• pondělí 25. března 2013

Ohlédnutí za turnaji v minihokeji ve Vyškově a Frýdku-Místku

/ČLÁNEK, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Nejmladší opavští hokejisté dělají svým trenérům a rovněž i rodičům pořádnou radost. Před týdnem vybojovali naši mladíci pod vedením trenéra Jakuba Jelena skvělé třetí místo na bohatě obsazeném turnaji ve Vyškově, o týden dříve se pak zrodil opavský triumf ve Frýdku-Místku. Přinášíme vám všechny podstatné informace o obou akcích, které jsou navíc obohaceny o komentář kouče Jelena a povedené fotografie.

Vrchol sezóny s příchutí bronzu

Naši nejmladší hokejisté si vezou cenný úspěch z tradičního mezinárodního turnaje, který se konal ve dnech 15.3. – 17.3. ve Vyškově. Turnaje, který nesl název Grand Prix Vyškov 2013 a který je mezi trenéry již několik let považován za neoficiální mistrovství republiky, se zúčastnilo celkem osmnáct mládežnických mančaftů. Opava na tomto klání obsadila skvělé třetí místo.

Turnaje se zúčastnily ročníky 2005, které spadají do kategorie U8, a mladší. Opavané podali na turnaji skvělý výkon, když se ze své devítičlenné skupiny propracovali až do vyřazovacích bojů. Ve čtvrtfinále si Slezan poradil v poměru 6:4 s ostravskou Porubou, v semifinále ale přišla lekce od Prostějova, se kterým naši mladíci prohráli 2:9.

Tým kouče Jakuba Jelena ovšem z Vyškova s prázdnou neodjel. Chlapci si dokonale napravili chuť v souboji o bronz. V tom narazila Opava na Přerov, který zdolala 4:2. Ke skvělému umístění dopomohli Slezanu po celou dobu aktivně fandící fanoušci.

Slezan odehrál za celý turnaj dohromady jedenáct utkání, což je velký počet. To potvrdil také trenér bronzového týmu Jakub Jelen: „Odehrát během pátku, soboty a neděle jedenáct zápasu je pro takovouto věkovou kategorii opravdu hodně.“

Opava si však s touto zátěží poradila na výbornou. „Ročník 2005 je ročníkem, který má obrovskou perspektivu a budoucnost. Jsou tam velice šikovní kluci, kteří již dnes hrají za 3. třídu. Je to dáno i tím, že u ročníku 2004 máme ve Slezanu velmi málo dětí. Hráčů ročníku 2005 je pak mnohonásobně více a „šikovnost“ se tak vybírá podstatně jednodušeji,“ vyjadřuje se na adresu svých malých svěřenců kouč Jelen, který je s účinkováním svého týmu na turnaji, jak jinak, než spokojen. „Turnaj splnil očekávání, se kterými jsme do Vyškova jeli. Měli jsme ty nejvyšší ambice, avšak v klíčovém utkání nás porazil celek Prostějova, který si na turnaj přivezl starší holky. Pravidla turnaje tím porušena nebyla. Ovšem pokud máte takto vyvinuté děti v daném ročníku, konkrétně pak holky, které to výborně ovládají, tak ti kluci zkrátka nemají šanci,“ zdůraznil opavský trenér, že u takto mladých kategorií hraje daleko větší roli věk, než-li pohlaví. I proto tak Jakub Jelen říká: „Je to velký úspěch, vůbec pak pro mě, který již trénuje mládež několik let.“

Možná to leckoho překvapí, ale u takto mladých hráčů nehraje přílišnou roli ani klubová příslušnost. „Už kdysi byla na tomto turnaji družstva, jako Sparta, Slavia, Pardubice a podobně. Ta tam letos nebyla, ale byly tam jiné kvalitní týmy, jako Poruba, Třinec. U těchto věkových kategorií nezáleží na tom, jestli děti tohoto věku trénují na Spartě, ve Vítkovicích nebo na Kladně. Důležité je především to, jak se s těmi dětmi od mala pracuje. Na turnaji byly celky jako Opočno nebo Vlašim. Toto jsou místa, o kterých se ani neví, že se tam hraje hokej. I přesto dělají výborně mládež a může se stát, že pokud po čase jejich hráč přestoupí jinam, může z něj jednou opravdu něco být. V této kategorii není rozhodující, zda se hraje extraliga, 1. liga nebo něco jiného. V této věkové skupině jedou všichni na stejné rovině. My máme s malými dětmi prakticky pořád dobré výsledky. Nechci říkat, že kam přijedeme, tak vyhráváme, ale vždycky jsme řazeni mezi kandidáty na ta nejlepší umístění,“ uzavírá povídání na adresu úspěšného opavského počínání ve Vyškově Jakub Jelen.

Sestava opavského týmu

Tomáš Maňásek, Max Vehovský, Michal Činčala, Petr Olšanský, Jakub Kalužík, Tadeáš Kalužík, Tomáš Vavrečka, Daniel Janeček, Martin Döhner, Luděk Kyjovský, Vojtěch Kavan, Václav Vojtovič, Štěpán Kršík.

HC Slezan Opava – HC Vlašim 14:0
Branky: Činčala 5, Vehovský 3, Kalužík T. 2, Olšanský, Kalužík J., Kavan, Kyjovský

Triumf Slezanu ve Frýdku-Místku

Další turnaj, a sice vítězný, odehrála Opava ve Frýdku-Místku. „Vlivem obrovské marodky jsme byli posíleni několika hráči z Poruby a jedním z Vítkovic. Není to tak, že bych chtěl odebírat kluky z jiných týmů, měli jsme opravdu v týmu velké zdravotní komplikace. Abychom se mohli turnaje zúčastnit, museli jsme si sehnat pár malých hokejistů na výpomoc,“ seznamuje se situací Jelen.

Tým „A“ soutěž vyhrál, tým „B“ pak skončil na krásném třetím místě, když měl stejně bodů jako druhý tým a prohrál jen o skóre. Tento úspěch vyzdvihuje také vůdce opavské střídačky: „Jednalo se o děti, které poprvé hrály turnaj, poprvé se zúčastnily velké akce, takže jsme spokojeni.“

Horní řada zleva: Radek Kavan (trenér), Petr Vehovský, Jakub Jelen (hlavní trenér), Štěpán Kršík st.
Prostřední řada zleva: Maxim Vehovský, Vojtěch Kavan, Václav Vojtovič, Eduard Vizauer, Matěj Žídek, Sebastian Glas, Tomáš Wendelin, David Schwan, Tomáš Döhner, Tobiáš Vehovský, Radek Vladař
Spodní řada zleva: Tobiáš Materna, Vítězslav Glos, Vojtěch Petržela, Vincent Glos, Mattei Danilo, Vít Dietrich, Matěj Hulek, Maxmilián Glos, Antonín Vizauer, Jakub Žídek, Štěpán Kršík ml., Matěj Vilášek, Ondřej Škrobánek

Výsledky

Skupina A

HC Frýdek-Místek – HC Slezan Opava 2:7
Branky: Vehovský Tobiáš, Kyjovský Luděk, Wendelin Tomáš, Glas Sebastian 2, Žídek Matěj2

TJ Slavoj Český Těšín – HC Slezan Opava 3:7
Branky: Hulek Matěj 2, Kršík Štěpán 2, ???.

HC Slezan Opava – HC Oceláři Třinec 11:3
Branky: Kršík Štěpán 11

Další program

V sobotu 30.3. jedou malí hráči Slezanu na další akci, tentokrát do Poruby, kde by měla Opava v rámci jednodenního turnaje odehrát celkem pětici střetnutí. „Bohatě to stačí, dvoudenní turnaje už jsou pro tyto věkové kategorie opravdu moc. Jedná se o kluky, kteří navštěvují 1. a 2. třídu, případně ještě školku a dva dny jsou až nad hlavu. Ten jeden den je takový ideál a je to hlavně o tom, aby malí hráči vybojovali medaile, měli ze hry radost a to se nám daří,“ uzavírá rozhovor Jakub Jelen, který nezapomíná ani na své kolegy, kteří se na úspěších rovněž podílejí.

Jsou jimi pánové Václav Elbl, Radek Kavan, Štěpán Kršík a Marek a David Kalužíkovi.