• středa 04. července 2012
  • Filip Lefenda

Radek Faksa nejúspěšnějším Čechem letošního draftu NHL

Opavský odchovanec Radek Faksa dosáhl skvělého úspěchu. V rámci nedávného draftu NHL si jej hned v prvním kole vybral jako třináctého v pořadí tým Dallas Stars. Naposledy byl v prvním kole draftován z řad českých hráčů v roce 2007 Jakub Voráček, kterého si vybral Columbus a který nyní obléká dres Philadelphie. V celku Letců naopak po ročním angažmá končí Jaromír Jágr, kterého z velkého množství nabídek zlákala shodou náhod ta z Dallasu. Není tak vyloučeno, že si Faksa zahraje v jednom týmu s českou hokejovou legendou, kterou Jágr bezesporu je! Možnost bude mít pravděpodobně už v přípravě.

Zpět k Faksovi. Draft je prvním dílčím úspěchem, nyní je na Radkovi, aby se prosadil a ukázal světu, že dokáže hrát hokej na nejvyšší možné úrovni. „Samotné první kolo draftu je hezké, ale v podstatě ještě nic neznamená. Byl to jen první krok, který mi může pomoci. To ostatní mám teprve před sebou. Dallas buduje nový tým, šanci by mohli dostat někteří mladí hráči. Uvidíme, jak to všechno dopadne,“ hodnotí na úvod Faksa. Pokud zvolíme opět paralelu s Voráčkem, jeho umění mohou čeští hokejoví fanoušci obdivovat už i v rámci národního týmu. „Voras“, jak mu spoluhráči přezdívají, je držitelem zlaté a bronzové medaile z let 2010 a 2011. Dočkáme se v budoucnu reprezentačního útočníka s opavskými kořeny? Pravděpodobnost je veliká. Nutno však podotknout, že Faksovi k jeho hokejovému vzestupu hodně pomohl také Třinec, kam přestoupil právě z Opavy. „Na Opavu i Třinec rád vzpomínám. Hodně mi pomohli také trenéři, kteří mě nechávali hrát v týmu se staršíma klukama. Začal jsem hrát pravidelně dorosteneckou extraligu a následovala pozvánka do reprezentace. Zde si mě všimli agenti, kteří mi zprostředkovali angažmá v Kanadě,“ vzpomíná Radek Faksa, který v uplynulé sezóně hájil barvy celku Kitchener Rangers v juniorské soutěži OHL.

Útočník, který začínal s hokejem v Opavě ve svých třech letech, byl po dvoudenní akci v Pittsburghu logicky nadšený. „Kdyby mi loni někdo předpověděl první kolo, měl bych ho za blázna,“ směje se Faksa a dodáva: „Je to neskutečné, vůbec jsem něco takového nečekal.“ Nová akvizice Dallasu ví, že prosadit se ihned ze startu bude těžké. „Draft je důležitý k tomu, abych mohl hrát ligu. Byl bych šťastný, kdyby to klaplo třeba už na podzim. Je to obrovská příležitost a záleží jen a jen na mně,“ je si vědom okolností hráč, mezi jehož oblíbence patří třeba Martin Havlát či Pavel Dacjuk.

Na samotný večer asi nikdy nezapomene. „Nevěděl jsem, co přesně očekávat. Musím přiznat, že jsem byl docela nervózní. V první desítce šlo osm obránců a jen dva útočníci. Když jsem viděl, že tam chybí třeba Forsberg nebo Grigorenko, byl jsem napnutý,“ popisuje své pocity před velkým okamžikem Radek Faksa, bratr současného opavského zadáka Martina Faksy. Poté následovalo samotné vyhlášení. Radek se za potlesku vyprodané haly Consol Energy Center dělil o svou bezprostřední radost s maminkou, sestrou, bratrem a svými agenty. „Kdo je vybrán, má před sebou poměrně mnoho povinností. Přišel jsem na pódium, předali mi dres a kšiltofku Dallasu. Dostal jsem rovněž první gratulace a udělaly se fotky. Poté jsem se přesunul ke stolu Stars, kde jsem si podal ruku se všemi přítomnými zaměstnanci klubu. Následně přišly rozhovory pro nejrůznější média,“ sděluje Faksa průběh večera a pokračuje: „Celé to natáčeli pro klubovou televizi, pak jsem dělal fotografie pro NHL. Probíhala tam také podpisovka pro potřeby ligy a podobně. Když to všechno skončilo, vrátil jsem se za rodinou. Odpovídal jsem také na dotazy fanoušků,“ líčí Faksa.

A jaký je následující program tohoto hráče? 4. července letí Radek Faksa do Dallasu na kemp nováčků. Poté by měl v Montrealu trénovat s dalšími hráči, které má pod palcem jeho agent Allan Walsh. Počátkem srpna jej pak čekají reprezentační povinnosti v týmu do dvaceti let a samozřejmě také příprava na novou sezónu v zámoří.