• úterý 19. května 2020
  • Tomáš Chalupa

Příprava Slezanu začala s posilami, ovšem bez Černého

Hokejová sezóna 2019/20 sice skončila relativně nedávno, hokejisté Slezanu už se ale nějakou dobu chystají na tu nadcházející. Suchou přípravu vede Aleš Tomášek, který má momentálně k dispozici především mladíky. Obejít se musí bez Lukáše Černého, který se v pětatřiceti letech rozhodl pověsit brusle na hřebík a na pozici klubového kustoda vystřídá Lubomíra Haase.

Poprvé bylo na zimáku rušno už 5. května, kdy proběhla schůzka mezi trenérem Tomáškem a klubovým vedením. „Představili jsme si nového jednatele, pana Bártu. Řekli jsme si také ještě něco k minulé sezoně. Diskutovali jsme samozřejmě i o té příští, moc dobře víme, že loňský úspěch nebude jednoduché zopakovat. Asi žádný klub totiž neví, jak to bude s financemi a co se vlastně bude dít,“ přibližuje program úvodního setkání Aleš Tomášek, který suchou přípravu Opavy vede.

Samotné tréninky hráčů pak vypukly 11. května. Hlásí se na nich většinou okolo dvanácti hokejistů, především mladšího věku. Zkušenější borci se vzhledem ke svému pracovnímu vytížení již tradičně připravují sami.

„Je to těžké. Tím, že nejsme profesionálové, tak někteří kluci přes léto více pracují, aby zase v zimě mohli jezdit na zápasy, navíc celou situaci komplikuje pandemie,“ povzdechne si Tomášek. „Máme tady tak především juniory a kluky, které zkoušíme. Brankáři navíc ještě v úterky a čtvrtky mají vlastní tréninky s trenérem brankářů Kryštofem Mrázkem.“

Mezi testovanými hráči je dvojice hokejistů, kteří jsou produkty vítkovické mládeže. Jedná se o zadáka Šimona Bílého a brankáře Dominika Pitáka, který v loňské sezóně odchytal 21 zápasů juniorské nejvyšší soutěže. O místo v opavském brankovišti zabojuje také Jan Baldík, který byl v posledním roce jedničkou Studénky, se kterou jednoznačně opanoval krajskou ligu. Dalším hráčem na zkoušku je jmenovec kapitána Slezského FC - útočník Jan Žídek. Ten naposledy oblékal dres juniorky Poruby. O místo se popere i jednadvacetiletý forvard Martin Urban, který v posledních dvou letech oblékal dres šumperských Draků. Do přípravy se zapojil také kmenový obránce Slezanu Daniel Slavík, který většinu uplynulé sezony strávil v Krnově.

Na seznamu odchodů jsou naopak Jakub Peslar, který se v Havířově bude věnovat mládeži, a také brankář Matyáš Daňa, ten taktéž míří do AZetu, odkud ale do Opavy bude mít vyřízeny střídavé starty. O Chance ligu v Kolíně zabojuje i David Zdeněk. Další citelnou ztrátou je pak konec kariéry pětatřicetiletého matadora Lukáše Černého. Ten by měl vystřídat ve funkci dlouholetého kustoda Lubomíra Haase.

„Bubák se po dohodě s rodinou rozhodl skončit a přechází na funkci pana Haase. Zkoušeli jsme jej ještě přemluvit, ale je rozhodnutý,“ pokrčí Aleš Tomášek rameny. „Samozřejmě jsou tyhle odchody pro nás ztrátami, takže se poohlížíme i po zkušenějších hokejistech, nějaká jednání probíhají,“ prozrazuje dále bývalý skvělý obránce.

Ten je momentálně po odchodu Pavla Zdráhala do Havířova jediným trenérem Opavy. Vrátí se do role asistenta, nebo mu přibude rovnocenný parťák? „Jsem omezen časově, loni byly tréninky i dopoledne, ty z pracovních důvodů nestíhám. Potřebuji k sobě šikovného kluka, který by tohle zastával za mě. Nelpím na tom, jestli budu jednička, nebo dvojka,“ hlásí Tomášek. „Zatím jsme se na žádném jméně neshodli, navíc v současné situaci je zbytečné, abychom přípravu dělali dva.“

Potvrzené změny v kádru:

Odchody: Jakub Peslar, Lukáš Černý (konec kariéry), Matyáš Daňa (Havířov), David Zdeněk (Kolín).

Příchody: Jan Žídek (Ú, Poruba), Jan Baldík (B, Studénka), Martin Urban (Ú, Šumperk), Dominik Piták (B, Vítkovice) a Šimon Bílý (O, Vítkovice).