• pátek 05. června 2009
  • Michal Berg

Druhá liga si vybrala model, kluby jsou však nespokojeny

Aktiv druholigových klubů sice určil, podle jakého modelu by se měla třetí nejvyšší soutěž hrát, stejně jako vloni ale vyvolal mezi kluby nevoli. Liga by se měla vrátit k systému tří skupin po 12 týmech, což ovšem přináší nutnost přiřadit dva moravské týmy do skupiny střed. "Černý Petr" zůstal v ruce Technice Brno a Prostějovu, kteří by tak měli jezdit k zápasům do Jindřichova Hradce nebo Klatov. "Konečná podoba soutěže ale podléhá schválení ČSLH a vzhledem k tomu, jaký byl na aktivu zmatek, nedokážu určit, jak výkonný výbor rozhodne," uvedl zástupce opavského klubu na aktivu Karel Suchánek.

Přestože vloni si kluby odhlasovaly, že model dvou skupin bude trvat dva roky a teprve poté se bude jednat o jeho změně, rozhodly se o úpravu už letos. "Nerozumím tomu, vloni byla soutěž velmi kvalitní a měli jsme zachovat stejný model, když jsme si to odhlasovali. Chápu ale, že je těžká ekonomická situace a kluby chtějí šetřit. Nicméně přeřazením Prostějova a Brna do skupiny střed se ty kluby dostaly do stejné situace," uvedl Karel Suchánek.

Aktiv rozhodl, že se soutěž vrátí k modelu 12 týmů ve třech skupinách, které budou hrát každý s každým dvakrát, 8 z nich si pak zahraje play-off na 3 vítězná utkání a poslední v tabulce čeká přímý sestup. "V tom problém není, i když si myslím, že by nebyl problém udělat moravskou skupinu se 14 týmy. Bohužel po nás pak ostatní chtěli, aby sestupovaly dva kluby, což bylo pro moravské týmy nepřijatelné," dodal k tomuto návrhu Suchánek.

Celkově je opavský kouč z průběhu aktivu zklamán. "Skončilo to v podstatě patem, několikrát jsme hlasovali o tom samém, rozhodovalo se taky o tom, zda bude ve skupině střed Prostějov nebo Břeclav. My jsme hlasovali samozřejmě pro to, aby zůstal Prostějov v moravské skupině, nicméně hlasování skončilo jinak, přestože podle mých informací Břeclav nezaplatila ani startovné v soutěži," popisoval situaci na aktivu Karel Suchánek. "Je to trochu absurdní, většina klubů skupiny východ pojede na zápasy do Břeclavi nebo Hodonína přes Prostějov a Brno, které hrají jinou skupinu. Po skončení proběhly ještě nějaké dalš schůzky, take vlastně nevíme, na čem jsme," dodal.

Jaký je tedy návrh modelu soutěžě, které si kluby na aktivu odhlasovaly? Tři skupiny po 12 týmech o následujícím složení:

Skupina Východ:

Přerov, Vsetín, Břeclav, Orlová, Uničov, Šternberk, Hodonín, Valašské Meziříčí, Opava, Nový Jičín, Frýdek Místek a Poruba.

Skupina Střed:

Jindřichův Hradec, Klatovy, Kutná Hora, Benešov, Nymburk, Pelhřimov, Kolín, Milevsko, Písek, Žďár nad Sázavou, Technika Brno, Prostějov.

Skupina Západ:

Jablonec, Rokycany, Most, Litoměřice, Děčín, Roudnice, Sokolov, Česká Lípa, Klášterec nad Ohří, Trutnov, Řisuty, Mělník.

Přičemž Brno, Prostějov, Klatovy a Trutnov jsou kluby, kterým se nejvíc nelíbí navrhovalné rozdělení. Osm nejlepších týmů po skončení čtyřkolové základní části postoupí do play-off, které se celé bude hrát na 3 vítězná utkání. Vítězové play-off se utkají v kvalifikaci o dvě místa v 1.lize pro následující ročník.

Další technické normy soutěžě zůstávají stejné jako vloni - do utkání musí nastoupit pět hráčů ročníku 1987 a mladších, na střídavý start z vyšší soutěže může nastoupit maximálně 5 hráčů do 22 let. Kvóta pěti hráčů platí i pro cizince. Novinkou je nutnost přítomnosti defibrilátoru na zimním stadionu v průběhu zápasů.

Mapa druholigových klubů 2009-10

Zobrazit mapu 2.liga 2009-10 na větší mapě