• sobota 20. března 2004
  • Tomáš Kubánek

Posezonní hodnocení z úst trenéra Doboše

O p a v a - Stejně jako loni zakončoval Josef Doboš sezonu i letos ve funkci hlavního trenéra. Na jejím začátku však na lavici stál pouze jako asistent kouče. Do role šéfa střídačky se dostal až na přelomu října a listopadu, kdy byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům lodivod Milan Chalupa. Přestože pádu do nejnižších pater tabulky nezabránil, udržel svou pozici až do konce ligy, kde nakonec čekala šťastná záchrana.

Jak jste celkově viděl a zhodnotil letošní ročník 1. ligy? Byla to šťastná nebo nepovedená sezona?
Z mého pohledu to byla nepovedená sezona, protože jsem věřil, že postoupíme do play-off. Je škoda, že jsme toho nedosáhli. Je sice pravda, že v obraně máme mladé kluky, ale na druhou stranu zase máme silný útok. Měli jsme více rozhodovat utkání, zbytečně jsme některá remizovali, ne-li prohráli. Měli bychom si každý sáhnout do svého svědomí, jestli jsme pro to udělali maximum; tím nemyslím jen hráče, ale i vedení a celý realizační tým. Je škoda, že jsme se zachraňovali až v posledních zápasech. Kdo je navštívil, tak viděl, že mančaft je silný a dokáže zahrát dobrý hokej.

V průběhu sezony jste vystřídal v roli hlavního trenéra odvolaného Milana Chalupu. S jakými změnami jste přišel?
Museli jsme opět začít hrát ze zabezpečené obrany. Hráči si mysleli, že když se bude útočit, tak dáme plno gólů, ale zapomínali na zadní vrátka. Bylo to vidět v utkáních, kde jsme vedli 3:1, 4:1, a nakonec jsme jen remizovali. Důležité je začínat především ze zajištěné obrany.

Proti silnějším mužstvům jste předváděli hodně kombinační hokej, na pohled pěkný, ale se slabšími celky více spoléhali na brejky. Jaká hra letos Slezanu vyhovovala?
Je pravda, že v zápasech s Berounem nebo Chomutovu se nám hrálo dobře, protože tyto týmy hokej hrát chtěli. Pro nás bylo prvořadým úkolem zajistit obranu - neříkám, že úplně zabetonovat - a chytat je ve středním pásmu a přecházet do rychlých protiútoků.

Před sezonou i během ní se v Opavě vystřídalo hodně hráčů, ale téměř žádný z nich zde nezůstal natrvalo. Proč se tito hráči příliš neprosadili?
Měli jsme hodně marodů a potřebovali jsme nějaké hráče zabudovat z extraligy i první a druhé ligy. Myslím si, že odvedli dobrou práci, ať to byl Hamrla, Duba, Hruška nebo Hulva. Udělali pro to maximum. To, že neodehráli konec soutěže, už spíše záleželo na domluvě manažera s jejich kluby.

Kdo Vás v letošním ročníku překvapil, čí výkony byste vyzdvihl, kdo naopak zklamal?
Je pravda, že jsme měli hodně zraněných hráčů. Jednu dobu výborně chytal Šlupina, potom se mu přestalo trošku dařit, ale závěr měl opět vynikající. Mile mě překvapil Karel Ševčík, Robert Najdek se po zranění skvěle vrátil. Myslím si, že těch hráčů bylo dost. Určitě se by se nenašel nikdo, kdo nechtěl hrát, každý pro to udělal maximum a každý měl na záchraně svůj podíl.

Zůstanenete v klubu i příští sezonu?
Nevím. Musíme si nejprve v klidu sednout a zanalizovat letošní ročník, najít klady, chyby a poučit se z nich, aby příští rok začal lépe.

Na čem konkrétně by měl Slezan zapracovat?
Především by měli přijít dva zkušení beci a mělo by se začít úplně znovu. Kolektiv by se měl budovat už v letní přípravě.

Co vzkážete opavskému divákovi pro příští sezonu?
Hlavně ať chodí v trochu hojnějším počtu. Myslím si, že jestli Opava bude hrát trochu nahoře, tak fanoušci chodit začnou. Diváky si však nalákat musejí především sami hráči svými výkony.