• sobota 08. listopadu 2008
  • Martin Kubánek

Trenér Piskoř chce s dorostem postoupit do play-off

Hokejovou pauzu jsme využili k tomu, abychom zpovídali muže, který je jednou z hlavních postav mládežnického hokeje v Opavě. Není jím nikdo jiný než Michal Piskoř, trenér, který vede v letošní sezoně opavské dorostence. V následujícím řádcích bilancuje hlavní kouč dosavadní vítězství a prohry svého mužstva, rozebírá herní strategii, která má mužstvo nasměrovat k úspěchům v zápasech. Podrobněji nabízí i subjektivní pohled na hokejového dění v Opavě, jak na mládežnické, tak i na mužské úrovni.

Opavě patří zatím v tabulce extraligy dorostu desátá příčka. „ Určitě zatím převládá spokojenost. Mezi čtyřiadvaceti týmy je to solidní, jsme třetím nejlepším mužstvem z Moravy,“ vyjadřuje se k umístění Michal Piskoř. „Opava vždycky bývala baštou hokeje, ta tradice je tady dost velká, ale samozřejmě bez doplnění jiných hráčů z jiných klubů, by jsme nebyli tak nahoře, jako jsme dnes,“ upozorňuje trenér. Loni skončil Slezan na krásném druhém místě, letos se kádr obměnil, přišli někteří noví hráči z devátých tříd, naopak někteří klíčoví, jako Koschatzký nebo Dohnal, přešli do juniorů. „Zpočátku jsem nevěděl, co s námi udělá vstup do soutěže, naštěstí se nám dařilo, jsme v prostřední části tabulky. Takže mohu říci, že tou kvalitou se postupně přibližujeme loňskému složení mužstva a věřím, že zabojujeme o play-off a dostaneme se do něj. Ve vyřazovacích bojích to je pak loterie,“ míní Piskoř.

K tomu, aby jeho svěřenci cíl naplnili, bude určitě potřeba, aby byli hráči zdraví a mužstvo šlapalo, tak jak má. Mezi největší opory mužstva podle kanadského bodování patří útočníci Dominik Piskoř s Patrikem Novákem a obránce David Roupec, který stihl vsítit v osmnácti odehraných zápasech šest branek a na čtrnáct přihrát. Což jej řadí mezi beky na druhé místo, hned za libereckým Jánošíkem. „S kolegou Uvírou dáváme velký důraz na to, aby mužstvo hrálo především jako kolektiv, snažíme se hráče stmelovat, aby kluci pracovali pro mužstvo. Samozřejmě, že tady máme i starší hráče, kteří jakoby vystupují výše v bodování. Od toho se jistě odvíjí i zodpovědnost tažení mužstva v zápasech. Patří zkrátka mezi opory. Ale už se nám taky stalo, že byli dva klíčoví obránci zranění, nebo i jiní starší hráči. Ale myslím si, že pokud marodka není rozsáhlejší, tak to není ještě takový problém,“ pokračuje opavský lodivod.

O tom, že opavská mládež je na dobré úrovni, svědčí i fakt, že několik hráčů se objevilo v listopadové nominaci české reprezentace v přípravných zápasech. Jedná se v dorostenecké kategorii o brankáře Machovského, obránce Dufka a Roupece a bohužel zraněného útočníka Beránka. „Tohle je jedině dobře pro opavský hokej, po letech, kdy v Opavě nebyl žádný reprezentant. Je to obrovské plus, že se tam kluci probojovali a je vidět, že i v Opavě, která je stranou hlavního dění, se hokej dělá dobře. Samozřejmě, že třeba někteří kluci po úspěchu budou chtít odejít za lepším jinde, ale tomu my nejsme samozřejmě schopni zabránit. To je normální postup v hokeji. My bychom jim popravdě ani nebránili, aby odešli. Musíme si uvědomit, že nejsme zkrátka hokejové velkoměsto, která by si mohlo své hráče v klubu udržet,“ říká Piskoř.

Na mládežnické úrovni spolupracuje trenér Piskoř s Karlem Suchánkem, trenérem juniorky, ale také i mužů. Spolupráce je podle něj bezproblémová. Což doplňuje slovy: „Dorost a juniorka má na sebe návaznost, denně se spolu bavíme o věcech, které je třeba zlepšit. Bavíme se o hráčích, kteří by třeba mohli přejít v příští sezóně do juniorky.“ Dalším tématem je hráčský potenciál v dorosteneckém hokeji, kde mají hráči své silné stránky, ale také rezervy, na kterých je a bude potřeba zapracovat. „Rezervy vždycky jsou u těchto mladých kluků. Na můj vkus, kromě prvních čtyř kol soutěže, dostáváme hodně branek. Chtěli bychom zlepšit obranou hru. Co se týče hráčských schopností, tak to je u každého hráče individuální. Důležité je, aby poctivě přistupovali k tréninku.“

A jak vidí trenér budoucnost opavského hokeje a zdejších hráčů? „Opava si vybudovala tradici v hokeji a velká škoda byla, když chyběl dva roky mužský hokej. Stálo to hodně úsilí znovu obnovit mužskou kategorii, ale jsme rádi, že se to podařilo. Kluci se chodí dívat na hokej a můžou mnohé od nich odkoukat. Je to tím pádem i pro ně tak trochu motivace, že mají šanci si v mužích taky jednou zahrát. Můžu říct, že Opavě by první liga slušela a myslím si, že mančaft má na to, aby postoupil,“ uzavírá hlavní trenér dorostu Michal Piskoř.