Uplynulý ročník očima čísel - Slezan táhli třicátníci

A team HC Slezan15.3.2020 | Tomáš Chalupa
Za normálních okolností by opavští hokejisté aktuálně dolaďovali poslední detaily před semifinálovými bitvami, které měly na opavském zimáku vypuknout už ve středu 18. března. Jenže řádění koronaviru předčasně ukončilo nejen druholigovou sezónu a Slezan tak do vyřazovacích bojů vůbec nezasáhl. Pojďme si tedy opavskou sezónu zrekapitulovat.

Nejproduktivnější útočníci týmu

1. Petr Wolf (42 b., 12+30)

Jednatřicetiletý odchovanec Slezanu zraje jako víno. V uplynulé sezóně si na něj obrany soupeře musely dávat při každém střídání velký pozor. Nejpovedenější utkání sehrála opavská dvaadvacítka s „áčkem“ na dresu doma s Moravskými Budějovicemi. K demolici Žihadel, která si ze Slezska odvezla desetibrankový příděl, pomohl jedním gólem a třemi nahrávkami.

2. Bohumil Herman (42 b. 9+33)

Další třicátník v opavské kabině, pro kterého byla letošní sezóna tou nejúspěšnější v seniorské kariéře. Třicetiletý rodák z Bruntálu utvořil nebezpečné duo s Vlastimilem Malinou a po celý rok jim to parádně klapalo. Povedené výkony završil Herman v jednom z posledních zápasů sezóny, kdy se doma se Žďárem nad Sázavou blýskl čtyřmi body za dva góly a dvě nahrávky. „Hraju ale stejně jako dřív,“ usmíval se v nedávném rozhovoru.

3. Vlastimil Malina (31 b., 10+21)

Odchovanec vítkovického hokeje v uplynulém roce navázal na povedenou sezónu 2018/19, ve které posbíral 29 bodů. Letos zvládl ještě o dva bodíky více. Kromě toho, že je vysoce produktivní, je také Malina na ledě gentleman, v šestatřiceti zápasech putoval pouze sedmkrát za katr a své spoluhráče tak zbytečně neoslaboval.

Nejlepší kanonýr – Tomáš Rousek (27 b., 21+6)

Jen velmi těžko byste hledali ve druhé lize borce, který má v ruce větší bombu. Z první, švihem, příklepem, Rouskovi je to úplně jedno. Extrémně nebezpečné jsou jeho pumelice hlavně při přesilovkách. Navíc má výborný čich na místo, nejednou se nejlépe zorientoval v nepřehledné situaci a uklidil kotouč za brankářova záda. Zdobí jej také hra do těla.

Nejproduktivnější obránci

1. Jakub Peslar (24 b., 8+16)

Útočně laděný obránce do Slezska přišel jako velká posila. Ať už v Porubě, Hodoníně nebo ve Žďáru nad Sázavou patřil k nejnebezpečnějším bekům druhé ligy. A svou pověst v dresu Slezanu bezpochyby potvrzoval. Vynikal skvělým bruslením, z modré čáry řídil opavské přesilovky. Trenérský štáb Slezanu jej dokonce v některých zápasech využíval i v útoku. Mírnou kaňkou na Peslarových výkonech je fakt, že s 95 trestnými minutami je třetím nejtrestanějším borcem skupiny Východ.

2. David Zdeněk (21 b., 7+14)

Kmenový hráč havířovského AZetu v Opavě působil od začátku sezóny formou střídavých startů. I přes svůj mladý věk se nebál tvořit hru, pravidelně chodil i na přesilovky. Trenérská dvojice Zdráhal – Tomášek mu hodně věřila, Zdeněk na ledě nechyběl ani při klíčových momentech zápasů. Bude zajímavé sledovat, zda se mu podaří v létě získat pevné místo v sestavě AZ Havířov.

3. Jiří Šindelář (21 b., 5+16)

Bývalý hráč Poruby se v posledních letech vypracoval v jednoho z lídrů Slezanu a po několika odehraných zápasech dokonce od Lukáše Černého převzal kapitánské céčko. Podobně jako Wolf nebo Herman zraje jako víno a pravidelně chodil i na přesilovky. V Šindelářovi mají opavské obranné řady velkou oporu.

Opavské brankoviště? Rajón Matyáše Dani!

Po odchodu Michala Waneckého se v opavském brankovišti strhla mela o post jedničky. Bojovali o ní Matyáš Daňa, Kryštof Lamla a René Svoboda. Trenérskému štábu se nejvíce nakonec zamlouval Daňa, který zasáhl do sedmatřiceti zápasů. V nich prokazoval, že rozhodně patří k lepším brankářům, jaké druhá liga nabízí, občas v brance doslova čaroval. Jeho skvělých výkonů si všimli i v Havířově, kde Daňa v několika případech dělal dvojku. Podaří se Opavě svůj klenot udržet i pro příští sezónu? Toť otázka.

Lukáš Černý, aneb přehlídka zkušeností

Lukáš Černý patří už od začátku druholigové éry klubu k velkým oporám. Vždyť v uplynulé sezóně naskočil už do svého pětistého utkání v červenobílém dresu! V počátku ročníku sice přišel o kapitánské céčko, vůbec z toho ale nedělal vědu a na jeho výkonech to nebylo znát. Pravda, brzy pětatřicetiletý útočník už sice není nejrychlejší, dokáže to ale nahradit zkušenostmi. Navíc je stále velmi produktivní, v 29 zápasech zapsal 21 bodů. K tomu navíc přidal hattrick, který nastřílel Havlíčkovu Brodu. Do starého železa ještě Černý rozhodně nepatří.

Příslib do budoucna? Adam Zouhar!

Teprve osmnáctiletý zadák si během sezóny vydobyl v opavské defenzivě pevné místo, navíc se v domácím utkání s Moravskými Budějovicemi dočkal své premiérové branky ve druhé lize. V několika případech také Zouhar pomohl i Krnovu, jehož je odchovancem. Pokud bude v podobně sebevědomých výkonech pokračovat i nadále, pak v Opavě roste zajímavý hokejista.

Zápasy sezóny? Bitva s Šumperkem i výhra znamenající semifinále!

Zaplněný zimák, hodně gólů. Říjnový zápas s Šumperkem měl všechno, ale Opavským přeci jen ke spokojenosti kousek chyběl. Za stavu 1:3 pro Draky to v polovině zápasu vypadalo, že si favorit dokráčí pro relativně pohodovou výhru. Jenže opak byl pravdou. Nadšeně hrající Slezané vstali z mrtvých a během pouhých čtyř minut zápas otočili. Šumperští sice dokázali vyrovnat na 4:4, jenže Opavští dalšími dvěma góly odskočili a v 53. minutě měli Draky na lopatě. Bohužel ale Slezan ještě dvakrát inkasoval a zápas šel za stavu 6:6 do prodloužení, v němž byl úspěšnější favorit. I tak ale fanoušci Slezanu vyprovodili své miláčky do kabin potleskem.

Nejdůležitější výhru uplynulého ročníku pak Opava zaznamenala až ve svém posledním odehraném utkání. Na ledě Havlíčkova Brodu sehráli Slezané s domácími Bruslaři přímý souboj o druhé místo, znamenající přímý postup do semifinále. Zdráhalův výběr předvedl jeden z nejlepších výkonů celé sezóny a v Kotlině vyhrál přesvědčivě 4:1. V utkání se naplno projevilo to, jak celé mužstvo táhne za jeden provaz, radost hráčů po každé vstřelené brance byla obrovská. Nakonec si paradoxně kvůli této výhře Slezané play-off ani nezahráli, protože vyřazovací boje předčasně ukončilo řádění koronaviru.


Aktuálně na webu