• pondělí 08. srpna 2005
  • Michal Berg

Opavští junioři se připravují na sezónu

O p a v a - Do přípravy na opavském ledě vstoupili v minulém týdnu hokejisté opavského extraligového juniorského týmu. Poté, co se v nadcházející sezóně nebude hrát v Opavě mužský hokej se stala právě juniorská extraliga nejvyšší hokejovou soutěží ve městě.

Pod vedením nové trenérské dvojice Karel Suchánek - Petr Beránek se začalo už v červenci připravovat v Kravařích na 35 hráčů, ze kterých poté trenéři vybírají kádr pro ligovou soutěž. „Bylo dobře, že jsme byli takto brzy na ledě. Bylo nutné hráče poznat, vybrat ty správné,“ pochvaloval si brzký začátek přípravy Karel Suchánek. „Sestava se postupně optimalizovala, teď ještě v zápasech zkoušíme další hráče, proto dostávají všichni stejný prostor, hrajeme na čtyři pětky. S některými jsme se už rozloučili a ještě někteří odejdou, tak abychom měli na ligu připravený kvalitní kádr,“ dodal.

Do juniorského týmu, který se v loňské sezóně zachraňoval v nejvyšší soutěži na poslední chvíli, přibyli nejen mladí hráči z dorostu, ale také některé další posily. „Z hostování v Sareze Ostrava se vrátil obránce Roman Konečný, slibně se jeví slovenský brankář Babkovič ze Slovanu Bratislava. Posilou bude i další slovenský obránce Kokavec,“ upřesňoval posily Suchánkův asistent Petr Beránek. „Naopak Slovák Kalečík se neprosadil a odjel domů,“ dodal.

V týmu, ve kterém mohou hrát kromě ročníků 1986 a 1987 i tři hráči narození v roce 1985, je i několik mladších hráčů. „Máme tam skupinu z dorostu, který je narozená v roce 1988 a jsou pro nás příslib do budoucna. Navíc je v týmu šestnáctiletý Bohumil Herman,“ upřesnil Beránek. „Letos chceme tým stabilizovat a věřím, že příští rok, kdy dorostou mistři republiky z devátých tříd z roku 2003, bude opravdu velmi silný,“ nastínil plány druhý z trenérů Suchánek. „Naopak od starších hráčů očekáváme, že budou tým stmelovat, že tu nebude žádné mazáctví a ž těm mladším v kritických chvílích pomůžou,“ dodal.

Po změnách ve vedení a organizaci opavského hokejového klubu se výrazně zlepšilo materiální zabezpečení nejen juniorského týmu, ale celé mládežnické základny. I s tímto se členové juniorského týmu začínají učit žít. „Jak sliboval pan Hadamczik na valné hromadě, materiální zabezpečení začíná být opravdu na vysoké úrovni. Hráči mají všichni stejnou výstroj, dostatek hokejek, takže se mohou soustředit jen na to, aby se zlepšovali. Zároveň to ale pro nás znamená, že je musíme vést k tomu, aby se chovali odpovědně a aby tam byla ta disciplína, na kterou možná dříve nebyli zvyklí,“ říká Karel Suchánek. „Je to pro ně něco nového. Když měli každý jinou výstroj nebo vlastní rukavice, tak si je nerůzněji upravovali nebo zkracovali hokejky. To teď neexistuje, každý se musí ke všemu chovat odpovědně. Zároveň ale musíme říct, že kromě nějakých běžných drobností je přístup všech, které tady máme, velmi dobrý. Přestože mají denně dvoufázový trénink a od začátku pobytu na ledě neměli volné odpoledne, tak je jejich tréninková morálka velmi dobrá. Potom je možné jim v případě některých požadavků, jako například účast v autoškole, vyjít vstříc,“ přibližuje atmosféru v týmu Karel Suchánek.

Zatímco v současné době je v juniorské kategorii stále z čeho vybírat, u těch nejmladších kolektivů je hlavním problémem nedostatek hráčů. „Je to nejen náš problém, málo hráčů mají i tradiční velké kluby jako Vítkovice, Třinec nebo Vsetín. Je to věc, na kterou se musíme zaměřit, nesmíme jen vzpomínat, jak jsme měli dřív na ledě v přípravce 150 dětí, ale snažit se k hokeji přitáhnout každého jednotlivce. Teď, když se materiální podmínky v klubu o tolik zlepšily, můžeme malé kluby k hokeji přitáhnout třeba tím, že rodiče uvidí, že je tady o ně dobře postaráno,“ říká Karel Suchánek. A dodává, že v tomto nám mohou být příkladem například Slovinci. „Je to malá země, je jich několik milionů, ale dokážou vyhledávat talenty ve všech sportech. Mají na vysoké úrovni fotbal, hokej, házenou nebo lyžování, přitom určitě nemají tolik talentů. Zřejmě je to v v trenérech a lidech, kteří ten sport dělají, že mají takové úspěchy,“ pochválil své slovinské kolegy Suchánek.

Jedním z taháků, proč dát své dítě na hokej, by mohla být jeho profesionální budoucnost. V Opavě v nejbližší době mužský tým působit nebude, podle Suchánka to ale není překážka toho, aby se mohli nadaní hokejisté prosadit v mužském hokeji. „Všechny kluby mají svoje skauty a mají přehled o talentech. Nejvíc to ale záleží na samotných hokejistech, zda na sebe upozorní a zda si o tu šanci řeknou. Potom se to dá řešit nějakou formou hostování, ale to je zatím budoucnost,“ dodal.

V minulém týnu sehráli na domácím ledě opavští junioři dvě přítelské zápasy. Jak proti Sareze, tak proti Přerovu se dokázali prosadit a zvítězili 4:2, resp. 5:1. Přítomní diváci si mohli spolu s hráči a rozhodčími zvykat na nové úpravy pravidel, které se vrátily k ofsajdu na červené čáře a jinému pískání zakázanému uvolnění. „Pro ty hráče je to nové, nikdy takto nehráli, takže si na to musí zvyknout. Mě ty změny nepřísluší hodnotit, rozhodlo to vedení svazu a my se musíme přizpůsobit. A je dost možné, že se to zase časem změní zpátky. Nejhorší to mají zatím rozhodčí, kteří v tom ještě dost plavou, ale snad se to do začátku sezóny zlepší,“ zakončil Karel Suchánek.