• čtvrtek 22. ledna 2004
  • převzato se svolením hokej.cz

Jak podporují zastupitelé v prvoligových městech lední hokej

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují o úspěchu hokeje ve městě, je přístup měst samotných. I pro takové velkokluby jako je fotbalový Real Madrid nebo hokejový Pittsburgh Penguins je podpora města naprosto zásadní a pokud se město otočí k těmto klubům zády, hrozí jim velké finanční problémy, v případě Pittsburghu dokonce přesun klubu do jiného města. V 1. hokejové lize se přístup měst k hokeji v posledních letech zlepšil. Nejvyšší podporu ze strany města mají hokejové kluby z Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Havířova a Jihlavy. Na opačném pólu je potom Prostějov, kde se však asi blýská na lepší časy (město začalo uvažovat o majetkovém vstupu do klubu), Třebíč a Opava, kde se situace ještě více vyhrotila a klubu hrozí konec. Informace z Komety Brno se nám nepodařilo kvůli probíhajícím změnám ve vedení klubu získat.

SK Horácká Slavia Třebíč

V Třebíči se podílí město na provozních nákladech zimního stadionu. "Je to pro nás významná pomoc, z městského rozpočtu jde na tento účel dotace ve výši 6 milionů korun ročně," uvedl ředitel HS Třebíč Dr. Karel Čapek. "Dále získáváme peníze na mládež z grantových programů, v loňském roce jsme dostali dva granty v celkové výši 325 tisíc Kč," dodal. Klub si dále přilepšuje v rozpočtu komerčním využitím prostorů zimního stadionu, zejména pronájmy. "Zisky z této činnosti jdou také klubu na rozvoj hokeje," upřesnil dr. Čapek. Smlouva mezi klubem a městem, která určuje podmínky pronájmu ZS, je na dobu neurčitou s určenými podmínkami, za kterých může být vypovězena. ”Spolupráce s městem je dobrá, zastupitelům velmi děkujeme za všechno, co pro hokej dělají. Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby se tato spolupráce dále prohlubovala,” dodal ředitel klubu.

HC Dukla Jihlava

V druhém klubu z Vysočiny je situace odlišná. "Město podporuje hokej z titulu toho, že je stoprocentním vlastníkem klubu," říká jednatel Dukly Ing. Ivan Padělek. "Z rozpočtu hradí město náklady na pronájem ledové plochy, jelikož Horácký zimní stadion je majetkem úplně jiného subjektu. Jedná se o částku 7 milionů korun, " upřesnil ing. Padělek situaci jedenáctinásobného mistra. "Celková dotace města hokejovému klubu je potom 11 milionů korun, jak proběhlo již tiskem. Bez podpory města by klub na současné úrovni nemohl existovat," dodal. Konkrétní výše dotace ovšem není každý rok konstantní, ale je zastupitelstvem vždy schvalována při sestavování rozpočtu na další rok.

SK Kadaň

Severočeská Kadaň operuje jedním z nejmenších rozpočtů v první lize. Bez podpory města se také neobejde, jak potvrdil Mgr. Alois Chlustina, jednatel klubu: "Město hradí náklady na provoz, údržbu a mzdy zaměstnanců stadionu, celkově jde asi o 7 milionů korun ročně. Na mládež i tým mužů potom máme na tuto sezónu schválenu dotaci ve výši 2 miliony korun." Tyto částky, stejně jako jakékoli další investice, schvaluje každoročně zastupitelstvo. Kromě toho máme smlouvy na pronájem ledové plochy za symbolickou jednu korunu," dodává Mgr. Chlustina. Příjmy z dalšího využití zimního stadionu, jako například z pronájmů či veřejného bruslení, potom jdou do kasy města a to vždy uváží, kolik z nich zpět do hokeje vrátí.

KLH Chomutov

Nejen myšlenkami na pomoc při výstavbě nové haly, ale také provozem té stávající podporuje město hokej v Chomutově. Jak uvedl ředitel klubu Pavel Vosyka, hlavní podpora je v účtování nižších cen za pronájem ledové plochy: "Klubu ledního hokeje město při pronájmu ledové plochy účtuje jiné ceny než ostatním odběratelům. Jelikož se v prostorách stadionu věnujeme pouze hokeji, veškeré další komerční aktivity jako pronájmy prostor spadají pod město, resp. pod jeho servisní organizaci." Na fungování mládeže i týmu mužů dostává KLH Chomutov navíc z rozpočtu města účelovou dotaci, jenž podle usnesení zastupitelstva, zveřejněného na internetových stránkách města Chomutova, činila pro loňský rok 3 150 000 korun.

HC Olomouc

Olomoucký klub je jeden z mála v 1.lize, který je zároveň vlastníkem zimního stadionu. Přesto, jak uvedl generální manažer klubu Ivo Kuba, město na jeho provoz přispívá: "Provozní náklady do výše sedmi milionů korun nám hradí město, vždy každý měsíc předkládáme faktury za služby, energie a platy zaměstnanců magistrátu a ten je proplatí. Financování je velmi průhledné a samozřejmě všechny peníze jsou schváleny zastupitelstvem." Kromě provozu zimního stadionu olomoucká radnice přispívá také hokeji jako takovému. "V loňském roce jsme na výstroj a výzbroj týmu mužů dostali dotaci ve výši 750 tisíc korun a z grantových prostředků na podporu mládežnického sportu šlo na mládežnický hokej 220 tisíc," upřesnil částky Ivo Kuba. Jak také dodal, veškeré další aktivity na zimním stadionu jsou poté příjmem klubu.

IHC Písek

Zajímavá situace je v Písku. Zimní stadion byl v roce 1996 převeden z majetku klubu na město, ovšem přilehlá budova s hotelem a restaurací klubu zůstala. Jak potvrdil ředitel IHC Písek Václav Šrámek, bez zisků z ní by se prvoligový hokej ve městě dávno nehrál. "Město investuje do zimního stadionu a financuje jeho provoz, my pak máme v pronájmu led díky dlouhodobé smlouvě za 1 Kč ročně. Sami si pak spravujeme přilehlé budovy a ty nám vlastně drží financování klubu. Od města máme dále prostředky na mládežnický hokej, stejně jako další sportovní kluby ve městě - dvě procenta rozpočtu města se rozdělí podle předem daného klíče sportovním klubům podle počtu jejich členů. U nás tato dotace činí přibližně půl milionu korun," říká Václav Šrámek. V Písku se v létě pravidelně konají také hokejové školy, i na jejich podpoře se de facto podílí město. "Tím, že nám v letním období město uvolní určité hodiny ledu pro účely hokejové školy zdarma, nám vlastně také pomáhá zajistit prostředky na provoz, čímž nám velmi pomáhá," dodal ředitel píseckého klubu.

HC Havířov Panthers

"Špičkový", tímto jedním slovem zhodnotil vztah města Havířova k hokeji člen představenstva klubu Ivo Peštuka. "Město vloni po sestupu z extraligy hokej v Havířově v podstatě zachránilo. Podporuje mládež i první ligu a navíc má na starosti provoz haly, o kterou se stará vzorně a podle mě se jedná o jednu z nejlepších hal v republice vůbec. Opravdu jsme velmi spokojeni," rozšířil své hodnocení Ivo Peštuka. Klub si od města, resp. od Správy sportovních a rekreačních zařízení halu pronajímá a tyto částky na provoz do výše dvou milionů korun hradí město, vše nad tuto částku poté platí klub ze svého. Město však výrazně podporuje také sport jako takový. "Zastupitelstvo vloni schválilo částku 8,5 milionů korun na prvoligový tým a další tři miliony na mládež," upřesnil Ivo Peštuka částky, které havířovští Panteři dostávají z městské kasy.

HC Slovan Ústečtí Lvi

Obdobně jako v Jihlavě je i v Ústí nad Labem město majitelem klubu, zde konkrétně drží majoritní podíl 67% akcií. Magistrát vstoupil do akciové společnosti v loňském roce a nyní hradí sedmdesát procent rozpočtu. "Nám zbývá sehnat šest milionů," řekl generální manažer ústeckého klubu Bc. David Šaffer s tím, že město v blízké době hodlá částku ještě navyšovat a navíc se brzy pustí do rekonstrukce zimního stadionu."Druhou stránkou je pak vztah k hokejovému klubu jakožto reprezentaci města na vysoké sportovní úrovni. Město, které spravuje zimní stadion prostřednictvím Technických služeb, nám pronajímá led za symbolickou cenu." Město zisky z pronájmů a dalšího využití svého majetku vrací do svého rozpočtu, ze kterého potom dotuje i další aktivity klubu. "Celková částka, kterou město vložilo do hokeje v loňském roce, činí 11 milionů korun. V tom je započtena jak cena provozu zimního stadionu, tak dotace na prvoligový tým mužů a mládežnické týmy. Navíc jsme měli ještě mimořádný příjem 2 miliony korun z úpisu akcií klubu," přiblížil David Šaffer částky, kterými Ústí nad Labem podporuje hokej.

HC Berounští Medvědi

Podpora klubu v Berouně se stejně jako ve většině ostatních měst skládá ze dvou částí. První představuje financování provozu zimního stadionu. Ten je v majetku města, ovšem spravuje jej soukromá firma Dynatel, která se stará i o správu sousedního hotelu a dalších zařízení. Firma Dynatel je navíc sponzorem hokejového klubu. "Město platí provozní náklady zimního stadionu, kde poté klub může využívat ledovou plochu," říká manažer klubu Josef Drda. "Druhou fází je potom podpora hokeje jakožto reprezentace města. Ta má formu účelové dotace ve výši jednoho milionu korun, je přesně určena na muže a mládež a všechny prostředky z ní použité musíme přesně dokladovat. Tato forma podpory trvá v této podobě dva roky," dodal a upřesnil, že prostředky na mládež pochází z grantových programů, celou částku potom musí schvalovat zastupitelstvo. Penězi nevyčíslitelný, o to však důležitý faktor představuje morální podpora ze strany vedení města. Starosta města MUDr. Jiří Besser, jehož syn je členem základní sestavy A-týmu Berounských Medvědů, se svým přístupem snaží pomáhat při shánění partnerů pro klub.

HC Slezan Opava

Situace ve slezském klubu není nijak růžová, klub v současnosti bojuje o svou další existenci. Do loňského roku však byla situace vcelku stabilní. "Město vyčlenilo na provoz zimního stadionu, o který se staral hokejový klub, z rozpočtu částku 7,5 milionů korun. Z této částky město proplácelo jednotlivé faktury za provoz a mzdy zaměstnanců," uvedl předseda opavského klubu Mario Boubeníček. Mládežnickému hokeji navíc město přispělo formou grantu. "Za loňský rok jsme získali 150 tisíc na mládež v grantovém řízení," upřesnil Boubeníček. Třetí forma podpory města měla podobu zisků z komerčního využití prostorů zimního stadionu a na to navázaných příspěvků ČSTV a ČSLH, která plynuly do poklady klubu. "V loňském roce jsme si takto vydělali 1,5 milionu korun, jež jsme investovali zpět do hokeje," dodal předseda opavského klubu.

HC VČE Hradec Králové

Východočeský klub je dalším z celků 1.ligy, v nichž má město kapitálovou účast. Město Hradec Králové vlastní 51% akcií, sousední Pardubice potom 40%. Obě města mají také svého zástupce ve statutárních orgánech klubu. Jak uvedl generální manažer klubu Roman Višňák, město financuje především provoz haly: "Jedná se o částku 4 miliony korun ročně, kterou ale obratem zaplatíme subjektu správce, kterým je Správa sportovních zařízení." Smlouva o pronájmu ledové plochy je s městem uzavřena na dobu neurčitou, příspěvek na provoz je poté valorizován podle inflace a zvyšování cen energií. "Letos poprvé přispělo město také na mládež, získali jsme peníze z grantového programu na sport mládeže," dodal generální manažer Hradce Králové Roman Višňák. Podle údajů na webových stránkách města obdržel klub v říjnu 2003 také finanční dotaci ve výší 3,6 mil. Kč z fondu na veřejně prospěšné účely.

BK Mladá Boleslav

V Mladé Boleslavi představují peníze od města přibližně jednu třetinu klubového rozpočtu. Jak potvrdil předseda klubu Radan Lenc, v loňském roce získal klub pouze na fungování týmu mužů částku 6 milionů korun. "Dalšími penězi město podporuje také mládež, v loňském roce jsme získali dotaci 1 milion a 300 tisíc korun," uvedl Lenc. Město se prostřednictvím své dceřinné společnosti Centrotherm stará o zimní stadion, jenž si ročně vyžádá cca 10 milionů, ale zároveň ZS přináší městu i jisté provozní výdělky. "Usnesením zastupitelstva máme zajištěnu dohodu s provozovatelem o tom, že můžeme využívat ledovou plochu, vše ostatní je záležitostí města," dodal předseda BK Mladá Boleslav Radan Lenc.

HC Prostějov

Situace v Prostějově byla nedávno předmětem zájmu médií, objevily se informace o plánech města vstoupit do hokeje. Ředitel klubu Petr Zlámal představil současnou situaci: "Město dotuje klub třemi miliony na pronájem ledu, tyto peníze obratem platíme Domovní správě, která je provozovatelem zimního stadionu a má tak i všechny zisky z komerčních aktivit na stadionu. Město navíc v posledních letech přispívalo klubu částkou 750 tisíc. Ta byla dříve účelově vázána jen na mládež, v posledním roce ji bylo možno použít i pro tým mužů, např. na výstroj." V Prostějově doufají, že by vstup města do klub znamenal další jistotu existence hokeje. "Věříme, že jednání dopadnou úspěšně a situace se zlepší, bude to zejména pozitivní signál pro další potencionální obchodní partnery," řekl ředitel HC Prostějov Petr Zlámal. Situace je snad na dobré cestě: radní se totiž rozhodli, že by se rádi stali spoluvlastníkem hokejového klubu a po majetkovém vstupu, například formou podílu, by navýšili formu finanční podpory. ”Podpora sportu jsou podle nás rozhodně správně vložené peníze, od roku 1998 jsme jej podpořili osmdesáti miliony korun. To, že HC činíme tuto nabídku, je jednoznačnou deklarací našeho kladného vztahu k hokeji,” prohlásil pro ČTK místostarosta Prostějova Alois Mačák. Předseda hokejového klubu a senátor v jedné osobě Robert Kolář se této myšlence samozřejmě nebrání: "Takového usnesení rady si nesmírně vážím. Město hospodaří s penězi daňových poplatníků a já jsem rád, že si pro tento krok vybralo lední hokej,”

HC Kometa Brno

Vyjádření kompetentního zástupce brněnského klubu se nám nepodařilo do uzávěrky materiálu díky organizačním změnám v klubu získat. Podle dostupných informací má podpora hlavní formu v nižším nájemném za využívání městské haly Rondo, další finanční prostředky z rozpočtu města Brna putují také do mládežnického hokeje, ten však nespadá pod Kometu Brno, ale provozují jej samostatné subjekty. Změna by mohla přijít se vstupem poslance za ODS Tomáše Teplíka do brněnského klubu. Rád by využil své kontakty nejen na brněnské radnici a zajistil pro slavný klub další finanční zdroje.