Starší dorost bude hrát pouze ligu dorostu, prodej extraligy pomohl klubu k ekonomické stabilitě

Juniorský hokej18.6.2009 | Mich, Opavský a Hlučínský Deník
V nové sezóně bude dorostenecká kategorie rozdělená na starší a mladší dorost. Pro opavský klub to znamenalo značné komplikace, které se vedení klubu rozhodlo vyřešit výměnou extraligové soutěže staršího dorostu za dorosteneckou ligu s HC Ústí nad Labem. "Došlo k výměně soutěží, Ústí nám doplatilo příslušnou částku, kterou použijeme na financování hokeje v Opavě na další sezónu. Důvody byly jednoznačně ekonomické," uvedl předseda představenstva HC Slezan Opava Alois Hadamczik. "V této věkové kategorii nemáme dostatek vlastních hráčů na příslušné úrovni a nejsem příznivcem toho, abychom si už takto mladé kluky museli půjčovat z jiných klubů," dodal.

Situace se vyvinula nepříznivě po rozdělení soutěže na mladší a starší dorost. "V loňském týmu dorostu bylo pět hráčů původem z Brna. Zbylo nám tedy jen cca deset vlastních hráčů, které bychom museli doplnit hráči odjinud, za které bychom samozřejmě jednak museli platit jejich klubů, jednak bychom jim museli zajistit ubytování a další věci. Jsem přesvědčen, že je lepší, když namísto toho budou v této kategorii hrát naši domácí hráči, kteří by se jinak v extralize do týmu nedostali," popsal situaci Alois Hadamczik. V opavském starším dorostu by tak mohli nastupovat hráči, kteří vloni pouze hostovali v lize dorostu v týmu Krnova - ten se v návaznosti na krok Opavy právě ligy juniorů vzdal ve prospěch Prostějova a bude hrát pouze krajský přebor.

Pro klub to znamená výraznou finanční úsporu také z hlediska cestování. "V extralize bylo velmi drahé dojždění do Čech, jen cestování za celou sezónu stálo přes 600 tisíc. Nyní budeme hrát pouze moravskou skupinu," dodal Alois Hadamczik.

Extraliga mladšího dorostu bude v nadcházející sezóně navíc opět procházet zeštihlovacím procesem, po sezóně z ní ubydou dva týmy. A nikde není psáno, že by opavský klub soutěž udržel - za rok by se tak objevil o ligu níže, ovšem bez finančního benefitu, plynoucího z prodeje soutěže.

Přesto ale Alois Hadamczik nevylučuje, že by se v kategorii staršího dorostu mohla nejvyšší soutěž opět v budoucnu hrát. "Pokud hráči letos nebo třeba příští rok soutěž vybojují, tak ji budeme hrát. Nyní by to ale ohrožovalo financování celého klubu," uvedl Hadamczik.

Podle předsedy představenstva opavského hokejového klubu je ale nadcházející sezóna z finančního hledsika zajištěna. "Samozřejmě bychom další sponzory přivítali, ale i díky tomu, že hráči hrají ve velmi skromných podmínkách, tak by sezóna měla být zajištěna. jsem přesvědčen, že 2.ligu děláme v Opavě nejlevněji ze všech našich soupeřů, přičemž se to na kvalitě neprojevuje. Hráči mají skromné podmínky, i tak si ale sezóna vyžádá náklady na cestování, výstroj, ubytování nebo prémie za zápasy," řekl Alois Hadamczik. Nevyloučil také, že se v Opavě můou fanoušci dočkat i vyšší soutěžě. "Nový zimní stadion je sice v plánu města, ale to není záležitost roku nebo dvou. Máme ale příslib od města, že bude investovat i do oprav stávajícího stadionu a jsem přesvědčen, že zde bychom mohli výhledově i na něm hrát 1.ligu," zakončil Alois Hadamczik.

Soupeři opavského dorostu:
Moravské skupiny ligy juniorů se v nadcházející sezóně zúčastní Přerov, Poruba, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Uherské Hradiště, Šumperk, Orlová, Břeclav, Prostějov, Uničov, Kometa Úvoz, Znojmo a Opava.