• pondělí 09. března 2015
  • Michal Berg

Postup do semifinále: úspěch po 19 letech

Je to už 19 let, kdy se mohli opavští fanoušci radovat z postupu svého týmu do semifinále. V sezoně 1995-96, ve které Opava následně postoupila do extraligy, to bylo naposledy, kdy Slezan přešel do této fáze play-off. A v současném kádru Slezanu stále máme dva pamětníky: Davida Galvase a Zdeňka Pavelka.

Základní část sezony 95-96 vyhrál Slezan s náskokem dvou bodů nad našim letošním soupeřem Přerovem. Ve čtvrtfinále play-off, které se hrálo na dva vítězné zápasy, vyřadila Opava Prostějov po výsledcích 3:0 a 2:0.

Rostislav Haas v brance byl oporou i v semifinále, kde jsme přehráli Písek 4:3 a 4:1 a postoupili do baráže, kde nás kromě Přerova čekala Kometa Brno a Pardubice.

Baráž skončila největším úpěchem novodobé historie opavského hokeje, kdy jsme dokázali vyhrát osm zápasů v řadě a zajistili si postup do extraligy. Sezonu vyšperkoval Rostislav Haas oceněním pro nejlepšího hráče 1.ligy a Dalibor Římský místem v play-off.

David Galvas odehrál v postupové sezoně 42 zápasů s bilancí 4+7, dalších 9 zápasů, 4 góly a 2 asistence přidal v baráži. Dvě extraligové sezony oblékal dres Opavy, poté vystřídal další desítku týmů v Polsku, Slovensku i v Česku, aby se v létě 2012 objevil opět "doma". Zda jej do semifinále proti Přerovu pustí zranění je ale stále nejasné.

Druhým pamětníkem v dresu Opavy je Zdeněk Pavelek. Ten odehrál jako jeden z mála všech 12 zápasů v baráži a byl členem základního kádru při postupové sezoně.

Před pěti lety se Zdeněk také vrátil domů, přesunul se do obrany a postupně předává svoje nepřeberné zkušenosti. Vždyť mezi jeho začátek a závěr kariéry v Opavě se vměstnalo 533 extraligových a 4 reprezentační starty.

Z hráčů, kteří pamatují sezony 95-96 ať už v dresu Opavy, nebo jejích barážových soupeřů, je nejzajímavější jméno Martin Vojtek. Tento populární brankář tehdy chytal za Přerov a přestože v sezoně dělal spíše dvojku Hrazdírovi, v play-off a v baráži už odchytal více zápasů.

Z opavského týmu jsou mezi aktivními hokejisty stále nestárnoucí Martin Filip (ve Vrchlabí), Jan Žurek (německý EHC Erfurt) a Tomáš Lhotský (Horní Benešov). Aktivně hraje ještě i Michal Černý - ten v sezoně 95-96 nastoupil za Slezan jen na začátku sezony, poté přešel do Prostějova, za který hrál i v letošní sezoně.

Z týmů soupeřů mimo Vojtka letos brázdil prvoligové stadiony Karel Plášek (Šumperk, v roce 1996 hráč Přerova), a stále mezi extraligovými mantinely je možné vidět Jaroslava Kudrnu (HK Mountfield), který tehdy patřil k nadějím Pardubic, které v baráži svou účast v extralize uhájily.

Kdo bude hrát ze současného kádru Slezanu ještě za 19 sezon? A dočká se Opava letos také úspěšného semifinále? Série startuje ve středu v Přerově, doma na Slezan přijďte v pátek. Fotogalerie ze sezony 1995-96 na Facebooku