• pátek 06. června 2008
  • Michal Berg

Opava nastoupí do rozšířené druhé ligy s Radkem Masným v brance!

Bezesporu největší posilou opavského týmu pro novou sezónu se stal brankář Radek Masný, který by se měl stát jedničkou mezi tyčemi. Devětadvacetiletý brankář se do Opavy vrací po třech letech, ve kterých chytal za Havířov, Sarezu a Liptovský Mikuláš. "Radek má zájem v Opavě chytat, je to zkušený gólman a měl by nám vyřešit situaci s brankáři, jelikož David Iláš se vrací do Sarezy," řekl trenér opavského týmu Karel Suchánek. A spolehlivou jedničku bude Slezan v nastávající sezóně určitě potřebovat - jen v základní části čeká na hráče v rozšířené východní skupině 2.ligy hned 46 zápasů!

Radek Masný v Opavě hokejově vyrostl, posléze působil také v Plzni, Havířově, Šumperku, Benátkách nad Jizerou a ostravské Sareze. Nejdéle, celé tři sezóny, pak strávil v extraligovém Vsetíně. Letos na jaře se nejprve rozhodl skončit s aktivní hokejovou kariérou, před novou sezónou se ale vrátil k tréninku a připravuje se s opavským mužstvem. "Určitě víme, že bude v Opavě pod tlakem, je to ale náš odchovanec a věřím, že bude naší oporou," řekl na jeho adresu trenér Suchánek. "Je na něm vidět, že se chce na sezónu pořádně připravit, trénuje stejně jako ostatní kluci a navíc se připravuje individuálně," dodal Karel Suchánek.

Opavský kouč také potvrdil, že jsou na dobré cestě jednání s dvěma obránci, kteří v Opavě nastupovali v loňské sezóně. Jak Jaromír Bednárek, tak Jozef Čavrk by měli v Opavě pokračovat. "Vypadá to, že se s oběma dohodneme," řekl Suchánek.

Přestože do prvního ostrého opavského zápasu chybí ještě tři měsíce, opavský kádr už velké změny nečekají. "Včetně hráčů, kteří přišli z juniorky, máme už dost hokejistů a kostra týmu je hotová. Navíc bychom rádi zapojili do hry juniory už od začátku sezóny," přibližil Karel Suchánek.

Širký kádr budou všechny druholigové týmy oprvdu potřebovat. Na čtvrtečním aktivu zástupců všech klubů přednesl místopředseda svazu Miloslav Šeba nový model, podle kterého by se měla druhá liga hrát. Ze tří skupin vzniknou pouze dvě - v západní české skupině bude hrát 20 týmů a ve východní pak 16. Moravské a slezské týmy se utkají nejprve každý s každým doma a venku, následovat bude část sudá/lichá, což dá doromady slušnou porci 46 zápasů základní části. "Vloni se hrálo pouze 34 zápasů a pro mladé hráče je lepší, pokud mají zápasy častěji," řekl na téma rozšíření programu Karel Suchánek. "Některým týmům to ale samozřejmě nemusí vyhovovat, například Nový Jičín se nechal slyšet, že středeční zápasy jim nevyhovují," dodal.

Opavu tak čekají v lize noví soupeři - kromě Vsetína, který licenci koupil od Blanska, a Břeclavi, která postoupila z krajského přeboru, jsou to také přeřazení Pelhřimov, Velké Meziříčí a další nováček Žďár nad Sázavou. Zejména pro hráče Pelhřimova budou cesty do moravskoslezského a zlínského kraje náročné, např. do Orlové to mají přes 300 kilometrů.

Po základní části bude následovat bude play-off, které bude rozděleno na předkolo, kterého se zúčastní týmy na 4. až 13. místě, a poté klasická část do které nastoupí vítězové sérií z předkola a tři nejlepší týmy základní části, které budou mít v předkole volno. Poslední tým tabulky po základní části sestupuje přímo do krajského přeboru, vítěz play-off by měl přímo postoupit do 1.ligy. "Musíme ale ještě čekat na kluby 1.ligy, které rozhodnou o modelu postupu a sestupu. Bohužel je dohoda taková, že z české skupiny budou postupovat dva týmy a z moravské jen jeden, přestože českých klubů je jen o 4 více," dodal opavský kouč. Nutno dodat, že z české skupiny také posední dva kluby sestoupí přímo do kraje.

Další novinkou je povinnost zařadit na soupisku každého zápasu nejméně pětici hráčů ročníku 1986 a mladších. "Pro nás to není problém, my máme v základní sestavě víc než deset mladších hráčů, ale pro některé kluby, které nemají mládež na tak vysoké úrovni, to bude jistě problém," poznamenal Karel Suchánek. "Určitě je to ale pro rozvoj mladých hokejistů velmi dobrý krok," dodal.

Dále byly dohodnuty ještě další drobné novinky. Stejně jako ve všech vyšších soutěžích se budou nerozhodná utkání prodlužovat a pokud nebude rozhodnuto v prodloužení, budou následovat samostatné nájezdy. Sjednotila se také barva helmy, od nové sezóny ji musí všichni hráči v týmu mít jednotnou.

Nový ročník, ve kterém se bude hrát téměř vždy pravidelně v rytmu středa - neděle by měl začít 13. září. "Termínová listina ale není ještě upřesněna, možná se začne už 10. září," řekl Karel Suchánek. Stejně tak vechny změny ještě musí schválit výkonný výbor ČSLH, nelze ale předpokládat, že by na dohodnutých změnách něco změnil.

Opava by měla díky losu začínat dvěma zápasy na domácím ledě. V prvním kole přivítá Pelhřimov a ve druhém v derby Nový Jičín. Nezajímavý není los prvního kola i pro Vsetín, který by na Lapači měl přivítat hokejisty Hodonína.