• pondělí 15. prosince 2003
  • Michal Berg

Ohlédnutí za základní částí

O p a v a - Šestadvacet kol první hokejové ligy je za námi. Vzhledem k systému, kterým se druhá nejvyšší hokejová soutěž ČR hraje se sice fakticky nejedná o žádný výrazný mezník, nicméně jde o dobrou příležitost se za první částí letošní sezóny ohlédnout, zejména z hlediska jednotlivých hráčů opavského Slezanu.

Celkem se v opavském dresu objevilo v sezóně devětadvacet hráčů do pole a tři brankáři. Podle výkonů bychom si je mohli rozdělit do několika skupin.

Jistota

Stabilně dobré výkony předváděl zejména základ první útočné řady. Dalibor Sochorek a Pavel Šebesta se drží na průměru bodu na zápas a oba jsou také s deseti brankami nejlepšími střelci Slezanu. V podstatě každý hokejista, který se vedle nich vystřídal na pravém křídle, se bodově prosadil, což svědčí o tom, že oba umí branky nejen dávat, ale také dobré příležitosti spoluhráčům připravovat. Vytknout by se jim daly zejména závěry některých utkání, kde jako nejzkušenější hráči dokázali inkasovat branky, které Slezan v konečném účtování stály body.

V obraně si svoje zejména v defenzivních úkolech odehráli Kamil Přibyla a Lubomír Vosátko. Oba však, podobně jako celá opavská obrana, zaostávali za podporou útoku, zejména Kamil Přibyla dokázal "zazdít" několik stoprocentních šancí. "Vosa" si v závěru základní části vychutnal své první dva extraligové zápasy za Zlín.

Pokud jej povinnosti v extraligových Vítkovicích do Opavy pustily, odehrál si své i další obránce Jan Dresler, který se vyvaroval obranných kiksů a v obraně působil vcelku jistě.

Téměř v každém zápase kdy nastoupil se podařilo bodovat Petru Rozumovi. Bohužel jej hned v prvním zápase sezóny vyřadilo na dlouhou dobu zranění a Rozum tak proseděl větší část základní části jen na tribuně. Po návratu však ukázal, jakou má chuť do hokeje a s jeho příchodem stoupl výkon třetí řady.

Překvapení

Zcela jisté místo v sestavě Slezanu si vydobyl mladý útočník Jiří Zdeněk, který vloni do sestavy jen nesměle nakukoval. Zejména jeho spolupráce s Michalem Kaňkou v závěru hostování třebíčského hráče v Opavě byla pro tým velkým přínosem. V obraně zase mohou být opavští fanoušci spokojeni se stabilními výkony Mojmíra Kramného, který dokáže využívat své fyzické parametry a nebojí se pracovat s pukem, navíc kromě 19 zápasů za áčko nastupuje také velmi pravidelně za juniorku.

Až do svého zranění hrál nad očekáváno dobře Kamil Suchánek - jeho spolupráce se Sochorkem a Šebestou mu vynesla dobrou formu a je jen škoda, že ho zranění kolene vyřadí nejspíš až do konce sezóny.

Nevyrovnané výkony

Zápas za extraligový Vsetín, ale také neproměňování jasných šancí, taková je zatím sezóna Davida Mikšana. Rychlé křídlo se už delší dobu trápí v koncovce, v někerých zápasech však střílel důležité branky. Chybí mu jeho tradiční centr Robert Najdek. Toho nahrazuje Marek Harazim, neúnavný bojovník, který se dokáže hodně vyhecovat a je potom pro soupeře velmi nepříjemný. Ne vždy má však svůj den.

Čtyři body v posledních dvou zápasech zaznamenal Tomáš Lhotský, což byla zároveň polovina jeho celkového bodového příspěvku. Jsou zápasy, kdy hýří aktivitou a je k neudržení, jsou ale také záopasy, kdy je na ledě neviditelný.

Podobný případ je i Karel Horný. Zkušený útočník se po slabém úvodu sezóny dokázal na hostování v Olomouci rozehrát ke kvalitním výkonům, někdy ale zapomíná na zadní vrátka a chybí v defenzívě.

Obránci Lukáš Vnenk a Luděk Ručka neodehráli všechna utkání, ale i v jejich výkonech by se dala najít pozitiva i negativa. Což však při jejich věku není nic neobvyklého.

Zklamání

Hodně nepovedená je zatím sezóna Lukáše Duby. Zkušený hráč nechytil jiskru ani na hostování v Třebíči a v posledním zápase s Kadaní byl jeho výkonem trenér Doboš tak zklamán, že jej v polovině utkání spolu s Horným posadil na střídačku. Dubovi je vytýkána nejen slabá produktivita, ale také nedůraz v osobních soubojích.

Příliš mnoho trestných minut kazí výkony mladého obránce Davida Mocka. Pokud by ubral na faulech a zjednodušil rozehrávku, určitě by svému týmu přidělával méně problémů.

Mnoho času na ledě nedostal útočník David Kříž, který se výrazněji prosadil pouze v zápase proti Třebíči. Počítalo se s tím, že Kříž bude stabilněji hrát druhou ligu za Uničov, ale velké marodka Slezanu jej často posadila na stídačku jako prvního náhradníka a odtamtud se góly dávají jen těžce.

Ostatní

Ostatní hráči sehráli jen málo zápasů, případně již za Opavu nehrají. Roberta Najdka trápilo rameno už od začátku sezóny a jeho problémy musela vyřešit až operace, David Komínek a Michal Kaňka se po měsíci v Opavě vrátili do svých mateřských klubů. O důrazného Kaňku mělo vedení Opavy eminentní zájem, ale dohoda s Třebíčí se nepovedla.

Havířov za Opavu vyměnil obránce Petr Prokop, který v Opavě hostoval z Vítkovic, opačným směrem putoval vysoký opavský odchovanec Zbyněk Tůma. Po devíti zápasech se klub rozloučil s Bohuslavem Ptáčkem, který po zanedbané letní přípravě doplatil na slabou kondici. Nijak výrazně na sebe svými výkony neupozornili ani extraligoví hráči na střídavý start Jiří Polanský, Tomáš Zbořil, Lukáš Krenželok a Patrik Stejskal; na 1.ligu neměl Slovák Vladimír Kraus. Naopak mladý Jakub Hulva ukazoval na ledě velký přehled.

Junioři Ondrůšek, Martiník, Měch a Krejčí na led naskočili jen na pár vteřin, Luděk Lhotský se dlouho zotavoval po zranění.

Brankáři

U brankářů byl dlouho jasnou jedničkou Roman Šlupina, s příchodem Roberta Hamrly na střídavý start ze Sarezy Ostrava se na tomto postu zvýšila konkurence a určitě to pomohlo oběma gólmanům.

Hráči v poli

Robert Hamrla (PRO)     5 3.27 91.9%
Roman Šlupina          23 3.09 90.3%
Zdeněk Krejčí           1 1.00 94.2%