• pondělí 19. září 2011
  • Michal Berg

Matěj Machovský na ledě s hvězdami NHL

Přestože si jej v jarním draftu nevybral žádný z klubů NHL, přesto se opavský odchovanec Matěj Machovský objeví v předsezónním kempu jednoho s týmů. Jeho výkony v nováčkovském turnaji v minulém týdnu mu vynesli pozvánku do hlavního kempu Ottawy Senators. Zde se Matěj potká s takovými hvězdami jako Daniel Alfredsson, Jason Spezza nebo Milan Michálek. "Je to pro mě obrovská motivace být v týmu s takovými hvězdami a vidět jak se připravují," říká Matěj Machovský. "Byl bych rád, kdybych tady mohl zůstat co nejdéle," dodal.

Matěj Machovský nechyběl před draftem v žebříčcích skautů, nakonec si jej ale žádný s klubů při výběru talentů nezamluvil. Paradoxně to otevřelo pro Matěje více možností - nedraftované hráče si může na rozdíl od draftovaných na zkoušku pozvat jakýkoli klub. Matěj tak zamířil v červenci do nováčkovskému kempu Los Angeles Kings. "Mohl jednat s kluby jako volný hráč," uvedl jeho agent Josef Machala pro hokej.cz. "Bezprostředně po draftu v Minnesotě se mému zámořskému kolegovi Allanu Walshovi ozvalo dvanáct týmů NHL, které o Matěje projevily zájem. K tomu, abyste uspěli, potřebujete samozřejmě kus štěstí. Pamatuju si, jak Alan Walsh domluvil účast v kempu Zbyňku Michálkovi. Přišel tam jako hráč bez draftu a uspěl. Ale něco takového se každému nepovede," pokračuje Machala.

Dalším ze zájemců o Matěje byla Ottawa Senators. Klub z kanadského hlavného města aktuálně prochází přestavbou kádru a na pozici brankáře nemá v týmu tolik hráčů - i proto se objevil Machovský v nováčkovské sestavě Senators na turnaji w Oshawě. A na něm si zachytal i svůj první zápas proti nováčkům Chicaga. "Byl jsem trochu nervozní, vlastně jako pokaždé když člověk začíná někde, kde to nezná. Hokej je tady o dost rychlejší, takže to bylo opravdu zajímavé," uvedl Machovský ke svmu prvnímu startu, ve kterém jeho tým porazil Chicago 6:5. "Vyhráli jsme, takže určitě spokojenost, který byla ještě větší, když se nám podařilo v posledním zápase porazit i domácí Toronto a celý turnaj vyhrát. Toronto a Ottawa se nemají zrovna v lásce, takže to bylo samé bučení a podobně. Ale atmosféra byla skvělá po celý turnaj," dodal.

Po nováčkovském turnaji začal v sobotu 16. září přípravný kemp hlavního týmu, do kterého bylo pozváno přes padesát hokejistů. Většina zkušených hráčů má samozřejmě svoje místo v sestavě jisté, o několik volných fleků tak je mezi zbývajícími hráči velký boj. Nejde však jen o to, vybojovat místo v kádru, to je pro většinu mladých hčárů na prvním kempu nedosažitelné, ale také o to, ukázat se trenérům a vedení klubu a vybudovat si pozici do budoucnosti. Spolu s Machovským se v kempu objeví z Čechů Milan Michálek a Jakub Culek. "Milana Michálka znám z Montrealu, kde jsme spolu v létě trénovali, takže to je fajn, navíc je tu se mnou i Kuba Culek, který to tady zná, takže mi pomhá co se dá," zmiňuje Matěj Machovský svoje české spoluhráče.

Je jisté, že po kempu se vrátí Matěj zpátky do juniorského týmu Brampton Battalion. Jak sám říká, úspěchem by pro něj bylo, kdyby se v kempu udržel co nejdéle. O dalších plánech, které s ním Ottawa má, ale v tuhle chvíli nemá jasno. "Vlastně se mnou ani trenér nemluvil, bavili jsme se spíš s trenérem brankářů ohledně techniky a podobně. Nevím, jaké jsou plány Ottawy, každopádně pro to, abych za ně mohl hrát, bych musel být příští rok draftovaný, ale stejně tak by si mě mohl vybrat kdokoli jiný," říká Matěj Machovský ke své budoucnosti. "To se všechno teprve uvidí. Já se pro to bud snažit udělat všechno co budu moci," dodal český talent na závěr.