalita hry předváděné ve většině zápasů. Hlavně tato skutečnost způsobila odliv diváků. Ztráty bodů z domácího prostředí se tým snažil kompenzovat početnými zisky ze stadionů soupeřů. Tím však nenalákal opavského diváka na domácí mače, proto návštěvnost našeho hokejového stánku byla hodně žalostná.

Snažme se ale také "vydolovat" některé světlé, pozitivní momenty. Při troše dobré vůle jich určitě najdeme více, než bychom na první pohled očekávali.

Sesumírovali jsme tedy tyto poznatky do 10 MOMENTŮ SEZÓNY.

1. TITUL devítek

Jednoznačně největšího úspěchu opavského klubu v posledních letech dosáhli svěřenci trenérů Jaroslava Plánovského a Alpa Pivovarči. Tomuto nadějnému ročníku 1987/88 se letos konečně podařilo to, na co si marně dělali zálusk už v minulých sezonách, kdy jim účast mezi elitním kvartetem nejlepších týmů z celé republiky unikla vždy jen o pověstný chlup. Letošní soutěží chlapci projeli suveréně jako nůž máslem a mohli se zaslouženě těšit na finálový turnaj v Příbrami, kde se sešla nejužší špička této žákovské kategorie.

Z renomovaných a úspěchy ověnčených klubů Jihlavy, Kladna a Plzně dělali problémy pouze Středočeši, kteří naše hochy potrápili v remízovém zápase. Zbývající dva týmy odešly z duelů se Slezany poraženy, a tak se pro naše hrdiny stala zlatá vidina skutečností. Opavský klub může v nich vidět opravdu skvělou zásobárnu kvalitních, technicky i takticky výborně vybavených hokejistů. Svědčí o tom také skutečnost, že některé hráče už zlanařili extraligové kluby. Snad se však ostatní nerozprchnou také, protože by pro Slezan byla veliká škoda nevyužít mocný potenciál této zlaté generace.

2. POSTUP do finálové části Tipsport Cupu

Trochu překvapením se stala pro českou hokejovou veřejnost vybojováná účast opavského celku v hlavní části hokejového turnaje Tipsport Cup. Zvláště po trapných výsledcích z minulých ročníků se Slezanům moc nevěřilo. Možná proto se Opava celkem v tajnosti proplížila přes Šternberk v předkole (vítězství 5:2) do 1. kola, kde čekal extraligový soupeř z Havířova. Ten se už delší dobou zaobíral barážovými myšlenkami, což se projevilo na jeho výkonu projevilo. Domácí této nekoncentrovanosti hostí využili hned z kraje zápasu, uštědřili mu dva rychlé góly a zbytek utkání s přehledem odehráli, čímž postoupili do dalších bojů. Do naší skupiny letního dílu Tipsport Cupu byli přilosováni Třinec, Vsetín a Zlín. Tyto celky slibují před nadcházející sezónou pěknou hokejovou podívanou divákům a kvalitní přípravu pro hráče.

3. TRENÉRSKÉ rošády

Do minulé sezóny vstoupil v pozici hlavního trenéra Pavel Hulva následován Josefem Dobošem v roli asistenta. Hulva, který koučoval celek i v předcházejícím roce, nedokázal hráče "naočkovat" proti úpadku výkonnosti i kvality hry, který s sebou přinesl předsezonní odchod nejváraznějších osobností mančaftu (Vojtek, Galvas, Kašík, Brančík, Rozum). Hráči se jakoby báli hrát když měli kotouč na holi, nevěřili si, z čehož pramenilo minimum vypracovaných šancí. Výsledkem sice byl velký počet střel, ale velkou většinu z nich hráči nastřelovali ze středního pásma a oblast mezi kruhy toho útočného navštěvovali zřídkakdy. Kvalita hry se promítla i do postavení v tabulce. Za 13 zápasů se Opavští z výhry v normální hrací době radovali pouze jednou, a tak je pouhých 9 bodů sesadilo až na samé dno ligy.

Nutně muselo následovat zemětřesení na trenérské židli, kam vedení dosadilo za odvolaného Hulvu opavského patriota Kamila Konečného. Ten jakoby mávnutím kouzelného proutku proměnil herní i výkonnostní projev mužstva a Opava se rázem změnila v postrach všech týmů, včetně favoritů. Hráči si v soupeřově pásmu dovolovali nevídané kousky, pletli zadákům hlavu kličkami za brankou, ze kterých se rodilo hodně gólů, do útočení se zapojovali i obránci. Za devítizápasovou dobu svého působení dovedl mužstvo k sedmi vítězstvím a pouze jednou odešel poražen, přičemž průměrná produktivita vstřelených branek stoupla na tři góly za zápas.

Ovšem toto zázračné obrození nemělo bohužel dlouhého trvání, neboť Konečného zlákala nabídka Sparty, která se neodmítá. A tak po krátkém úspěšném účinkování v Opavě se Kamil Konečný přestěhoval se svým věčným souputníkem Aloisem Hadamczikem do Prahy. Ve Slezanu se na post hlavního trenéra posunul Josef Doboš, který koučoval tým až do konce sezony. Nahradit bravurního Konečného však nedokázal, úspěšné výsledky ze soupeřových stadionů se střídaly s nepřesvědčivými výkony v domácím prostředí. Uroveň hry upadala a divák trpěl. Tým však stále udržoval kontakt s elitní osmičkou, o kterou bojoval až do posledních zápasů...

4. SUPER domácí zápas s Jihlavou

Vrcholný výkon předvedl opavský celek v 16. kole na domácím kluzišti proti Jihlavě. Ta, i přes lepšící se výkony Opavských, nastupovala do utkání v roli favorita. Horácký tým však Slezané zaskočili zodpovědnou organizovanou hrou. Když Opavští poznali, že se nemají čeho bát, přitlačili na pilu, vytvářeli si tlak i šance. Scházelo pouze gólové vyjádření, a tak se do kabin odcházelo za bezgólového stavu, ovšem za zaslouženého potlesku domácího obecenstva. Tři minuty po návratu ze šaten podtrhnul výborný výkon gólem Šebesta.

Opava pak dál hrála nátlakovou hru s množstvím šancí, které však zůstaly nevyužity. Jihlava se místo do honby za vyrovnáním pouštěla do často až brutálních faulů. Z nich pramenily přesilovky, které jen přispívaly k opavské převaze. Poprvé od svého působení v Opavě se na lavičku (tentokrát hostí) postavil Jiří Režnar a asi nečekal tak hořkou chuť prohry. V poslední třetině totiž Karel Horný a Dalibor Sochorek rozhodli svými střeleckými zářezy o nejzaslouženějším vítězstvím Opavy v sezóně 3:0.

5. VYROVNANÉ duely s Kladnem

S jasným favoritem celé soutěže, který nakonec i splnil cíl daný před sezonou, sehráli Opavští kvalitní a vyrovnané zápasy. I když první souboj v Opavě skončil přesvědčivě 1:8, hra tomuto výsledku zase tak moc neodpovídala. Slezan si v prvním dějství vytvořil mnoho šancí, nevyužil však žádnou. Snad se i zalekl nečekaného úspěchu a ve zbývajících třetinách dostával góly jako na běžícím páse.

Při druhém měření sil, tentokráte na kladenském hřišti, se Slezan ocitl šokujícímu výsledku ještě blíž. Ještě 20 sekund před koncem vedl 3:2, pak ale Kalla vyrovnal a v prodloužení Gardoň, pouhou vteřinu před jeho naplněním, strhnul nerozhodný stav na stranu Středočechů. Umístění obou týmů v základní části rozhodlo o dalším střetnutí těchto nedávno ještě extraligových družstev. Na Kladně rozhodovalo o konečném výsledku opět prodloužení, ve kterém se smůla přilepila opět na opavské hokejky - 2:1.

Poslední střetnutí s Vagnerplastem se odehrálo ve 37. kole v Opavě. Opavští se do soupeře pustili s velkou vervou a už v 1. minutě proměnili své nadšení ve vedoucí gól. To se trefil Tomáš Lhotský, jenž hrál ten večer perfektní zápas. Za dvě minuty však Kladenští srovnali a ve 13. šli dokonce do vedení. Lhotskému se ale tento výsledek nelíbil, a tak dal stavu první třetiny divokou podobu 2:2. Ve druhé části Opavané přiklonili misky vah na svou stranu a soupeř musel rázem dohánět dvoubrankový náskok. Kladenský Mojžíš vykřesal ještě plamínek naděje. Ten ale rázně sfoukl Mikšan. Slezan si tak konečně připsal zasloužené vítězství nad kladenským klubem.

6. VYHECOVANÝ souboj s Prostějovem

Opět utkání s favorizovaným týmem, opět skvělá podívaná. Tento zápas dvou tradičních moravských rivalů je tradičně doprovázen skvělou diváckou atmosférou, kterou vytváří především pověstný hlučný prostějovský kotel. Početná skupina fandů jihomoravského klubu se dostavila i k tomuto duelu 24. kola. Domácí fandové se nenechali zahanbit a v nejtěžších chvílích vyhecovaného mače hráče také podrželi. V 10. minutě se dostal Opavu do vedení Karel Horný, ovšem Světlík ještě do přestávky srovnal. Náročný hokej s řadou přesilovkových situací pokračoval i po změně stran. Hokej by musel zvednout ze sedačky i nezainteresovaného diváka, kdyby se zápas vysílal v televizi.

Do závěrečné části vstoupili lépe domácí, když Lukáš Duba nečekaně udeřil hned v její úvodní minutě. Pod dvougólový únik se pak podepsal muž zápasu Karel Horný. Prostějovští fanoušci hnali své miláčky neustále na zteč, tím se ale otvírala okénka v jejich obraně, čehož Slezané pohotově využívali k rychlým kontrům. Hostující nápor také brzdila řada vyloučení, jejichž počet s přibývajícím časem a nervozitou rostl. Díky tomu dovedla Opava zápas k výhře 3:1 a udržela si prozatím místo v první osmičce.

7. OTEVŘENÍ Buly arény v Kravařích

Kdo chtěl shlédnout utkání 35. kola mezi Opavou a Chomutovem, musel si udělat menší výlet do nedaleké vísky Kravaře, rodiště české Miss a Miss Europe Moniky Žídkové. Právě tam se slavnostně otevíral zbrusu nový zimní stánek a jako premiérový hokejový zápas byl vybrán právě souboj Slezanů se Severočechy. Výše vstupného se sice trochu lišila od běžné ceny lístku, ovšem klub zajistil přivezení i odvoz diváků. Těch se spolu s množstvím celebrit vměstnalo na stadion 1500, což byla bohužel největší domácí návštěva v této sezoně.

Zápasu předcházel slavnostní úvod. Po laserové show následovaly vznešené projevy a přání nové hale z úst vítkovického manažera Černíka, současného trenéra Sparty Aloise Hadamczika a starosty Kravař. O přestřižení pásky mezi dvěma brankami se postarala hokejová ikona Jiří Dopita. Samotné utkání už nebylo tak zajímavé. Opavští drželi po dvě třetiny s Chomutovem krok, ale v poslední části už soupeřův náskok nestáhli, a proto prohráli v důležitém utkání 3:5. Tím se výrazně oddálili vysněné osmé příčce.

8. BITKA Najdka s Hlouchem

Další souboj s Jihlavou rozehráli domácí velmi dobře, když hned ze začátku rozsvítil červené světlo za horáckým brankářem Lukáš Duba. Pak se však Slezané stáhli do obrany, ze které vylezli až za stavu 1:3. Druhou polovinu zápasu tahala Opava za delší konec, ale neuvěřitelné chyby obránců na útočné modré čáře dávaly šance spíše hostům. Nezachytal dobře ani brankář Šlupina, a tak se Opavě vyrovnat nepodařilo. Utkání skončilo 1:4 a Jihlava tak svému soupeři oplatila porážku z prvního vzájemného střetnutí na opavském stadioně.

Když o osudu utkání již nebylo pochyb, zaujala publikum dvojice protivníků Najdek-Hlouch. Vzájemné osekávání v obranné třetině Jihlavy vyústilo v nefalšovanou bitku alá NHL. Opavský Najdek položil po několika sekundách svého protivníka na led a své vítězství stvrdil přetažením soupeřova dresu přes jeho hlavu. Oba kohouti nešli ani za katr k časoměřičům, ale rozhodčí je vykázal rovnou do kabin. Touto boxerskou kulturní vložkou hráči trochu poopravili divákům neveselý večer.

9. BLAMÁŽ okolo zápasu se Žďárem

Dva týmy, které bojovaly do posledního kola o play-off a hrály spolu v posledním utkání nadstavbové části - Žďár nad Sázavou a Opava, se na návrh vedení Žďáru domluvily, že odehrají vzájemné utkání již ve středu a navíc si vymění pořadatelství. Ředitel první ligy Stanislav Šampalík změnu posvětil. To se však nelíbilo vedeni třebíčského klubu a ten podal protest.

Hokej ve Žďáru pod vedením dvojice Adamec - Groh šel od začátku roku hodně dolů, hráči nedostávali výplaty a prodej licence do Brna byl veřejným tajemstvím. Právě obava před reakcemi fanoušků a hráčů při posledním zápase ve Žďáru vedla vedení klubu ke snaze vyměnit si pořadatelství. Oficiálním důvodem pro změnu termínu utkání však byl důležitý zápas opavských juniorů s Havlíčkovým Brodem o záchranu v první lize juniorů, který byl plánován na čtvrteční podvečer.

Co se týká přesunu utkání ze Žďáru do Opavy, k tomu došlo podle opavského vedení na žádost Žďáru nad Sázavou. Důvody změny pořadatelství byly obestřeny rouškou tajemství. Oficiálně jde prý o "technické důvody", ty však nikdo nespecifikoval. Vedoucí žďárského zimáku Bohumil Trávník dokonce uvedl pro server iDnes.cz, že "na žďárském zimáku žádné důvody, které by nedovolily utkání sehrát, rozhodně nejsou". Objevily se informace, že Žďárští nechtějí poslední zápas doma z obavy před vlastními fanoušky, kteří jsou nespokojeni s tím, že se licence na první ligu po sezóně přestěhuje ze Žďáru nad Sázavou do Brna.

Protest Třebíče proti přesunu utkání 40. kola mezi Žďárem a Opavou o jeden den a do Opavy byl nakonec přijat. Ještě okolo 15. hodiny přitom ředitel soutěže Stanislav Šampalík tvrdil, že protest Třebíče bude na 99 procent zamítnut, neboť předehrávka o jeden den prý není neregulérní. Ředitel první ligy Šampalík nakonec po konzultacích se členy sportovně-technické komise a ředitelem extraligy Stanislavem Šulcem ještě v úterý rozhodl a nařídil, aby se zápas hrál v původně stanoveném termínu, tedy ve čtvrtek ve Žďáru nad Sázavou.

Hráči Senátoru však už ve středu na stadionu odevzdali výstroj a tudíž bylo jasné, že se poslední zapas Slezanu v sezóně neodehraje. Opava do Žďáru odjela, tým i rozhodčí počkali určenou čekací dobu a poté byl zápas kontumován ve prospěch Slezanu. Ani body z teto "výhry" však na postup do play off nestačily a z celé situace zůstala všem zúčastněným pouze pachuť v ústech...

10.KONTUMACE

V utkání 9. kola v Písku byl za stavu 2:2 v 60. minutě potrestán trestem ve hře hostující opavský zadák Jiří Vavrečka. Přes dvouzápasový distanc nastoupil k následujícím dvěma utkáním s Třebíčí a v Prostějově. Po odhalení tohoto přestupku vedení soutěže kontumovalo obě utkání, v nichž Vavrečka neoprávněně hrál, výsledkem 5:0 pro Třebíč a Prostějov.

Doufejme, že až za rok napíšeme hodnocení sezóny, která za pár týdnů spatří světlo světa, bude poměr radostných momentů převažovat nad těmi opačnými.