Sezona je tady, opavský tým se představuje

A team HC Slezan11.9.2019 | Michal Berg
Do třinácté druholigové sezony vstupuje dnes opavský hokejový tým. Cílem Slezanu pod novým koučem Pavlem Zdráhalem je opět posunout kvalitu opavského hokeje dopředu a přilákat na zimní stadion nové fanoušky. Podívejte se na podrobné představení týmu, včetně toho, jak se jednotlivým hráčů, dařilo v přípravě.

Brankáři

Opavské brankoviště sice opustil Michal Wanecki, kterého si trenér Janeček přetáhl do Šumperka, ale náhrada v podobě Reného Svobody z Orlové je adekvátní. V přípravě se všichni tři opavští gólmani pravidelně střídali, takže je pravděpodobné, že Daňa i Lamla, který vloni chytal hlavně krajský přebor za Horní Benešov, se dostanou do hry i v lize.

Obránci

Obrana bude zřejmě hlavním problémem Slezanů. Přišli o nadstandardní beky Krejčího a Chujace, kteří budou nastupovat o soutěž výše za Prostějov, navíc útočník přeučený na obránce Chalupa dlouhodobě marodí s kolenem. Obrovská porce minut a také příspěvek do ofenzivy se očekává od největší letní posily, obránce Jakuba Peslara, který přišel ze Žďáru nad Sázavou. Svou důležitost potvrdil v přípravných zápasech s bilancí 9 bodů (4+5) v deseti zápasech. Solidní práci dopředu i dozadu si odehraje i zkušený bek Jiří Šindelář, spíše defenzivní Daniel Slavík přidá v Opavě svou šestou druholigovou sezonu.

Zbytek obrany je ale pro Opavu otazníkem. Trvalým hostem z Havířova by měl být dvacetiletý Dominik Ficek, Slezan doufá také v dosažitelnost dalšího kvalitního beka z havířovského kádru Davida Zdeňka a mladíka Ševěčeka. Právě to, do kolika zápasů budou moc nastoupit hosté z Havířova, bude pro opavskou obranu klíčové. Univerzál Jan Štindl se v létě ucházel o pozici jednatele klubu, uvidíme ho i na ledě. Zbytek obrany je ale složen z mladíků - Vilinskij, Zouhar, Fědor a Kocián jsou ještě v juniorském věku nebo těsně po něm.

Útočníci

Útok Opavy ztratil dva nadstandardní hráče, Spratek a Jaroš šli také za koučem Janečkem do Šumperka. Oba dva vloni uhráli bod na zápas, citelná bude zejména ztráta 35 bodů Daniela Spratka. V týmu nepokračují ani Filip Jánošík a Ondřej Hartmann, naopak místo v kádru si vybojovali Šmíd a Kovařík, vloni hráči Orlové. Urostlý Šmíd dodá hře Slezanu na důrazu, Kovařík se v přípravě objevil i v obraně.

Opavský útok bude opět stát na matadorech Černém a Wolfovi. Kapitán Lukáš Černý sehraje na začátku sezony pětistý zápas za Opavu, rychlík Wolf nastřílel za posledních šest sezon přes sto branek. Solidní porci bodů i černé práce dozadu odehraje další opavský "inventář" Bohumil Herman, který podobně jako Černý a Wolf načne v týmu třináctou sezonu!

Do role lídra týmu by mohl dorůst ve své třetí sezoně mezi muži Vlastimil Malina, který už vloni atakoval třicetibodovou hranici. V přípravě se sedmi góly v osmi zápasech střelecky ukázal jedenadvacetiletý Tomáš Rousek - talent, jehož potenciál se doposud bodově plně nerozvinul, přestože za áčko Slezanu nastupuje už pátým rokem. Překoná své loňské maximum devíti branek a bude tím střelcem, kterého Slezan dlouhodobě hledá?

Místo v kádru prvoligového Přerova si nevybojoval Lukáš Peterka, a tak bude opět hostovat v Opavě a Slezané věří, že svých loňských 11 bodů letos rozmnoží. Větší bodový příděl než loňských 15 bodů se očekává také od ruského šutéra Gleba Zelenkova. Pravidelně bodovat má v popisu práce také Jakub Hendrych, který se skvělým finišem loňské sezony dostal na 30 bodů. V přípravě se mu tolik nevedlo, rozjede se v sezoně?

Zbytek útoku Opavy tvoří mladíci, od kterých se zatím podstatnější bodový příděl očekávat nedá. Kadula, Pělucha a Bjurkland nakoukli už v předchozích sezonách, nově se s dospělým hokejem seznamují Horný a Římský. Pokud vám jsou tato jména povědomá, nemýlíte se. Stejnojmenná dvojice motala prvoligovým obráncům hlavy v první polovině devadesátých let, a nyní přichází čas generace jejich synů. Do stejné věkové kategorie patří i dvojice hostů Ernest Bochnak a Lukáš Juhász, které na střídavý start uvolnil prvoligový Havířov. Kdo z mladých si vybojuje pevné místo v základní sestavě Slezanu se uvidí, bodově to v přípravě velká sláva nebyla. Spíše se dá očekávat, že kouč Zdráhal je bude rotovat podle toho, jak se jim bude momentálně dařit a jak na tom bude zbytek kádru.

Osobnost týmu: Lukáš Černý

Třiatřicetiletý útočník s přezdívkou Bubák je v týmu služebně nejdéle a na začátku sezony překoná metu 500 zápasů za Slezan. Původně křídelník nastupuje v posledních sezonách jako první centr a stále mladšímu kádru Opavy dodává potřebné zkušenosti. Nikdy nebyl nejrychlejší bruslař, ale dobře ví, kam se má před soupeřovou brankou postavit.

Nejlepší příchod: Jakub Peslar

Obránce původem z Ostravy si našel v regionu práci a při hledání možností jak pokračovat s hokejem byla Opava první volba. Bude atakovat vysoký icetime a očekává se od něj nadstandardní bodový příděl.

Citelný odchod: Daniel Spratek

Spratek vloni vyhrál klubové kanadské bodování a tak není divu, že si jek kouč Janeček, což bude pro Opavu další velká ztráta, vytáhl do Šumperka. Ve dvaadvaceti letech je v něm velký potenciál.

Koho sledovat: Vlastimil Malina

Vloni získal nenápadný centr 29 bodů a i letos by ve středu druhého útoku měl pravidelně skórovat. Jak moc mu bude chybět parťák Spratek a nahradí jej v roli zakončovatele třeba Tomáš Rousek?

Mohl by zazářit: Tomáš Rousek

Pokud naváže na skvělé výkony z přípravy, měl by konečně začít pravidelně střílet branky i v soutěžním ročníku. Juniorský reprezentant v kanoistice se před časem pokoušel získat místo v kádru Frýdku Místku, nicméně na to, aby mohl pomýšlet na vyšší soutěž musí nejprve přesvědčit v Opavě.

Talent: Jan Fědor

V prosinci oslaví teprve sedmnáctiny, už vloni ale naskočil do 15 zápasů a letos v přípravě odehrál všechny zápasy. Pokud se bude mít na ledě od koho pravidelně učit, což by mohli zvládnout Peslar nebo Šindelář, určitě hokejově poroste.

Trenéři: Pavel Zdráhal a Aleš Tomášek

První jmenovaný se k hokeji vrátil po několika letech, a přivzal si k sobě zkušeného Aleše Tomáška, který se věnuje zejména obráncům. Zajímavostí je, že spolu se šéftrenérem klubu Jiřím Žůrkem si všichni tři před dvaceti lety spolu zahráli za Opavu v extralize.

Kanadské bodování přípravy
Daňa		4 zápasy
Lamla		3
Svoboda		3

        Z    G+A B
Peslar     10   4+5 9
Šindelář    5    0+3 3
Slavík     9    1+1 2
Zdeněk     5    0+1 1
Vilinskij    5    0+1 1
Štindl     8    0+1 1
Fědor      9    0+0 0
Ficek      7    0+0 0
Kocián     3    0+0 0
Ševěček     1    0+0 0
Vícha      1    0+0 0
Zouhar     1    0+0 0

Rousek     8    7+4 11
Malina     9    2+6 8
Herman	    9    2+3 5
Černý      7    2+2 4
Zelenkov    9    2+1 3
Hendrych	10   1+2 3
Kadula     8    2+0 2
Bochnak     3    1+0 1
Juhász     3    1+0 1
Šmíd      10   1+0 1
Kovařík     10   1+0 1
Bitomský    1    0+0 0
Bjurkland    2    0+0 0
Kysučan     3    0+0 0
Peterka     3    0+0 0
Pělucha     6    0+0 0
Horný      7    0+0 0
Římský     7   0+0  0


Aktuálně na webu