• úterý 07. srpna 2012
  • Jan Šimek

Slezan odstartoval přípravu na ledě

Hokejisté opavského Slezanu včera poprvé obuli zaprášené brusle a vydali se k prvnímu tréninku na ledové ploše. Pod vedením trenéra Karla Suchánka a jeho novopečeného asistenta Marka Harazima se na ledě prohánělo pětadvacet hokejistů v čele s Davidem Galvasem a veteránem Karlem Horným. Své spoluhráče sledoval také Tomáš Grofek, který míří do Francie.

Příchod prvního jmenovaného však ještě není dotažen do úplného konce. Jednání mezi opavským a karvinským klubem totiž pokračují. „Stále se jedná. Pro mě je ale nejdůležitější, že David má zájem hrát za Opavu,“ uvádí stručně staronový kouč Karel Suchánek, který měl v pondělí k dispozici takřka kompletní tým. Chyběli pouze obránci Martin Faksa a Aleš Jurčík, který se po konci hostování vrátil do Havířova.

Premiéře opavských hokejistů na ledě neunikl ani loňský nejlepší střelec týmu Tomáš Grofek. Na kluzišti byste jej ale hledali marně, trénink totiž sledoval pouze v civilu opřený o zábradlí. Opavská ofenzivní star totiž míří na roční angažmá do třetí nejvyšší francouzské soutěže, kde bude oblékat dres klubu Choletu. „Co nevidět odlétám. Jsem na Francii zvědavý, snad to tam bude dobré. Rád bych tam zůstal déle než ten jeden rok, na kterém jsme se zatím domluvili,“ říká dnes už bývalé pravé křídlo Slezanu Tomáš Grofek.

V pondělním tréninku byla k vidění silová cvičení, ale i trénink s pukem. „Při prvním seznámení s ledem jsem vždycky začínal také s pukem. Už teď ale vidím, že budeme muset makat hlavně po fyzické stránce. Když se podívám třeba na Pepu Tichého, tak je jasné, že někteří kluci budou muset hodně přidat,“ usmívá se dobře naladěný Suchánek, který hodlá dát v novém ročníku více příležitost mladíkům, kteří loni přešli z juniorky do áčka.

„Džemla, Vítek a Koschatzký by už v letošní sezoně měli být platnými hráči a dostat novou roli v týmu. Hrají vedle sebe snad deset let. Co jsem byl v Opavě, tak ať už v dorostu nebo juniorce hráli tito tři pořád spolu. Nevidím tak důvod, proč by měli dále nastupovat vedle Zdeňka Pavelka jako loni. Klidně mohou mít vlastní formaci,“ odkrývá své karty sedmapadesátiletý kouč.

Své si na tréninku odvedl také jedenačtyřicetiletý obránce s tvrdou střelou Karel Horný, který se vrací do Slezanu po sedmi letech působení v polských klubech. V souvislosti s ním se mluví především jako trenérem opavské mládeže. Hokejový bojovník to ale zkusí i na ledě. „Už jsem starší a nemám co natrénovat. Jedině si můžu udržovat svou kondičku. Buď mužstvu pomůžu a když ne, tak se na to vykašlu a zůstanu jen u mládeže,“ zní z úst veterána Horného.

Soupiska opavských hokejistů při zahájení přípravy na ledě:

Brankáři: Dušan Šafránek, Jiří Novák

Obránci: Josef Tichý, David Galvas, Radek Tůma, Michal Kukol, Daniel Kysela, Jaromír Bednárek, Karel Horný, Lukáš Vrábel, Patrik Mosler

Útočníci: Tomáš Měch, Zdeněk Pavelek, Radek Vlašánek, Tomáš Polok, Jakub Vítek, Petr Chalupa, Adam Koschatzký, Petr Wolf, Michal Mlýnek, Lukáš Černý, Bohumil Herman, Pavel Baďura, Patrik Džemla, Jakub Jelen

Za osm dní už čeká na hokejisty Slezanu první přípravné utkání, které Opavští sehrají na turnaji v Porubě proti svému havířovskému rivalovi. Mistrovská utkání jsou na programu v září. Je ovšem možné, že nový systém, který měl za úkol východní skupiny zatraktivnit, se ještě z části změní. Finanční problémy totiž panují v Karviné a aktuálně není jasné, zda bude tento klub, kterému šéfuje opavský odchovanec David Moravec, v druhé lize působit i nadcházející rok. Rozhodnout by se mělo v nejbližších dnech.

Seznam přípravných utkání Slezanu:

15. srpna: AZ Havířov – HC Slezan Opava (turnaj Poruba)

16. srpna: HC Vítkovice Steel – HC Slezan Opava (turnaj Poruba)

18. srpna: Zápas o umístění (turnaj Poruba)

23. srpna: HC Slezan Opava – HC Nový Jičín

28. srpna: HC Slezan Opava – HC Frýdek-Místek