• středa 18. srpna 2010
  • Jan Šimek

Na Slezan čeká v přípravě další vyzyvatel – GKS Jastrzębie

Opavské hokejisty čeká v krátkém časovém sledu už druhé utkání venku. Zatímco ještě včera hráči absolvovali přípravný zápas v Novém Jičíně, kde si na třetí pokus připsali první vítězství v přípravě, zítra se již představí v Polsku. Jejich soupeřem bude účastník polské nejvyšší soutěže GKS Jastrzębie, které vede bývalý opavský hráč i trenér Jiří Režnar.Zápas začíná ve čtvrtek 19.8. 2010 v 18 hodin.

Tento ambiciózní polský tým patří mezi mužstva ze středu tabulky polské ligy, loni obsadili hráči Jastrzębie 7. příčku. Letos by mělo být vše jinak, a vedení klubu by se rádo vešlo do první čtyřky v lize. Dopomoci by k tomu měl i Richard Král, český matador, jehož transfer je v Polsku označován za přestupovou bombou sezony! Poté, co tohoto fenomenálního centra propustila extraligová Mladá Boleslav, se na rok upsal právě polskému Jastrzębie.

„Nechtělo se mi ještě končit s hokejem, ale zároveň jsem chtěl zůstat doma.“ vysvětlil Král pro web polského týmu, proč se rozhodl právě pro tento klub, nacházející se od Třince, jen co by kamenem dohodil. „Mám už čtyřicet let, na hokejistu už docela vysoký věk. Chtěl jsem hrát blízko domova, ne jako dříve, kdy jsem působil v Mladé Boleslavi nebo Plzni. Do Třince to tak bylo vždy hodně daleko. Vzdálenost tady hrála podstatnou roli, vždyť do Jastrzębie to mám pouhých 40 kilometrů“ odůvodnil hokejový mág rozhodnutí zamířit k polským sousedům. „Bude to pro mě nová a zajímavá zkušenost,“ dodal Král.

K ruce bude mít hned trio českých hokejistů. Pomoci by mu měl Jakub Rimmel ze Šumperka, Richard Bordowski z Olomouce či Petr Lipina, který už v Jastrzębie kroutí svou druhou sezónu. Češi však nepůsobí jen na kluzišti, ale i na střídačce, lodivodem Jastrzębie je totiž od nové sezóny Jiří Režnar. Rodák z Opavy působil v hokejovém Slezanu nejprve jako obránce a později také jako trenér. Působil však také třeba v Jihlavě, Šumperku, Havířově, Vsetíně nebo v Mladé Boleslavi. Právě z boleslavského působení se dobře zná s Richardem Králem, uvidíme jak dopadne jejich konfrontace se současným týmem Slezanu.

Jastrzębie má za sebou již pět přípravných zápasů. Bilance činí čtyři výhry a jednu porážku. Nejprve polští hokejisté porazili doma Sosnowiec (4:2), a v následujícím zápase si poradili i s GKS Tychy (4:1). České „turné“ začalo vítězstvím v Jihlavě (4:5), pokračovalo porážkou po nájezdech s Chrudimí (2:3) a skončilo výhrou v Pelhřimově (4:1).

Opavského trenéra Karla Suchánka by však polský celek neměl ničím překvapit, a to i přes značné změny v jeho kádru, vždyť Slezan odehrál s Jastrzębie už tři vzájemné zápasy s výjimkou loňského přípravného období a má s Poláky kladnou zápasovou bilanci 2:1.

Poslední vzájemné zápasy:

26.8. 2007 GKS Jastrzębie – HC Slezan Opava 0:1
27.8. 2008 HC Slezan Opava – GKS Jastrzębie 4:2
29.8. 2008 GKS Jastrzębie – HC Slezan Opava 6:1

Připíše si Slezan na své konto další venkovní vítězství nebo naopak Jastrzębie vyrovná stav „série“? Tuto hádanku začnou hokejisté obou klubů rozlušťovat již ve čtvrtek 19.8. 2010 od 18 hodin!